Gönderen Konu: BIRAK SARHOŞU YIKILSIN (Bunun Manası Ne?)  (Okunma sayısı 1039 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı A.ÜSTÜNBAŞ

• Deneme Mod
  • *
  • Rep Puanı: +112/-0
BIRAK SARHOŞU YIKILSIN (Bunun Manası Ne?)
« : Mayıs 15, 2012, 08:26:52 ÖÖ »
BIRAK SARHOŞU YIKILSIN... (F.Yener)

Halkın Sesi başlığı ile EVET gazetesinde köşe yazarlığı yapan Fehim Yener'in 06.11.2006 da köşesinde yayınlanan yazıyı noktasına dokunmadan aynen aşağıda sunuyorum. Altı sene içinde SİGARA ile ilgili mücadelede çok büyük aşama kaydedildiğini siz kendiniz anlayacaksınız. Yeter ki yazıyı okuyup yorum yapınız..

" 'BUNUN MANASI NE?'
"Ramazan Bayramı' nın ilk günü saat 11.00 de Kırıkhan Öğretmen Evi' nde protokol bayramlaşması yapıldı. Kapıda görevli bir bayan ve birde erkeğin ellerinde şeker, kolonya ve iki cins de kaliteli SİGARA paketini içeriye girenlere ikram ettiler. Salon kapalıydı ve davete gelenlerde çok kalabalıktı. Gerisini varın siz düşünün. Bu çok hatalı bir durumdu. Öğretmen Evini öğretmenler işletiyormuş. Burada sigara içilmesi bile yasak. İçilmesi şöyle dursun, ikram edilmesi ne manaya geliyor?" Ahmet Üstünbaş - 408 Evler Mahallesi Muhtarı - KIRIKHAN
BIRAK SARHOŞU YIKILSIN...
Yapma be muhtar... Bazen, sigaranın birini söndürmeden ikincisini yaktığımız oluyor. Demek ki sen bizim meslekten olsan acilen fermanımızı yazacaksın. Şakadan yazdım bunları sevgili muhtar. Gönlümüzün sığdığı yere çok şey sığıyor ama keşke iki eğriyi bir doğru yapabilme adına sigarayı bundan muaf tutabilsek. Ancak, her dağın kendine göre bir dumanı, her insanın da gamı olurmuş. Aslında bırak sarhoşu ne hali varsa görsün, yıkılacaksa yıkılsın demek lazım... Muhtar Ahmet beyin söylediklerini mantık süzgecinden geçirirsek, öfkelenme haklılığına direnmemek lazım... Ateş odunu, odun da adamı mahvettiğine göre, biz sigara içicileri sadece kendimize değil, etrafımıza da kötülük ediyoruz. İçmeyenin kokusuna bile katlanması zor.
TOK AĞIRLAMAK...
Misafirperverlik, bizlerin geleneksel özelliklerinden biri. Davetlilere kusursuz hizmet etme yarışında olan Kırıkhan Öğretmen Evi yetkilileri, biliyorum ki muhtarın kusur bulmasından ve benimde bu yazımdan sonra çok üzülecekler, sağ duyulu yaptıkları ev sahipliği yüzünden bana da kızacaklar. Muhtar; tok misafiri ağırlamak zor olmuş. Öğretmenlerimin iyi niyete dayalı ikramına bu yüzden hoşgörüyle bakabilir misiniz acaba? Üstelik yengece sormuşlar; 'Niçin yan yana gidersin' diye. Yengeç de, ' Serde kabadayılık var' demiş!... Muhtar bey, 'evvel içen', önde gider derler... Hoşgörünüze sığınarak söylüyorum, siz sağ olun, biz içenler de selamet olalım... E tahammül edemediği SİGARA, maalesef AZRAİL gibi elimizden düşmüyor..." Yazan : Fehim YENER
KAYNAK : 06 Kasım 2006 Tarihli EVET gazetesinin Halkın Sesi Köşesinden ALINTI..
NOT: Şu anda adı geçen Öğretmen Evi' nin Müdürlüğünü İ.Cahit AYAZHAN yapmaktadır.. SİGARA yasaklarına en iyi şekilde riayet edilmektedir. Yasağı uygulayanlara ve riayet edenlere teşekkür ediyorum..
Yazan : H.Ahmet ÜSTÜNBAŞ - Sigarayla Savaşanlar Vakfı Üyesi - HATAY
SİGARA ' sız  temiz  çevre, temiz  toplum,  sağlıklı  yaşam  için  elele...

. . ..  NE  KADAR  TEMİZ  İSEN, O  KADAR  İNSANSIN  . . .