Gönderen Konu: Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul İçin Bedduası  (Okunma sayısı 1595 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı @sen@

• Moderator
  • *
  • Rep Puanı: +100/-0
Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul İçin Bedduası
« : Kasım 26, 2010, 11:35:11 ÖS »
Süheyl Ünver'in İstanbul Risaleleri kitabından ilginç bir hikaye

''Fatih İstanbul'u alıp da alayla Ayasofya önüne geldiği zaman derinden derine bir inilti işitti. Sesin geldiği tarafa bir adam gönderdi.
Sakalları uzamış hali perişan bir keşiş bulup getirdiler. Huzura çıkardılar. Korktu teskin ettiler.
Niçin hapsedildin diye sordular? Keşiş fala baktığını ve kuşatma hazırlıkları sırasında Konstantin'in kendisini çağırıp İstanbul'u Türklerin alıp almayacağını bildirmek için remil atmasını söylediğini remilde İstanbul'un Türklerin eline geçeceğini söylemesi üzerinde de Konstantin'in kızarak onu zindana attırdığını hikaye etti. Ve şimdi karşınızda bulunuyorum demek ki falım doğru imiş.

Bunun üzerine Fatih de İstanbul'un kendi elinden çıkıp çıkmayacağına dair remil atmasını ve doğruyu söylerse ödüllendirileceğini bildirdi.

Keşiş remil attı ve şöyle dedi:
-İstanbul Türklerin elinden harp ve darp ile çıkmayacak lakin öyle bir zaman gelecek ki emlak ve arazileriniz satılacak bu suretle İstanbul Türk malı olmaktan çıkacak.

Bu falın bildirdiği sonuçtan büyük üzüntü duyan Fatih ellerini kaldırarak:
''İstanbul'da edindiğim yerleri ecnebilere satanlar Allah'ın gazabına uğrasınlar!'' diye beddua etti.''

Günümüz manzarasına benziyor.
Amin diyelim o zaman Fatih'in duasına

Zordur benimle yürümek. Bunu benimle yola çıkanlar bilir, hepsi yarı yolda gittiler. Suç kimde? Ben zoru seviyorum, onlar sevmiyor. Yapacak bi şey yok. Suçum var mı? Tabi ki var. 'Zor yola, kolay kişilerle çıkmak en büyük hatam'.

Çevrimdışı verdena

• Süper Moderatör
  • *
  • Rep Puanı: +70/-1
Ynt: Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul İçin Bedduası
« Yanıtla #1 : Kasım 27, 2010, 12:04:00 ÖÖ »
AMİN amin.. teşekkürler..

Bugünlerde Hiç Çıkmıyorsun Aklımdan
Yüzümü Sarmış Pembe Bir Hüzün
Sanırsın Hep Sen Vardın Hayatımda...

Çevrimdışı @sen@

• Moderator
  • *
« Yanıtla #2 : Kasım 27, 2010, 12:12:54 ÖÖ »
Rica... :)
Zordur benimle yürümek. Bunu benimle yola çıkanlar bilir, hepsi yarı yolda gittiler. Suç kimde? Ben zoru seviyorum, onlar sevmiyor. Yapacak bi şey yok. Suçum var mı? Tabi ki var. 'Zor yola, kolay kişilerle çıkmak en büyük hatam'.

Çevrimdışı uSLaNMaZ

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +163/-17
« Yanıtla #3 : Kasım 27, 2010, 12:47:10 ÖÖ »
Amin diyelim, tşkler...
***KiMiNe GöRe KRaLıZ, KiMiNe GöRe YaLaNıZ, HeRKeS KeYFiNe BaKSıN, aDaMıNa GöRe aDaMıZ***

Çevrimdışı nigner

• Administratör
  • *
  • Rep Puanı: +277/-9
  • ŞİMAL@KUZEY YILDIZI@ YURTTA SULH, CİHANDA SULH
« Yanıtla #4 : Kasım 27, 2010, 01:39:20 ÖÖ »
amin...
@ŞİMAL RÜZGARI@KUZEY YILDIZI@
YURTTA SULH CİHANDA SULH

Çevrimdışı haydo

• Paylaşımcı Üye
  • Rep Puanı: +6/-0
  • - DuBlE aLKıŞ -
« Yanıtla #5 : Kasım 27, 2010, 01:45:32 ÖÖ »
koskoca fatih,ki ayasofyada ilk cuma namazını kıldırmak icin takva ehli arandı ve ikindi namazının sünnetini hiç aksatmayan birisi varmı.? Sualine birtek ben cevabını verip ilk cuma namazını kıldırma şerefine nail olan fatih.. fal baktırmış öylemi..ilginç..
Anlaşılmamak değil sıkıntım anlamayanlar sa hiç umrumda nasıl değil!,  sorun zaten ben değilim ve  sözde cok bilenlerdir mahşerde hesaba cekilenler, susarım kelimelerimin kifayetsiz(anlamsız anlaşılmaz) kaldığı yerde!!

Çevrimdışı @sen@

• Moderator
  • *
« Yanıtla #6 : Kasım 27, 2010, 11:50:10 ÖÖ »
Süheyl Ünver'in İstanbul Risaleleri kitabından bir alıntıdır. Doğrudur, değildir bilemiyorum. Ancak hikayedir. Fakat Hikayede Fatih'in özellikle bir falcıya gittiği anlatılmıyor. Adamı tesadüfen görüyor ve soruyor. Konuşma öyle gelişmiş olabilir.

Çevrimdışı MAHMUTOĞLU

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +62/-0
  • GURURLA BAKIYORUM DÜNYAYA
« Yanıtla #7 : Kasım 29, 2010, 02:05:38 ÖS »
amin
Hamsi küçük bir balık, sakın ha aldanmayın, soyu çok kalabalık, yan göz ile bakmayın

Çevrimdışı verdena

• Süper Moderatör
  • *
  • Rep Puanı: +70/-1
« Yanıtla #8 : Kasım 29, 2010, 04:27:44 ÖS »
koskoca fatih,ki ayasofyada ilk cuma namazını kıldırmak icin takva ehli arandı ve ikindi namazının sünnetini hiç aksatmayan birisi varmı.? Sualine birtek ben cevabını verip ilk cuma namazını kıldırma şerefine nail olan fatih.. fal baktırmış öylemi..ilginç..

kesinlikle katılmıyorum burda anlatılmak ve değinilmek istenilen konu ile alakası yok ki, ilk etapda okuyunca insanın kafasını kurcalayan yazının içeriğinden çok neden budur oda tartışılır, koca reisin falcıya gidip fal baktırp tarihe sunması gibi birşeyi katiyyen düşünemeyiz, koca reisin ordaki sözleri benim tabirim ile kaldıki sultanların aklına, fikrine, düşüncesine bence mantık yürütmemiz olanaksızdır, sultanın ordaki sözleri kahinin sıkıntısını anlamak devamı ise buna inananlara bir göz dağı vermek niteliğindedir..

Bugünlerde Hiç Çıkmıyorsun Aklımdan
Yüzümü Sarmış Pembe Bir Hüzün
Sanırsın Hep Sen Vardın Hayatımda...

Çevrimdışı *Laz kızı*

• بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّح
  • Co-Admin
  • *
  • Rep Puanı: +616/-19
  • بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّح
« Yanıtla #9 : Kasım 29, 2010, 04:30:28 ÖS »
yürekten aminnn hemde...