Gönderen Konu: Mahkeme, Polise Atılan Yumurtayı Demokratik Hak Gördü !!..  (Okunma sayısı 1035 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı A.ÜSTÜNBAŞ

• Deneme Mod
  • *
  • Rep Puanı: +112/-0
    :bayrak: MAHKEME, POLİSE  ATILAN  YUMURTAYI  DEMOKRATİK  HAK  GÖRDÜ  !!..   :!:

Ankara 6. Asliye Ceza Mahkemesi, tartışılacak bir karara imza attı.
Tekel işçilerine destek amacıyla geçen yıl düzenlenen bir eylem sırasında polise yumurta attığı gerekçesiyle yargılanan 5 genç beraat etti. Mahkemenin gerekçeli kararında, 'Sanıkların davranışı tümüyle demokratik bir hakkın kullanılmasına yöneliktir.' değerlendirmesinde bulunuldu.

-Sezgin Çalışkan, Mehmet Bahçıvan, Ozan Sürer, Erdem Tetik ve Duygu Öztürk adlı gençler, 3 Nisan 2010'da, Tekel işçilerine destek için Ankara'da düzenlenen eyleme katıldı. Bu kişiler hakkında, 'güvenlik güçlerine karşı zor kullandıkları ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası'na aykırı davrandıkları' iddiasıyla kamu davası açılırken, iddianamede, olay günü 'eylemci grubun içerisinde bulunan sanıkların, barikat oluşturan güvenlik güçlerine yumurta attığı' da öne sürüldü.

Ankara 6. Asliye Ceza Mahkeme-si'nde yargılanan sanıklar, 16 Aralık 2010'daki duruşmada beraat etti. Mahkemenin gerekçeli kararında, tüm sanıkların; savunmalarında, Tekel işçilerinin eylemine destek amacıyla basın açıklaması yapmak üzere toplandıklarını, açıklama sonrasında yürüyüş yaptıklarını, polise direnmediklerini ve suç işlemediklerini ifade ettiği belirtildi. Cumhuriyet savcısının da 'sanıkların demokratik bir hakkı kullandığını, suçun unsurlarının oluşmadığını' kaydederek, sanıkların beraatini istediği bildirildi. Sanıkların savunmalarıyla dosyadaki delillerin değerlendirildiği kaydedilen gerekçeli kararda, olay günü Tekel işçilerini desteklemek için toplu halde basın açıklaması yapıldığı, topluluğun, sonrasında Yüksel Caddesi'ne doğru yürüdüğünün anlaşıldığı ifade edildi. Gerekçeli kararda, şu değerlendirmede bulunuldu: "İddianamede, sanıkların barikat oluşturan güvenlik güçleri üzerine yumurta attıkları ve bu suretle suç işledikleri iddia edilmiştir. Eylemlerin sabit olduğu kabul edilse bile, sanıkların davranışının tümüyle demokratik bir hakkın kullanılmasına yönelik olup, suç teşkil etmeyeceği sonucuna varılmıştır.''

KİŞİLERE ZARAR VERMEK HAK DEĞİLDİR
Hukukçular karara tepkili. Fiilî saldırıların 'demokratik hak' olarak değerlendirilemeyeceğini söyleyen hukukçular, bu davranışların TCK'nın 86.'daki kasten yaralama, 151. maddesindeki mala zarar verme suçlarına girdiğini kaydediyor. İşte görüşler:

Adalet ve Hukuk Derneği Başkanı Ayhan Gültekin:
 Eylemler fiiliyata dönüşür ve karşı tarafa zarar verirse, ifade özgürlüğünü aştığı düşüncesindeyim. İfade özgürlüğü yazılı ve sözlü olarak ifade edilebilir, bu anayasal haktır.

Hukukçular Derneği Başkanı Cahit Özkan:
Bütün özgürlüklerin bir sınırı vardır. Burada bir özgürlüğün kullanımından bahsedemeyiz. Bu davranışlar TCK'nın 86. maddesindeki kasten yaralama, 151. maddesindeki mala zarar verme suçlarına girmektedir. Her türlü hakaret ve sövme içermeyen beyan ifade özgürlüğünün içindedir.

Boğaziçi Avukatlar Derneği Başkanı Bilal Çalışır:
Karara katılmıyorum. Ortada fiili bir saldırı ve en önemlisi şahsın kendisine hakaret mevzuu var. Eğer eylemle kişinin vücut bütünlüğüne yönelik bir yönelim varsa bu demokratik hak olmaktan çıkar.

Hukukçular Birliği Vakfı Başkanı Sinan Kılıçkaya:
Kamu düzenini bozmadığınız ve başkasına zarar vermediğiniz sürece kendinizi her türlü yolla ifade edebilirsiniz. Bu yumurta atma eylemi de kişilere zarar vermemişse, bunun ifade özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. EMİNE DOLMACI, MUSTAFA GÜRLEK, HASAN KARALI İSTANBUL
KAYNAK  :  ZAMAN GAZETESİ  27.01.2011  TARİH  SAYFA :21 (GÜNDEM)  :klp:   :ççk:  NAKLEN  YAZAN  :  A. ÜSTÜNBAŞ   :ççk:  :klp:

« Son Düzenleme: Ocak 27, 2011, 06:55:56 ÖS Gönderen: A.ÜSTÜNBAŞ »
SİGARA ' sız  temiz  çevre, temiz  toplum,  sağlıklı  yaşam  için  elele...

. . ..  NE  KADAR  TEMİZ  İSEN, O  KADAR  İNSANSIN  . . .

Çevrimdışı A.ÜSTÜNBAŞ

• Deneme Mod
  • *
  • Rep Puanı: +112/-0
Ynt: Mahkeme, Polise Atılan Yumurtayı Demokratik Hak Gördü !!..
« Yanıtla #1 : Ocak 27, 2011, 07:17:03 ÖS »
Zoban    :ççk:
Türkiye'de "Garip" Demeçler de Oluyor
Ankara Üniversitesi'nde yumurta firlatan ogrencilere hitaben: "Fikir üretin fikir.. Zaten o yumurtayi yemediginiz icin kafaniz calismiyor." (B.Kuzu) - Zoban
"Beyinsizsiniz" Burhan Kuzu. (Universite ogrencilerine hitaben) - Zoban
"Bu okulun yonetimi, rektoru istifa etsin.." (Burhan Kuzu, AÜ'de atilan yumurtalardan muzdarip olunca) - Zoban
hahahaha sonuncusu bombaymış - zajebiscie
"Ülkede daha iyi bir ileri demokrasiyi hazmedemeyenlerin oyunlari bunlar" - Zoban
"Universite yonetimi suclu. O yumurtalar oraya nasil girdi. Goruntuler var, tespit ettirecegiz ..." - Zoban
"Özgürlügün taniminda yumurta atmak var mi?" - Zoban
"Gelmeden twitter'a sordum, bu yumurta olayini. %50 - %50.. Tasvip edenler, etmeyenler. Twitter ustelik ulusalci bir yer." N.Ilicak - Zoban
"yazık, yazık bu ülkeye. O yumurtaları yesinler, zihinleri açılır belki" - Ezgi Ceren
"İrfan yuvalarında Eğitim alınır.Topluma kazandırılır.Geleceklerini kazanırlar.Hır Gür dayak protesto ne sağlar?Yarın iş ararken kirli 1sicil" kupon tvyi bile veremeyen mali ılıcak meeeeh kaynakça https://twitter.com/#!... - dRW▲RP
Yetmez ama evetçiler okusun bunları - Tolga Ozek
Yumurtanın gücüne bak vay be . - nohut
"Yumurtalarin arkasinda Ergenekon var bence. " B.Kuzu - Zoban
"Dekan aradi beni.. Hocam dedi aralarinda ogrenci olmayanlar var dedi.. Senin fakulten yolgecen hani mi dedim o zaman.. Hemen dedim istifa et..." B.Kuzu - Zoban
"Bu hesaplari ben yaziyorum. Sifresi benden baskasinda yok.." D.Bahceli (MHP'nin matematik hesaplarindan bahsederken) - Zoban
Yumurta bizim için beyin çalıştıran bir besindir. Bizim üniversite yıllarında iki yumurta duruyordu. Gece 12 filandı. Bir vatandaş geldi memleketten. "Onları kalk pişir, yiyelim, yatalım" dedi. "Sabah yiyeceğiz" dedim. "Sabaha bakarsın ölürüz" dedi. Yumurta kıymetli." B.KUZU - kerem görkem
"Bu cocuklari öne sürerek 68 kusagi gibi hareket yaratmaya calisiyorlarsa.. Bu cocuklara yazik olur.. Dayak yerler.. Yedikleri dayakla kalirlar.." Burhan Kuzu - Zoban
"68 kusagi Türkiye'nin basina beladir" Burhan Kuzu - Zoban
"70-80 tane yumurtadan birkaç tanesi çift sarılı çıktı, bunlara üzüldüm aslında!" Burhan Kuzu - kerem görkem
"Bu özgürlük hareketleri ile baslar.. Sonra arkalarindan provokasyon edildigi cikar.." B.Kuzu - Zoban
"Madem bol paraniz var, omlet yapin yiyin derim" RTE - Zoban
"Siddet gordum. Ceketimin sol tarafi lekelendi." Egemen Bagis
(Yumurtali saldiri sonrasi mahkemeye basvuru gerekcesini ifade ederken) - Zoban  == Kaynak : İnternetten  ALINTI.27.01.2011==

« Son Düzenleme: Ocak 27, 2011, 07:21:44 ÖS Gönderen: A.ÜSTÜNBAŞ »
SİGARA ' sız  temiz  çevre, temiz  toplum,  sağlıklı  yaşam  için  elele...

. . ..  NE  KADAR  TEMİZ  İSEN, O  KADAR  İNSANSIN  . . .