Gönderen Konu: 'Kanadalılar savaştan kaçanları memnuniyetle karşılayacak'  (Okunma sayısı 1645 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ay Işığı

  • Aktif Üye
  • **
  • İleti: 38
  • Rep Puanı: +2/-0
  • ☾✰


Kanada Başbakanı Trudeau, "Zulüm, savaş ve terörden kaçanları, inançları ne olursa olsun Kanadalılar sizi memnuniyetle karşılayacaktır. Çeşitlilik gücümüzdür." değerlendirmesinde bulundu.

ANKARA

ABD Başkanı Donald Trump'ın, New York Federal Mahkemesi tarafından askıya alınan, "7 Müslüman ülkenin vatandaşlarının ABD'ye girişini yasaklayan" başkanlık kararnamesine ilişkin çeşitli ülkelerden tepkiler geldi.Kanada Başbakanlık Ofisinden yapılan açıklamada, çifte vatandaşlık kapsamında Kanada vatandaşlığı bulunanların, Amerika'nın yeni göçmenlik uygulamasından etkilenmeyecekleri duyuruldu.

Trudeau: Çeşitlilik gücümüzdür

Kanada Başbakanı Justin Trudeau ise sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden "Kanada'ya hoş geldiniz" (#WelcomeToCanada) etiketiyle "Zulüm, savaş ve terörden kaçanları, inançları ne olursa olsun Kanadalılar sizi memnuniyetle karşılayacaktır. Çeşitlilik gücümüzdür." şeklinde paylaşımda bulundu.

İngiltere: Vatandaşlarımız etkilenirse şikayetimizi iletiriz

İngiliz hükümeti de yasağın kendi vatandaşlarını etkilemesi halinde resmi girişimlerde bulunulacağını bildirdi.

ABD yönetiminin konuyla ilgili yasal düzenlemesinin, özellikle İngiliz vatandaşları için muhtemel etkileri bakımından incelendiğine dikkat çekilen açıklamada, "Eğer İngiliz vatandaşları etkilenirse, ABD hükümetine bu konuda resmi şikayetimizi ileteceğimiz açıktır." değerlendirmesinde bulunuldu.

Londra Belediye Başkanı Han: Utanç verici

Londra’nın ilk Müslüman belediye başkanı olan Pakistan kökenli Sadık Han ise yaptığı yazılı açıklamada, "Başkan Trump’ın belli ülkelerden sığınmacılara ve göçmenlere yönelik yasağı utanç verici ve zalimce." ifadesini kullandı.

Öte yandan, Han’ın da üyesi olduğu ana muhalefetteki İşçi Partisinin lideri Jeremy Corbyn, bu sabah katıldığı bir televizyon programında, Müslümanlara yönelik yasak kaldırılana kadar Trump’ın İngiltere’ye yapacağı resmi ziyarete izin verilmemesi çağrısı yaptı.

"Almanya doğacak sonuçları inceleyecek"

Almanya Federal Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert ise yaptığı açıklamada, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, terörizme karşı gerekli kararlı mücadelenin belirli kökene veya inanca sahip insanların genel zan altında bırakılmasını haklı çıkaramayacağına inandığı söyledi.

Seibert, "Federal hükümet, ABD hükümetinin uygulamasının çifte vatandaşlığı olan Alman vatandaşları için nasıl sonuçlar doğuracağını inceleyecek ve gerekirse bu kişilerin çıkarlarını ABD'li muhataplarımız nezdinde savunacak." ifadesini kullandı.

AA
Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.