Gönderen Konu: Trabzon Mutfağı  (Okunma sayısı 17327 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı @sen@

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +100/-0
Ynt: Trabzon Mutfağı
« Yanıtla #13 : Haziran 17, 2011, 01:54:38 ÖÖ »
Kuru Fasulye

Malzeme:
Kuru fasulye, soğan, kuşbaşı et, tereyağı, içyağı nane

Yapılışı:
Kuru fasulye akşamdan ıslatılır. Bir ten*cerede tereyağı, soğan, içyağı ve et kavrulur. Kavrul*duktan sonra içerisine fasulye ilave edilerek su ile Piştikten sonra üzerine nane ilave edilir.
Zordur benimle yürümek. Bunu benimle yola çıkanlar bilir, hepsi yarı yolda gittiler. Suç kimde? Ben zoru seviyorum, onlar sevmiyor. Yapacak bi şey yok. Suçum var mı? Tabi ki var. 'Zor yola, kolay kişilerle çıkmak en büyük hatam'.

Çevrimdışı @sen@

• Premium Üye
« Yanıtla #14 : Haziran 17, 2011, 01:58:05 ÖÖ »
Kete

Malzeme:
Un, süt, tuz
İçi için malzeme (Hoğüs):
Tereyağı, mısır unu, şeker

Yapılışı:
Un, süt ve tuz karıştırılarak bir hamur yapılır, içi için tereyağı eritilir. Mısır unu katılarak iyice kavrulur. Kavrulduktan sonra şeker ilave edilir. Hamur açılır. Kare olarak kesilir, Malzemeden içine 1çorba kaşığı koyulup, köşelerinden dörde katlanır. Isıtılmış sal üzerinde veya tepsiye konularak plekide veya pilita'da pişirilir.
Zordur benimle yürümek. Bunu benimle yola çıkanlar bilir, hepsi yarı yolda gittiler. Suç kimde? Ben zoru seviyorum, onlar sevmiyor. Yapacak bi şey yok. Suçum var mı? Tabi ki var. 'Zor yola, kolay kişilerle çıkmak en büyük hatam'.

Çevrimdışı @sen@

• Premium Üye
« Yanıtla #15 : Haziran 17, 2011, 01:59:55 ÖÖ »
Fasulye Turşusu

Malzeme:
Fasulye, su, tuz, sarımsak

Yapılışı:
Taze yeşil fasulye ayıklanarak yıkandıktan sonra kılçıkları alınarak tekrar yıkanır. Bir tencereye kaynar su doldurularak fasulyeler kendi rengi sararana kadar bekletildikten sonra çıkartılır. Çıkartılan fasulyeler büyük bir tepsiye doldurularak soğumaya bırakılır, iyice soğuduktan sonra bir küp içerisine doldurularak su, tuz ve sarımsak konularak üzeri asma yaprağı ile kapatılır. Malzemelerin suyun içinde kalması için üzerine bir ağırlık konulur.

Çevrimdışı @sen@

• Premium Üye
« Yanıtla #16 : Haziran 17, 2011, 02:02:56 ÖÖ »
Sebzeli Hamsi

Malzeme:
1/2 Hamsi,
4 domates,
2 patates,
4 soğan,
1 demet pazı,
4 çarliston biber,
1 demet maydanoz, sıvı yağ,
1 bardak mısır unu, tuz, kuru nane.

Yapılışı:
Patates dışındaki tüm sebzeler ince ince doğranıp. Patates rendelenir. Hazırlanan karışıma mısır unu ve temizlenmiş hamsi eklenir, tuz ve nane ilave edilerek, karıştırılır. Tepsiyi yağlayıp karışım tep*siye konarak fırında ya da plekide pişirilir.

Çevrimdışı @sen@

• Premium Üye
« Yanıtla #17 : Haziran 17, 2011, 02:09:20 ÖÖ »
Muhlama

Malzeme:
Peynir, un, tereyağı, az miktarda su

Yapılışı:
Peynir ince ince doğrandıktan sonra içerisine un ve bir miktar su katılır diğer taraftan tereyağı ocakta kızdırılır. Kızdırmış olduğumuz tereyağın içeri*sine hazırlanmış karışımı üzerine dökerek içindeki peynir eriyene kadar pişirilir. Bazı köylerde muhlamalara soğan, yumurta ilave edilerek yapılır.

Çevrimdışı @sen@

• Premium Üye
« Yanıtla #18 : Haziran 17, 2011, 02:11:28 ÖÖ »
Lahana Yemeği

Malzeme:
Kara Lahana,
Barbunya Fasulyesi, sıvı yağ, mısır unu, içyağı, tuz.

Yapılışı:
Barbunyalar akşamdan ıslatılır. Lahanaları çok ince olmayan parçalar halinde doğranır ve haşlanır. Barbunyaları haşlanır ve haşlanmış la*hanalarla birlikte karıştırılır. Soğan küçük küçük doğranır. Sıvı yağ ve içyağı ile beraber pembeleşinceye kadar kavrulur. Lahana ve fasulyeyi de kavrulan soğanla karıştırılır. Tuz ve biber ekleyerek kısık ateşte pişmeye bırakır. Piştikten sonra 1 kase mısır unu içerisine ilave ederek pişirilip geriye alınır. İmkanlar dahilinde içerisine et veya kavurma konulabilir.

Çevrimdışı @sen@

• Premium Üye
« Yanıtla #19 : Haziran 17, 2011, 02:13:03 ÖÖ »
Ezme Lahana

Malzeme:
Kara Lahana, içyağı, mısır unu, tuz.

Yapılışı:
Lahanayı yıkayın ince ince doğradıktan sonra suda haşlanır. Pişen lahananın suyunu döküp, tekrar suyun içine konur ve içine içyağı ve tuz ilave edilip pişirilir, piştikten sonra mısır unu lahana ezeceği ile ezilir. Tekrar 10 dk. pişirilip geri alınır.

Çevrimdışı @sen@

• Premium Üye
« Yanıtla #20 : Haziran 17, 2011, 02:15:44 ÖÖ »
Etli Karalahana Sarması

Malzeme:
Kara lahana, kuşbaşı et, soğan, pirinç, sıvıyağ, maydanoz, sarımsak, nane, karabiber, tuz.

Yapılışı:
Kara lahana sapları kırılarak yıkanır ve içi su dolu bir tencereye koyularak haşlanır. Diğer taraftan sarma içi hazırlanır. Kuşbaşı et iyice inceltilerek doğranır, ince kıyılmış soğan, pirinç, sarımsak maydanoz, nane, tuz, karabiber ve sıvıyağ koyularak yoğrulur. Haşlanan kara lahana içerisine hazırlanan karışım koyularak parmak kalındığında sarılır ve bir tencereyi dizilir, içerisine sarmaların üzerine gelecek miktarda su ilave edilerek kısık ateşte pişirilir.

Çevrimdışı @sen@

• Premium Üye
« Yanıtla #21 : Haziran 17, 2011, 02:20:36 ÖÖ »
Isırgan

Malzeme:
Toplanmış olan ısırgan, yağ, tuz, mısır unu

Yapılışı:
Isırganları ayıklayıp yıkadıktan sonra tencerenin içine konulur. Üzerine biraz su konulup haşlanır. Haşlandıktan sonra aynı kabın içine yağ, tuz, , ilave edilip, üzerine mısır unu ilave edip, lahana ezeceği ile ezilir ve servis yapılır.

Çevrimdışı A.ÜSTÜNBAŞ

• Deneme Mod
  • *
  • Rep Puanı: +112/-0
« Yanıtla #22 : Haziran 17, 2011, 08:11:23 ÖÖ »
  :bayrak:  BİR  BAŞKADIR  BİZİM  TRABZON  YEMEKLERİ  !!.........

Çok  teşekkürler  Sayın   @sen@   

Emeğine  ve  ellerine  sağlık  !!!!!!!
SİGARA ' sız  temiz  çevre, temiz  toplum,  sağlıklı  yaşam  için  elele...

. . ..  NE  KADAR  TEMİZ  İSEN, O  KADAR  İNSANSIN  . . .

Çevrimdışı @sen@

• Premium Üye
« Yanıtla #23 : Haziran 17, 2011, 09:21:11 ÖÖ »
  :bayrak:  BİR  BAŞKADIR  BİZİM  TRABZON  YEMEKLERİ  !!.........

Çok  teşekkürler  Sayın   @sen@   

Emeğine  ve  ellerine  sağlık  !!!!!!!

Rica ederim.

Çevrimdışı nigner

• Administratör
  • *
  • Rep Puanı: +277/-9
  • ŞİMAL@KUZEY YILDIZI@ YURTTA SULH, CİHANDA SULH
« Yanıtla #24 : Haziran 17, 2011, 01:51:27 ÖS »
süper süper süper Allah cc razı olsun @sen@.. mükemmel bir konu idi...

+rep +rep +rep...
@ŞİMAL RÜZGARI@KUZEY YILDIZI@
YURTTA SULH CİHANDA SULH

Çevrimdışı @sen@

• Premium Üye
« Yanıtla #25 : Haziran 18, 2011, 01:05:52 ÖÖ »
süper süper süper Allah cc razı olsun @sen@.. mükemmel bir konu idi...

+rep +rep +rep...

Beğenmene sevindim. :)