Gönderen Konu: BİR ÖĞRETMENİN ÖĞRENCİLERE NASIHATI !..  (Okunma sayısı 2939 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı A.ÜSTÜNBAŞ

• Deneme Mod
  • *
  • Rep Puanı: +112/-0
BİR ÖĞRETMENİN ÖĞRENCİLERE NASIHATI !..
« : Aralık 14, 2009, 08:53:53 ÖÖ »

ÇOCUK EĞİTİM

OKULLAR AÇILIRKEN

Efrahim HALİL
Öğretmen

Sevgili Çocuklar;

Yaz tatilinin sonuna yaklaştığımız bu günlerde, sizinle birlikte yeni bir eğitim öğretim yılına kavuşmanın sevincini yaşıyorum.

Bu sayfalarda yıl boyunca hep sizinle olacak, sizinle gülecek, eğlenecek, koşup coşacağım. Üzüntülerinizi paylaşarak, problemlerinizi beraber çözecek, derslerinizin hazırlığını paylaşacak, dost ve arkadaş olacağız. Sizi çok, pek çok seviyorum. Eminim , siz de beni sevecek ve arayacaksınız.

Bazı aylar bu sayfalar dışına taşarak küçük bir kitapçık olarak sizlerle olacağım.

Gün gelecek, yağmur bulutları gibi havada uçuşacak, her tarafa yağmur olup, bereket saçacağız. Gün olacak, uzak ülkelere seyahat edeceğiz. Bilmediğimiz tanımadığımız çocuklarla tanışacak onlarla kucaklaşacak, mutluluklar dağıtacağız. Hep beraber bitkiler gibi gelişip büyüyecek ve çeşitli meyveler oluşturacağız.

Bu günün küçükleri sizler, yarının bilgili, kültürlü, olgun düşünebilen, insanları seven, büyüklerini sayan,küçüklerini koruyan, geçmişinden ders alan ve onlarla övünen, geleceğe umut ve güvenle bakan mutlu, cesaretli, azimli birer genci olacaksınız.

Ziyanı yok; bu yıl da eğitim ve öğretim yılımız, eski çağdışı kitaplarla olsun, isterse hiç olmasın. Azınlık çocukları olduğumuzu anımsayalım ve umudumuzu yitirmeyelim. Elbette, yeni, çağa uygun kitaplarımız araç ve gereçlerimiz, bilgili kültürlü öğretmenlerimizin olacağı günleri hep bekleyecek, gerektiğinde bizlere düşen görevleri bu gün ve yarın, büyüdüğümüzde el ele verip yapacağız.
SİZLERE BARIŞ İÇİNDE BAŞARILI BİR YIL DİLİYORUM.

Sevgili Çocuklar;

Bu sayımızda toplum içinde yaşama ve uyulması gereken kuralları öğrenelim ve toplulukları tanımaya çalışalım.

AİLE

Annemiz, babamız, kardeşlerimizle birlikte evimizde toplu bir biçimde yaşarız. Bu küçük topluluğa AİLE denir. En yakın çevremiz,aile adını verdiğimiz bu küçük topluluklardan oluşmuştur. Ulusların temeli ailedir.

Her ailenin, barınak, yiyecek, giyecek gibi temel gereksinimlerini karşılamak, çocuklarını büyütüp yetiştirmek, iyi bir fert olarak topluma kazandırmak gibi görevleri vardır. Aile içinde iş bölümü ile bu görevler yerine getirilir. Baba anne ile birlikte aileyi en iyi şekilde yönetirler.

Ailenin tüm gereksinmeleri elde edilen gelirlerle sağlanır. Ailenin gelir ve giderleri denk olmalıdır. Gider çoğalır, tutumlu yaşanmazsa, sıkıntı çekilir. Gelir çoğalırsa aile rahat yaşar.

Aile içinde karşılıklı ilişkiler sevgi ve saygıya dayanır.

EV

Ailelerin barınaklarına ev denir. içinde barındığımız bu yeri çok temiz ve bakımlı kullanmalıyız.

OKUL

Çocuklar altı yaşına kadar aile içinde büyür ve çeşitli beceriler kazanır. Altı yaşına ulaşan çocuklar, okul adı verilen daha büyük bir topluluğa katılırlar.

İçinde eğitim ve öğretim yapılan büyük yapılara ve oradaki topluluğa okul denir.

Okullar; öğretmenler tarafından, sevgi, saygı, dayanışma yaratan ve bilgili, yetenekli, becerikli, yapıcı kişiler üreten kutsal topluluklardır.

Kişilerin toplu olarak yaşadıkları yerlerde uymaları gereken bazı kurallar vardır. Toplu yaşanan yerlerin bakımı, güzelleştirilmesi, korunması ve geliştirilmesi orada yaşayanların görevidir.

Toplu yaşanan yerlerde; haksızlıkları, kazaları, kavgaları, sağlığı bozan birçok nedenleri ortadan kaldırmalıyız. Temizlik, tutumluluk, yardımlaşma ve doğruluktan ödün vermemeliyiz.

Toplu yaşama kurallarını kısaca özetleyecek olursak;
-Başkalarının haklarına, düşüncelerine saygılı olmalıyız.
-Konuşan birinin sözünü kesmemeli, hep biz konuşmamalıyız.
-Davranışlarımıza başkalarını rahatsız etmemeliyiz.
-Yalan söylememeli, verilen söz mutlaka tutulmalıdır.
-Yerlere tükürülmemeli, öksürme ve aksırmalarda ağzımızı usulünce kapatmalıyız.
-Çevremizdeki hastaları ziyaret edelim fakat yanlarında uzun zaman kalmayalım.
-Yaşlı ve sakatlara her zaman yardımcı olmalıyız.
-Karşılaştıklarımızla selamlaşmayı unutmamalıyız.
-Yanlış bir davranışta bulunmuşsak, hemen karşımızdakinden özür dilemeliyiz.
-Ağzımızda yemek varken konuşmamalıyız.
-Taşıtlarda ve genel yerlerdeki kurallara muhakkak,( düzeni sağlamak için) uymalıyız.
-Yardımlaşarak, işbirliği yaparak bulunduğumuz topluluğa yararlı olmaya çalışmalıyız.
-Vücudumuzu, üst başımızı, okulumuz ve çevresini, dershanemizi temiz tutalım.
-Okulda kullandığımız eşya ve araçlara zarar vermeyelim.
-Koridor ve dershanede gürültü etmeyelim.
-Okulda uygulanan kurallara uyalım.
-Okullarımızda yapılan çeşitli sosyal faaliyetlere severek katılalım.
-Arkadaşlarımıza iyi geçinelim ve yardımlaşalım.
-Küçüklerimizi sevelim, koruyalım. Onlara her konuda yardımcı olalım.
-Fena söz ve hareketlerden sakınalım.
-Okul düzenini bozacak tüm hareketlerden sakınalım.

( Kaynak  :  İnternet  sitesinden  alıntı . 14.12.2009 )

Naklen  Yazan  :  Hacı  Ahmet  ÜSTÜNBAŞ  -  Cemal  Gürsel  İ.Ö.O. Aile  Birlik  Es. Başkanı  -  KIRIKHAN - HATAY

SİGARA ' sız  temiz  çevre, temiz  toplum,  sağlıklı  yaşam  için  elele...

. . ..  NE  KADAR  TEMİZ  İSEN, O  KADAR  İNSANSIN  . . .

Çevrimdışı A.ÜSTÜNBAŞ

• Deneme Mod
  • *
Ynt: BİR ÖĞRETMENİN ÖĞRENCİLERE NASIHATI !..
« Yanıtla #1 : Ocak 02, 2010, 07:33:01 ÖS »
   Bana  göre ;

Bir  öğretmenin   çocuklara  en  büyük  nasihatı; Öğretmenin  kendi  yaşantısıdır.

Kötü  alışkanlığı  olan  bir  öğretmenin,  fazlaca  nasihatı  olamaz  diye  düşünüyorum...

kibar

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Ocak 02, 2010, 07:37:38 ÖS »
evet ahmet abi tesbitin doğrudur aynen katılıyorum

Çevrimdışı happy-angel

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +170/-78
« Yanıtla #3 : Ocak 02, 2010, 10:12:32 ÖS »
teşekrlr ahmet kardeşim emeğine yüreğinbe sağlık   :alkş:    :-* :-* :-*
« Son Düzenleme: Ocak 02, 2010, 10:15:28 ÖS Gönderen: happy-angel »

Çevrimdışı ispirli_asım

• Banned
  • *
  • Rep Puanı: +18/-0
« Yanıtla #4 : Ocak 17, 2010, 01:31:11 ÖÖ »
güzeldi , teşekkürler :-*

Çevrimdışı A.ÜSTÜNBAŞ

• Deneme Mod
  • *
« Yanıtla #5 : Şubat 10, 2010, 01:54:09 ÖS »

Bana  göre ;   Aşağıdaki  sözü  tekrar ediyorum.....

Bir  öğretmenin   çocuklara  en  büyük  nasihatı; Öğretmenin  kendi  yaşantısıdır.

Kötü  alışkanlığı  olan  bir  öğretmenin,  fazlaca  nasihatı  olamaz  diye  düşünüyorum...