Gönderen Konu: BEN BİR CEVİZ UZMANIYIM VE KİMSE FARKINDA DEĞİL.  (Okunma sayısı 1020 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı A.ÜSTÜNBAŞ

• Deneme Mod
  • *
  • Rep Puanı: +112/-0
BEN BİR CEVİZ UZMANIYIM VE KİMSE FARKINDA DEĞİL.
« : Haziran 25, 2011, 06:35:50 ÖS »
Ben bir ceviz uzmanıyım ve kimse farkında değil

GÜLİZAR BAKİ - 25062011
Ömrünü ceviz ağacına adayan Selami Bayrak bu uğurda Anadolu'yu karış karış dolaşmış Amerika'ya, Şili'ye, Fransa'ya, Portekiz ve İspanya'ya gitmiş İlginçtir kendine ait dikili tek bir ceviz ağacı yok ama yetiştirdiği bir milyondan fazla ceviz fidanı başkalarının bahçesinde, tarlasında meyveye durdu Cevizci dede olarak nam salan Bayrak, dünyanın geleceği için cevizin çok önemli olduğunu söylüyor

Orman Genel Müdür-lüğü'nden ağaçlandırma uzmanı olarak emekli olan Selami Bayrak, ömrünü ve kariyerini ceviz ağacına adamış biri Ona kalsa uygun iklim ve toprak yapısı olan boş arazilerin hepsine ceviz ekilmeli 40 yıldır bunu dile getiren Bayrak, ülkenin geldiği durumun kendisini haklı çıkardığını düşünüyor: "Bugün yediğimiz cevizin yarısından fazlasını Amerika ve Şili'den ithal ediyoruz 17,5 liraya satılan ceviz normal şartlarda yenilmeyecek kadar kötü Düşünebiliyor musunuz cevizin ana vatanı Anadolu ve biz cevizi dünyanın öbür ucundan getiriyoruz"
İşte bu düşünceleri Selami Bey'in her karşılaştığı insana hararetle cevizi anlatmasına, sonra da kucağına ceviz fidanı verip öylece uğurlamasına sebep oluyor Bundan dolayı adı 'cevizci dede'ye çıkmış
Yeni nesil yatırım için ceviz ekiyor
Cevizci dedenin fidanlığı Düzce Kaynaşlı'da Bolu tüneli açılmadan önce İstanbul'a giden ya da İstanbul'dan dönen her araç önünden geçiyordu Gece gündüz fidanlarının yanında Her birine evladı gibi davranıyor Onlar da bu ilgiye kayıtsız kalmamış Boylarına bakmadan meyveye durmuşlar 10-15 cm boyundaki fidanların cılız dallarında arzı endam eden cevizlere hayretle baktığımızı görünce başlıyor anlatmaya: "Chandler dediğimiz türden fidanlar bunlar Amerika'da geliştirildi Küçük yaşta meyve vermeye başlıyor Normal bir ceviz ağacı 10 kilo meyve verirken bunlar 30-40 kilo Üstelik bizim topraklarda Amerika ve Şili'dekinden çok daha lezzetli ve kaliteli meyvesi oluyor"
Şili'den gelen chandler cevizle Maraş, Balıkesir ve Yalova'da yetişen chandler cevizi gösteriyor sonra Gerçekten de yerli chandler hem daha büyük hem de daha lezzetli "Şili'den gelen cevizin özel yetiştiricileri var, çiftlikte her daim ziraat mühendisi oluyor, damlama sulama yapıyorlar, ağacın yaprağına cihazla bakıyorlar, suya ihtiyacı var mı, hangi mineral eksik? Hemen sulama havuzuna o mineralden ekliyorlar ki ancak bu büyüklükte ve lezzette meyve alıyorlar

Balıkesir'deki çiftçi cevizlere gübre vermemiş, Maraş'taki geç toplamış, Yalova'daki ise erken toplamış, bu kusurlara rağmen bizimkiler Şili'dekinden katbekat daha kaliteli Ama ülkemizde çok az insan bunun farkında" Neyse ki son yıllarda özellikle yeni nesil cevizi yatırım aracı olarak görmeye başlamış Ya babadan kalma atıl durumdaki arsalara ya da satın aldıkları tarlalara ceviz dikiyorlar 5 yıl içinde hasada başlanıyor 10 yılda 10 dönümlük bir ceviz tarlasından bugünün fiyatlarıyla 160 bin lira gelir elde edilebiliyor

Şili'deki ceviz fidanlığını gördüm, psikolojim bozuldu
 Kariyeri boyunca ceviz ağacının yaygınlaştırılması ve aşılama yöntemleri üzerine çalışan Selami Bey, emekli olduktan sonra Türkiye'de ceviz üzerine çalışma yapan bilim adamlarıyla birlikte İspanya, Portekiz, Fransa, Amerika ve Şili'deki ceviz çiftliklerini, araştırma laboratuvarlarını ziyaret etmiş Gördükleri ve öğrendikleri karşısındaki hissiyatını şöyle anlatıyor: "İnanın psikolojim bozuldu Biz yıllarca Anadolu'yu karış karış gezip insanlara ve bürokrasiye ceviz ağacının önemini anlatmaya çalışırken, adamlar devasa çiftlikler kurmuş Bir ağaçtan 100 kilo ceviz alabileceği türler geliştirmiş Yaklaşık 200 yıldır bu alanda çalışıyorlar Bizde ilk aşılama 1975'te yapıldı Şimdi birkaç akademisyen ve benim gibi gönüllü var Gitmediğim işadamı kalmadı Üniversitelerin ve devletin kapısını çaldım Bürokratik engellerin haddi hesabı yok En sonunda kitap yazdım, internet sitesi kurdum (wwwcevizcomtr)" diyor
Selami Bey'in literatüre kattığı birçok Anadolu'ya has ceviz türü var 43 yıllık eşi Meryem Hanım, ceviz ağaçlarını üçüncü çocukları olarak görüyor: "İlk zamanlar çok üzülüyordum Gece gündüz cevizle uğraşıyor Hatta rahmetli babama şikayet etmiştim Bana kızmıştı, kumarla, içkiyle mi uğraşsın Bırak vatana millete hayırlı bir iş yapsın demişti Ceviz onun tutkusu Ona dinçliğinin sırrını soruyorlar, her gün ceviz yiyor ve hiç boş kalmıyor Sürekli çalışıyor, ceviz için koşturuyor Ben sırrının bu olduğunu düşünüyorum" diyor
Ceviz ağaçlarının altındaki taşın sırrı
Ülkemizde ceviz ağacının azalma sebebi Avrupa'da başlayan ceviz dipçikli silah ve ceviz mobilya modası Bir de gizliden gizliye kesilen asırlık ağaçlar var ki onların hikâyesi çok şaşırtıcı Sökülen yaşlı ceviz ağaçların kökleri arasında geniş ve düz bir taş çıkınca "hazinelerin yerini belli etmek için koymuşlar" efsanesi yayılır Yalova, Düzce, Kastamonu ve Trabzon'da yüzlerce asırlık ceviz sökülür Tabiî ki hazine bulunmaz Çünkü bu taş ceviz ağacının kökünün dibe doğru uzamasındansa yanlara yayılıp daha çok su ve mineral alabilmesi için konuluyordur

1 | 2 | Sonraki sayfa » KAYNAK :    ZAMAN GAZETESİ,CUMARTESİ EKİ 25062011   
SİGARA ' sız  temiz  çevre, temiz  toplum,  sağlıklı  yaşam  için  elele...

. . ..  NE  KADAR  TEMİZ  İSEN, O  KADAR  İNSANSIN  . . .

Çevrimdışı uSLaNMaZ

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +163/-17
Ynt: BEN BİR CEVİZ UZMANIYIM VE KİMSE FARKINDA DEĞİL.
« Yanıtla #1 : Haziran 25, 2011, 11:49:32 ÖS »
Selami abi düzce kaynaşlıda bu işi yapıyor ve gerçekten ömrünü cevize adamış bir memleket gönüllüsü. çok düzgün bir insan ve onun gibi araştırmacılar lazım melekete ama inanın ki 3 kişi yoklar. yazı için teşekkürler...
***KiMiNe GöRe KRaLıZ, KiMiNe GöRe YaLaNıZ, HeRKeS KeYFiNe BaKSıN, aDaMıNa GöRe aDaMıZ***