Gönderen Konu: Mutlu olmak nedemek?  (Okunma sayısı 5018 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kibar

• Ziyaretçi
Mutlu olmak nedemek?
« : Kasım 16, 2009, 10:05:55 ÖÖ »

Mutluluk nedir?

Mutluluk o andır. Ne geçmiştir, ne gelecektir. Geçmişimizdeki "keşkeleri" ve "niçinleri" en aza indirmeyi başarabilirsek, mutlu olabilme ihtimalimizi o kadar yükseltmiş oluruz. "Neden bu benim başıma geldi?", "Keşke öyle yapmasaydım" demek yerine "Kim olsa aynı şeyi yapardı" veya "Elimden gelen çok bir şey yoktu aslında" dersek inanın mutluluk kat sayımız yükselecektir. İnsanoğlu hayatı boyunca stres, sıkıntı ve depresyondan kaçmaya uğraşır. Bunlar hayatın negatif getirileridir ve hiç bir şey yapmadan öylece hayatı izlerseniz görürsünüz ki hayata dair pozitif bir gelişme olmaz. Hayatın akışı her zaman aşağıya doğrudur tıpkı bulutların arasından büyük bir hızla gürleyerek yere doğru boşalan bir şelale gibi. Bu yüzden, mutlu olmak için bir şeylerin olmasını beklemek sonuç vermeyecektir. Mutluluk çaba ister. Bir şeyler yapmadan mutlu olamayız. Hayatın eksileriyle o kadar meşguluz ki artıları yaratmaya vakit bulamıyoruz. Geçmiş mazide kalmıştır ona artık müdahele edemeyiz. Aslında geleceğe de pek müdahele etme şansımız yok. Şöyle ki; çoğumuz geleceğe dair planlar yaparız. Okul, ilişkiler, aile vs. Diyelim ki ben mimar olup kendi işimi kurmak istiyorum. İlerde o işe sahip olduğumda neler hissedeceğimi bilemem. Belki pişmanlık duyacağım belki de o sorumluluğu taşıyamacağım. Bu noktada tekrar "keşkeler" ortaya çıkacak. Onun için şu an yaşadığımıza bakmak her şeyden önemli. Tabi ki geçmişimiz de geleceğimiz de önemli lakin şu an içinde bulunduğumuz an, tüm zaman kavramımızı birbirine bağlayan bir köprü durumunda. O köprüyü ateşe verdiğimiz zaman geçmişimiz de olmaz geleceğimiz de. Mutlu olmak için bu köprüde yavaş yavaş yürüyün. Etrafa bakın, manzaranın tadını çıkarın. Mutluluk kişisel olduğundan manzara da kişiye göre değişir tabii. Bir bakıma o an neye ihtiyacımız olduğudur mutluluk. "Şimdi ne yaparsam mutlu olabilirim?" diye sormalıyız belki kendimize. İnce belli bir bardaktan çay içmek o an sizi mutlu edebilir veya geçmişte yaşanan tatlı anıları, sizin için özel biriyle yaşananları o an düşünerek mutlu olabilirsiniz. Aşık olarak mutlu olabilirsiniz, araştırma yaparak mutlu olabilirsiniz yahut müzik veya şiir dinlemek sizi mutlu kılabilir. Örnekler bu şekilde çoğaltılabilir.

kibar

• Ziyaretçi
Ynt: Mutlu olmak nedemek?
« Yanıtla #1 : Kasım 16, 2009, 10:15:56 ÖÖ »
Allah  seni iyi eylesin  emi "{ "{ "{ "{ "{ "{ "{ "{

kibar

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Kasım 16, 2009, 10:30:33 ÖÖ »
-Nasıl mutlu olabilirim,

-Mutluluğun yolları,

-Mutluluğa dair,

-Küçük/Büyük mutluluklar

gibi sayısız yazınla ulaşılmaya çalışılan mutluluk için aslında hiç bir şey yapmamıza gerek yokmuş. "{

Allah seni iyi eylesin  bida değişik yorum yap "{ "{ "{ "{

kibar

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Kasım 16, 2009, 10:38:03 ÖÖ »
Yazıya destek vermeye çalışıyorum Kibar Kardeş. "{

aman sakın köstek olma "{ "{ "{ "{ "{ "{

kibar

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Kasım 16, 2009, 10:49:20 ÖÖ »
Allah  mutlu luktan ve huzurdan ayırmasın :güll: :alkş: :alkş: :alkş: :alkş: :alkş:

Çevrimdışı Canözüm

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +147/-1
  • Hayat İMAN ve CİHAD'dır...
« Yanıtla #5 : Kasım 16, 2009, 11:06:53 ÖÖ »
abi mesela ben bu yazıyı okuyunca mutlu oldum :)
mutlu olmak anı yasamakdır :)
Hasret ötüşleri bitmeyen
kuşlar
Yitiksevdamızı
getirin artık..!

kibar

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Kasım 16, 2009, 11:08:05 ÖÖ »
abi mesela ben bu yazıyı okuyunca mutlu oldum :)
mutlu olmak anı yasamakdır :)

ALLAH  seni mutluluktan  ayırmasın kardeşim

Çevrimdışı Canözüm

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +147/-1
  • Hayat İMAN ve CİHAD'dır...
« Yanıtla #7 : Kasım 16, 2009, 11:10:56 ÖÖ »
amin abi hepimizi inş. :)
Hasret ötüşleri bitmeyen
kuşlar
Yitiksevdamızı
getirin artık..!

Çevrimdışı happy-angel

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +170/-78
« Yanıtla #8 : Kasım 20, 2009, 09:09:44 ÖS »
cok güzel mutluluk kolay bulunan birsey degil kaybetmemek lazım yakaladım mı dilerim herkez mutlu olur duygularını paylastıgın icin sağol
artı rep benden  ;) :alkis:

kibar

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Kasım 20, 2009, 09:10:57 ÖS »
 :alkis: :alkis: :alkis: :alkis:

kibar

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Kasım 20, 2009, 09:16:05 ÖS »
Orhan Abimizin dediği gibi: Mutluluk,yetinmektir.

Çevrimdışı happy-angel

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +170/-78
« Yanıtla #11 : Kasım 20, 2009, 09:23:33 ÖS »
mutluluk elindekilerinin kıymetini bilmek buldummuda kaybetmemek bence :clppng: :sick:

kibar

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Kasım 20, 2009, 09:24:08 ÖS »
 :alkis: :alkis: :alkis: :alkis: :alkis: :alkis: :alkis: :alkis: