Gönderen Konu: Cami Temizleme Cezası İle 5 Vakit Namaza Başladı !  (Okunma sayısı 996 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı A.ÜSTÜNBAŞ

• Deneme Mod
  • *
  • Rep Puanı: +112/-0
Cami Temizleme Cezası İle 5 Vakit Namaza Başladı !
« : Ekim 23, 2011, 01:11:04 ÖS »
Cami temizleme cezası ile 5 vakit namaza başladı ( İLGİNÇ BİR KARAR )

Daha önce iki günde bir temizlenen cami, artık her gün temiz kalıyor.
Polise mukavemet suçundan hapis cezası alan H.Ç.'nin cezası, 12 ay süreyle ile cami temizlemeye çevrildi. Cezasını çekerken namaza başlayan H.Ç., imam ve cemaat tarafından da vazifesini kusursuz yaptığı için takdirle karşılanıyor.

Adapazarı'nda polise mukavemet suçundan hapis cezasına çarptırılan H.Ç., cezasını cami temizliği yaparak çekiyor. Bir yıl boyunca caminin temizliğini yapacağını söyleyen H.Ç., bundan bir rahatsızlık duymadığını söylüyor. Caminin manevi atmosferinin ruhunda fırtınalar estirdiğini söyleyen H.Ç., tek sorununun geçimini sağlamak için bir işte çalışabilecek zamanının kalmaması olduğunu belirtiyor. Yeni Türk Ceza Kanunu (TCK) ile Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) kapsamında hakimler, sabıkası olmayan suçlulara, hürriyeti kısıtlayıcı ceza yerine "kamu hizmetinde çalışma" cezası vermeyi tercih ediyor. AB üyelik süreci kapsamında mahkemelerin verdiği ıslah edici cezalar, suçluları topluma kazandırmada önemli rol oynuyor. Mahkemelerin verdiği kamu yararına çalışma cezaları Adalet Bakanlığı'na bağlı Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi tarafından infaz ediliyor. Cezaya çarptırılan kişi, Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi'ndeki görevlilerce uygun görülen kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütlerinde cezalarını çekiyorlar. Bu kararlara son örnek yine Adapazarı'nda yaşandı.

Polise mukavemet suçundan yargılanan H.Ç.'ye verilen 6 ay 10 gün hapis cezası, 12 ay süreyle kamuya yararlı bir işte çalıştırılma cezasına çevrildi. H.Ç. cezasını, Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi'nin belirlediği Yeni Cami'de haftanın 7 günü temizlik yaparak çekiyor. H.Ç., verilen karardan mutlu olduğunu söylüyor. Bu ceza sayesinde eşi ve çocuğundan ayrı kalmadığını anlatan H.Ç., camide temizliğe başladıktan sonra namaz kılmaya başladığını da vurguluyor. Cami cemaati de H.Ç.'den oldukça memnun. Nedeni, daha önce iki günde bir temizlenen caminin her gün temizliğinin yapılması. Her gün sabah 08.00'de camiye gelen H.Ç., caminin içini ve avlusunu temizliyor. Abdest almadan camiye girmediğini söyleyen H.Ç., öğle namazını kıldıktan sonra camiden ayrılıyor. Tek sıkıntısının iş bulamamak olduğunu ifade eden H.Ç. "İşlediğim suçtan pişmanım. Hapis yerine cezamı camiyi temizleyerek çekmem çok güzel ve anlamlı. Ceza sayesinde manevi duygularım arttı. Cezadan önce namaz kılmıyordum. Şimdi namaz kılmaya başladım. Hapiste olsaydım eşimden ve çocuğumdan ayrı kalacaktım. Tek sorunum işsizlik. Evimin geçimini sağlamaya çalışıyorum." diye konuştu.

Cami cemaatinden Ahmet Kaba (29) ise H.Ç.'nin yaptığı temizlikten memnun olduklarını söylüyor. Önceleri yevmiye karşılığı tutulan bir kadın tarafından haftada iki gün temizlenen caminin şimdi H.Ç. tarafından her gün temizlendiğini kaydeden Kaba şunları söyledi: "Ceza çok olumlu. Bu şekilde topluma kazandırılıyor. Biz cemaat olarak ondan çok memnunuz. Temizliği güzel yapıyor. Namaza başlaması da çok sevindirici." Cami imamı İsmail Arslan da cemaat gibi kendisinin de H.Ç.'den memnun olduğunu açıkladı. Hapis yerine bu şekilde ceza verilmesinin örnek bir karar olduğunu anlatan Arslan, "H.Ç. cezasını camide temizlik yaparak çekiyor. Namaz kılmaya da başladı. Bu çok güzel. Onu karşıma alarak konuşuyorum. Bu durumun herkesin başına gelebileceğini anlatıyorum. Temizliği güzel yapıyor. İnşallah cezasını tamamlayıp, normal yaşantısına devam eder. Hep ailesinin yanında olur." dedi. Yazan : Salih Hamurcu
( Kaynak : ZAMAN gazetesi 17. Kasım . 2007 Cumartesi )
SİGARA ' sız  temiz  çevre, temiz  toplum,  sağlıklı  yaşam  için  elele...

. . ..  NE  KADAR  TEMİZ  İSEN, O  KADAR  İNSANSIN  . . .

Çevrimdışı A.ÜSTÜNBAŞ

• Deneme Mod
  • *
  • Rep Puanı: +112/-0
Ynt: Cami Temizleme Cezası İle 5 Vakit Namaza Başladı !
« Yanıtla #1 : Ekim 23, 2011, 01:20:42 ÖS »
  :!:"BEDELLİ AF'LA ÇIKMAK & YAN GELİP YATMAK?  :!:  

Dursun Boran: 27 Nisan 2009 Pazartesi
Türkiye"de cezaevlerinde yüz bin civarında mahkum var.
F tipinde yatan, yarı açıkta tahliye bekleyen tutuklu ve hükümlülerin devlete senelik maliyeti trilyonlarca lira.
Eşler, çocuklar, ailelerde mahkumlarla beraber dışarıda ceza çekiyorlar!

Rakama boğmamak için sayı yazmıyorum. www.adalet.gov.tr de bilgiler var!

TBMM ve Adalet Komisyonu yeni bir kanun yaparak, “ Bedelli Af “ kanunu çıkarmalı.
Benzer uygulama var ama, mahkemelerden çıkan hüküm sayısı az.
Bir suç için para cezası ödemekde cezadır! Trafik suçlarında olduğu gibi?
Mahkumlar yan gelip yatmasınlar, vergilerimizi israf etmesinler! Kamu işlerinde çalışma cezalarının sayısı artırılarak, üretici hale gelsinler.
Yaktığı elektriğin, harcadığı suyun, yediği kahvaltı ve yemeklerin, duruşmaya götüren arabaların yaktığı benzinlerin parasını, mahkumlar ve yakınlarından tahsil etmeli.
Bu mahkumların pek çoğunu, vekalet ücreti yüksek çok sayıda avukatlar savunuyor!" ( ALINTI . 29.03.2010)

Not : Mahkümiyet kanunları yeniden ele alınarak; bellrli suçlar ve belli bir günden aşağı olan suçlardan olan makümluklar dışarda çalışarak tamamlanması çok yerinde bir karar olur..Her mahkümün kendi yapabileceği işe göre dağıtımları yapılır.Onlar hem üretime katkıda bulunuırlar..Devlete yük olmazlar ve hemde daha rahat yaşama şansı bulurlar..Böyle olunca ekonomik olarak devletimizin yükü azalır.Mahkümlarda çalışarak cezalarını çekmiş olur..Bir mahküma cezasının "CAMİ TEMİZLEME CEZASI VERİLMESİ" bir örnektir..Bu kişi memnuniyetle camiyi temizledi ve namaz kılmaya da başladı..Kaç türlü faydası oldu..Bu durum düşünülmeli ve değerlemesi yapılmalı..

Yazan : A. ÜSTÜNBAŞ -  :klp: Sigarayla Savaşanlar Vakfı Üyesi  :klp: - HATAY
« Son Düzenleme: Ekim 23, 2011, 01:25:52 ÖS Gönderen: A.ÜSTÜNBAŞ »
SİGARA ' sız  temiz  çevre, temiz  toplum,  sağlıklı  yaşam  için  elele...

. . ..  NE  KADAR  TEMİZ  İSEN, O  KADAR  İNSANSIN  . . .