Gönderen Konu: KAÇ YAŞINDASINIZ ??..  (Okunma sayısı 742 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı A.ÜSTÜNBAŞ

• Deneme Mod
  • *
  • Rep Puanı: +112/-0
KAÇ YAŞINDASINIZ ??..
« : Haziran 08, 2012, 10:40:31 ÖÖ »
:!:  KAÇ  YAŞINDASINIZ  ??..

Şimdi hemen şunu diyebilirsiniz : Kaç yaşında olduğumu niye soruyorsunuz ?.Hele hele bayanlara yaş sorulmaz !!. Bir bayan okurunuz olarak size nasıl cevap vereyim.
Makalemin sabırla sonuna kadar okunmasını sağlarsanız neden yaşınızın sorulduğunu hemen anlarsınız. Kütüphanemde bulunan kitapları karıştırırken bir dergide çok ilginç bir yazı gözüme ilişti. Yazıyı baştan sona okuyunca mutlaka bu yazının okurlarıma ulaştırılmasında yarar var dedim. Hemen daktilomun başına geçip bugünkü makalemi buna ayırdım. Bakınız yazı ne diyor? Önce birlikte okuyalım, sonra yine birlikte yorum yapalım. Ne dersiniz ?.
BAZILARININ DİKKATİNE : YAŞLILIĞIN BAŞKA NEDENLERİ. . . .
Genç bir bayan, önünden geçmekte olduğu evin balkonunda sallanan koltuğa gömülmüş yaşlı adamı selamlamadan geçmek istemedi.
Ayaküstü selamlaşmadan sonra genç bayan, yaşlı adamla biraz konuşmak istedi.
SÖYLER MİSİNİZ ? Lütfen, böylesi bir uzun ömrü neye bağlıyorsunuz ?.
Yaşlı adam güldü;
'GÜNDE ÜÇ PAKET SİGARA, HER HAFTA BİR KASA VİSKİ İÇERİM' dedi. 'ETİN KIRMIZI VE YAĞLISINI YERİM. SPOR YAPMAM,YÜRÜYÜŞ DE YAPMAM.'
Genç bayan şaşırdı;
'NE KADAR İLGİNÇ' dedi. "KAÇ YAŞINDASINIZ?'
Karşıdan kısa bir yanıt geldi.
''YİRMİALTI '
(Cemil-Şükrü Çolakoğlu İlköğretim Okulu tarafından çıkarılan SARMAŞIK adlı dergiden alındı.)
Bilmem yorum yapmaya gerek var mı?. İsterseniz yorum yapmayalım. Yalnız şunu yapabiliriz..
Bu yazıyı İlköğretim 6, 7 ve 8 nci sınıf öğrencilerine bir kompozisyon konusu olarak verebiliriz. Ne demek istiyor? Yazının ana konusu nedir ?. Burada İÇKİ ve SİGARA' nın insanı ne duruma getirdiği açık olarak belirtiliyor !!. Bunu anlatmaya gerek yok!..Fakat yine de içmekte olanlarımız var.
İnsanın faydalısı kimdir biliyor musunuz? Kötü alışkanlığı olmayandır. Çünkü kötü alışkanlığı olmayan en azından kimseye zararı olmayan insandır. Öyle değil mi? Kötü alışkanlığı olan insan çevresine her yönü ile zararı vardır!..
Şimdi size birileri yaşınızı sorduğu zaman sakın üzülmeyin. Çünkü siz kötü alışkanlıklardan dolayı yaşlanmamışsınız. Sizin yaşınız, gerçek yaşınız dır. İnsanlar ne kadar sağlıklı yaşasa da yine yaşlanacaktır. Bunu önlemek mümkün değildir. Mühim olan, genç olan insanın yaşlı görünmemesi.

Yazan : Ahmet ÜSTÜNBAŞ - Akköşe Yazarı
(Bu Yazım 21 Nisan 2004 Tarihinde İskenderun da yayınlanan Güney Gazetesinde yayınlandı)
NOT : Yazı güncelliğini koruduğu için tekrar yayınlamak lüzumunu hissettim. Birileri okur örnek alır diye..
SİGARA ' sız  temiz  çevre, temiz  toplum,  sağlıklı  yaşam  için  elele...

. . ..  NE  KADAR  TEMİZ  İSEN, O  KADAR  İNSANSIN  . . .