Gönderen Konu: HORON MU ? KOLBASTI MI? ( ÇOK ÖNEMLİ KONU YORUMLAYALIM)  (Okunma sayısı 746 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı A.ÜSTÜNBAŞ

• Deneme Mod
  • *
  • Rep Puanı: +112/-0
HORON MU ? KOLBASTI MI? ( ÇOK ÖNEMLİ KONU YORUMLAYALIM)
« : Mayıs 03, 2010, 02:46:56 ÖS »
Horon mu Kolbastı mı?
Çarşamba, 03 Haz 2009 NeVeR yorum ekle yorumlara git

Şimdilerde kolbastı furyası heryerde yaygın. Büyük küçük herkesin ilgi odağı bir dans ,özellikle karadenizlilerin.. Ama bu dansla beraber Karadenizliler arasında horon mu yoksa kolbastı mı diye diyaloglar oluşmaya başladı bile.. Hatta bu diyalog sadece karadenizliler değil tüm Türkiye’ye arasında yeni bir tartışma konusu olmaya başladı.. Kolbastı eski bir dans olmasına rağmen bu sene tanındı , yani tüm Türkiye böyle bir dansı yeni yeni tanımaya başladı.. Buna rağmen popüleritesi horonu geçti.. Tv programların da yeni konusu buldu .. Tabi reyting için yeni bir olay daha bulundu.. Gerçi ikisi de karadeniz kökenli bir oyun sadece kolbastı içinde oryantal figürleri daha hareketli olması türk halkının sevdiği müzikle de birleşince biraz daha fazla benimsendi. O kadar yaygın oldu ki ameliyathanelerde yapılmasına kadar olay gitti. Başka bir idda ise kolbastı oynayan horon da teper fakat horon tepen kolbastı oynayamaz durumu.. Bir program da izledim tartışma bunun üzerineydi..
Gerçekten de kolbastı yapan grup horonda tepti Horon tepen bir hoca ;’ben şimdiye kadar kolbastı oyunu oynamadım yapımda bu oyunu oynamak yok , ama ben bu oyuna karşı değilim’ diyerek sözlerini bitirdi.
Şu da bir gerçek ki horonda bizim kültürümüz de olan bir oyun sadece şimdiye kadar var olduğu için bilindik , ve ilgi çekmiyor fazla kolbastı ise birden ortaya çıktı ilgi topladı dediğim gibi cabuk ta benimsendi. Birde kolbastıyı sevmeyen gruplar çıktı tabi. Anti kolbastıcılar facebook ortamında ve ya sitelerde ortaya çıktılar.. Yine de her ne olursa olsun kolbastıyı çoğunluk sevdi . Yani kendi kültürümüzden gelen bir dans sonuçta bunu avrupa çapına taşımak daha iyi olur diye düşünüyorum..
Sanırım öyle de yapıyorlar buna ilişkin çalışmalar var , düşünsenize ilerde kolbastı da tango veya çaça gibi dünya capında bir dans olacak kulaga cok hoş geliyor. Horonu da dışa atmamak lazım tabi ki onun ayrı bir havası var .. Kendine has özel olması.. Bu oyununda kendi çapında kitlesi büyüktür. Yani karadenizlilerin nerydeyse hepsi horon teper ben böyle bilirim, öyledir de zaten..
Bu tartışma sürer gider daha kolbastı ilerki zamanlarda da bukadar popüler sevilen bir dans olunur mu bilinmez ama horonun pabucunu simdilik dama attığı ortada… Kolbastının birçok şarkıcı içinde umut kapısı gibi birşey oldu okadar çok söyleyen oldu ki farklı farklı yorumlayan şaşırıp kalmamak elde değil . Hangi kolbastı gercek hangisi daha iyi diye şaşırdı millet .. disco kolbastı , mahalle kolbastı, karadeniz kolbastı, v.s.
tanımlamalar getirildi.. Programların vazgecilmez dansı oldu.
Bakalım ilerleyen zamanlarda yeni bir bilinmeyen sonradan keşfedilen dans türü ortaya çıkacak mı yada kolbastı fırtınası daha nekadar esecek,horonu bir adım ötede bırakmaya devam edecek mi , yada horon oynayanlar buna bir dur diyip kolbastının üstülüğünü sona mı erdirecek bekleyip görecez…(ALINTI...03.05.2010)
« Son Düzenleme: Mayıs 03, 2010, 02:49:47 ÖS Gönderen: A.ÜSTÜNBAŞ »
SİGARA ' sız  temiz  çevre, temiz  toplum,  sağlıklı  yaşam  için  elele...

. . ..  NE  KADAR  TEMİZ  İSEN, O  KADAR  İNSANSIN  . . .