Gönderen Konu: TRABZON SEVDASI ve SEVDALILARI  (Okunma sayısı 2854 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı perka

• Bağımlı Üye
  • Rep Puanı: +1/-0
TRABZON SEVDASI ve SEVDALILARI
« : Eylül 04, 2009, 06:09:22 ÖS »

Mavi ile yeşilin eşsiz rekabetine asırlardır tanık olan ve bağrından orman fışkıran şehir Trabzon..Üç tarafı denizlerle çevrili şirin ülkemin kuzeydoğusunda Karadeniz sahiline boylu boyunca uzanmış yorgun koca bir tarih..Zirveleri karlı heybetli Karadeniz Dağlarına yaslanmış olan bu şehir, dar bir sahil şeridine sıkıştırılmış olduğu için  önce boğuluyor gibi oluyor insan; ancak yukarılara doğru çıkdıkca  genişliyor görüş alanı ve manzara sunuyor kendini insanın önüne bütün ihtişamıyla.Önünüzde gökyüzünün mavisiyle yarış eden  engin bir deniz ve arkanızda yeşilin bin bir tonu..Yeşil bir başka bu şehirde , ve yeşil bambaşka hemşerimin gözlerinde...Eskiyle yeniyi mucizevi bir şekilde sentezlemiş şehirlerden biri Trabzon.Renk yönünden  sıkıntısı olmayan şehre yine de renk katıyor  koca alışveriş merkezlerine dayanan asırlık yorgun konaklar..
              Rize ve Giresun arasına sıkışmış, çimen ve tuz kokan nemli havası, ak köpüklü öfkeli denizi ve bereketli yeşiliyle hafızalarda yer edinmiş böyle bir şehir Trabzon..Eğri büğrü belki tabiri caizse..Ancak sevdası yakıcı, sevdalıları azımsanamayacak kadar çok!Lacivert gökyüzü ve küskün kaçak güneşin bütün bir yıl boyunca üzerinde kovalamaca oynadığı bu minik şehri bu kadar büyülü yapan ve aşka kılan bütün türkülerini ne?..

“Kaçuracağum seni
                                           Yaşun kuçuktur kuçuk
                                           Çay filizi gibisun
                                            Her yanun iki buçuk.”             

Davetsizce ufuklardan ufuklara esen en tatlı ve bereketli rüzgarların konakladığı bu sarp şehre sevda derin  olsa da, ayna misali yansır  hırçın yeryüzü şekillerine duyulan  sitem atma türkülerine.Koca mazisine şahit kamburu ve bastonuyla yokuşu tırmanan yetmişlik ninem duruverince bir taşın üzerinde soluklanmak için, dökülüverir kurumuş dudaklarından sitemi inci misali:

“Yorgundum çikamadum
                                              Surmene bayirini
                                             E kız seni alanlar
                                             Gormesun hayiruni..”

Taş değil ya koca şehir, duyarsız kalmamış bu sitemlere...En güzel yaylalarını sunmuş birazcık da olsa affedilmek dileğiyle.Mısır ekmeği kokusunun dumanı üstünde raks eden dibi tutmuş  kuymak kokusu ile  birleştiği ferah yaylalar..Tezek kokulu teyzeler ve amcalar, yanık kaval sesleri, semiz inekler....

“   Sen yemedun yemedun
                                            Kuymağun tavasini
                                            Çıkalum yaylalara
                                            Alalum havasini..”

Tabiatı insanın yüreğine işlenmiştir  şehrimin ilmek ilmek.Çiçeğe duran dallar altında horon eden çiçeğimsi insanlar...Günün bereketli ışıkları saplansa da yeryüzüne, inse de gecenin tülü  coşku aynı , enerji aynı..Horonun eşlik ettiği kemençe sesi yüreklere yerleşmeye sevdalı nağmeler salarak daha bir güzelleştiriyor vuslata ermeyi;

“Kemençemun telini
                                           Kesup ekleyeyim mi
                                           Bekledum yedi sene
                                            Daha bekleyeyim mi?”

Günün bereketli ışıklarının değdiği ilkbahar sürgünlerine ev sahibi  ağaçların altına oturan koyun kokan çobanın kavalından çıkan nağmeler daha bir farklı kavrıyor yüreği kemneçeden:

“Çal kavali kavali
                                          Çal havali havali
                                          Yeniden bir yar sevdum
                                          O da çıktı davalı!”

İnsanımın gönlüyle yarış etmesi söz konusu bile olamaz ancak kendi çapında mutfağı da zengin şehrimin.Tavasından pilavına kadar pek çok çeşidiyle hamsisi, lahanası, kuymağı, mısır ekmeği ve dahası...Yalnız en önemlisi de sanırım insanın içtikçe içesi gelen ve damakta farklı bir aroma bırakan eşsiz çayı..Kaynayan sadece çay değildir isli demliklerde, sevdadır fokurdayan kıvam tutan demle birlikte ve dökülen ince belli bardaklara...Saçlarını nazlı nazlı yumuşak yastıklara seren bir sevdalı akla düşünce ve kalbe çökünce siyah gece daha bir tatlanır bardaktaki çay ve dolup boşalır davetsizce bardaklar, tıpkı buğulu gözlerden boşalan damlalar gibi:

Yağmur yağdi ıslandi
                                       Çay filizinun dibi
                                       Olmadı karagözlüm
                                       Konuştuğumuz gibi”

İşte böyle bir sevda Trabzon..Ne bir anda bastıran yağmurdan kaçmak için daldasına sığındım saçaklarından su sızan evin buğulu penceresinden bakan ve “Uşağum ne ararsun purada?Islanma gel içeri.” diyen o sevimli ninemin dudaklarından dökülen  manilerle anlatılır Trabzon ve ne de küçük ajandama teyzemin hızına yetişmekte zorlandığım için kargacık burgacık bir yazıyla aktarmaya çalıştığım anılarla..Trabzon sevdası yaşanır ancak, yaşatılır yediden yetmişe gönüllerde.Bize düşen dostlar yabana yaban olduğunu asla hissettirmeyen nine ve dedelerimizden almış olduğumuz Trabzon sevgisini gönlümüzde demlendirerek bırakıvermek çocuklarmızın avuçlarına...Bu bağlamda öyle çok da büyük bir yük binmiyor omuzlarımıza, sadece bilinç..Tıpkı bu toprağın bağrından çıkmış Nazan Bekiroğlu’nun satırlarındaki gibi: 

“Oysa sevmek en fazla, neyi sevdiğini fark etmek demektir
                                Ve seven biraz da neyi sevdiğini bilendir!..”

Cumhuriyet Lisesi İngilizce Öğretmeni
                                                                                                           ŞAKİRE ERBAY

Çevrimdışı Canözüm

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +147/-1
  • Hayat İMAN ve CİHAD'dır...
Ynt: TRABZON SEVDASI ve SEVDALILARI
« Yanıtla #1 : Eylül 04, 2009, 07:08:56 ÖS »
cok güzel bir anlatım teşekkürler
Hasret ötüşleri bitmeyen
kuşlar
Yitiksevdamızı
getirin artık..!

Çevrimdışı asugökçe

• Bağımlı Üye
  • Rep Puanı: +0/-0
« Yanıtla #2 : Ocak 20, 2010, 10:45:07 ÖS »
harika bir paylaşım, her fırsatta dile getiriyorum benim trabzona olan sevdam bitmez taki ömür bitene kadar.tşkler
TRABZON SEVDALANMASI

Gökyüzünde iki güneş gördüm ben
Trabzon’da doğar batar birisi
Denizinden dağlarına bir başka dünya
Gönlümüzü tutsak etmiş
Yeşiliyle mavisi

Şimdi bir dal kırılır uzaklarda
Var say ki bir karaymiş dalıdır
Unutulmuş düşler dirilir bir bir
Hep çocuk kalır bir yanımız

(İhsan Topçu)

Çevrimdışı MAHMUTOĞLU

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +62/-0
  • GURURLA BAKIYORUM DÜNYAYA
« Yanıtla #3 : Ocak 21, 2010, 03:17:27 ÖS »
Oy gidi memleketim
Hamsi küçük bir balık, sakın ha aldanmayın, soyu çok kalabalık, yan göz ile bakmayın