Gönderen Konu: EN BÜYÜK İBADET TASARRUFTUR !...  (Okunma sayısı 2117 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı A.ÜSTÜNBAŞ

• Deneme Mod
  • *
  • Rep Puanı: +112/-0
EN BÜYÜK İBADET TASARRUFTUR !...
« : Haziran 04, 2009, 08:42:13 ÖÖ »
AKKÖŞE
Ahmet Üstünbaş

EN BÜYÜK İBADET TASARRUFTUR !...

Sizlere canlı misal vermek istiyorum.Hepimizin bildiği ve gördüğü şeylerden bahsedeceğim.Ne olursunuz bu yazıyı sonuna kadar okuyunuz.Yazının başlığına bakıp ne demek istediği belli deyip geçmeyiniz.
                                          İki gün önce yaya olarak bir caddeden tek başıma gidiyordum.Gidiş güzergahı üzerinde bulunan çöp kutuları henüz çöpçüler tarafından toplanmamıştı.Yani çöpler çöp bidonlarında ve bazılarının çevresine taşmış olarak bulunuyordu.Çöpler öyle görünümdeydi ki,acaba bunlar ne diyesiniz geliyor içinizde.Yani nerde ise bazılarının çöp olduğunu düşünemiyorsunuz.Çünkü kitap,defter ve gazeteler çevreye yayılmış vaziyette.Bunlar nasıl çöp olur diye düşünerek bazılarına yaklaşıyorum.Bakıyorum,hepsi çöp bidonu çevresinde olduğuna göre  ve dağınık olduklarına göre çöpe atılmışlardır diyorum.Tahmin ettğim gibi oluyor!..Ayrıca bazı çöp kutuları çevresinde demir atıkları,saç atıkları,hatta aluminyum ve benzeri parçalar bile gödüm!...
                                          Muhterem okurlarım.Ne geldi aklıma biliyor musunuz?...Hiç kimse kusura bakmasın amma!..Hiç eğitim görmediğimizi  düşündüm!..Çünkü bilinçli ve eğitimli kişi,yani tasarruf ne demektir bilen kişi bu şekilde ve bu kadar israfçı olamaz dedim.Bir taraftan bilinçsizce çöp dağları oluşturuyoruz.Bir taraftan tekrar dönüşümlü olarak ekonomiye kazandırılacak birçok malzemeden faydalanmayı bilemiyoruz!...Örneğin atılan tüm kâğıtlar toplanarak kâğıt fabrikalarına gönderilmiş olsaydı,ülkemizde bulunan ağaçlar zamansız kesilmeyecekti.Binlerce ağaç kesilerek kâğıt oluyor.Peki atılan kâğıtlar tekrar kâğıt olabileceği vatandaşlarımıza öğretiliyoır mu?...
                                          TASARRUF NE DEMEK OLDUĞU ÖĞRETİLİYOR MU ?..
                                           Çocuklarımıza gelecekte kendilerine ve ailelerina ve ülkelerine faydalı olacak bilgiler veriliyor mu?..Hayatta gerekli olan bilgiyi almadan okul bitiren bir çocuk  nasıl faydalı olabilir?...Kendisine dahi nasıl faydalı olacağını öğrenemeyen kişi nasıl ülkesine faydalı olur?...
                                           Şimdi en kısa zamanda bu yazdıklarım doğrultusunda işlem yapılması gerektiği ilgili kurumlar tarafından halkımıza duyurulmalıdır.Çöpler nasıl değerlenecek?..Nasıl atılacak ?..Hangi çöp nerelerde ve nasıl değerlendirilecek hususları halkımıza muhakkak öğretilmelidir..
                                           İç ve dış borçlarımız alabildiğine artmıştır.Bunun en büyük sebebi; TASARRUF NE DEMEK OLDUĞUNU BİLMEDİĞİMİZDEN DEĞİL MİDİR?.. Çok gereksiz harcamalar yapıyoruz!..Devlet kurumlarında ne kadar gereksiz kâğıt harcandığını  bir takip ederek görünüz...Lavaboya gidip gelen kişilerin bile bilinçsizce en kaliteli kâğıtları ellerini silmek için  kullandıklarını görürsünüz!...
                                          Devlet malı deniz,iyi kullanmayan domuz!...Bu bilinçle olaya yaklaşmalıyız.Beni anlayışla  karşılamanızı diliyorum...

Not : Bu makalem 30.09.2002 tarihinde ANTAKYA gazetesinde yayınlandı.

Yazar : Ahmet ÜSTÜNBAŞ :alkis:
« Son Düzenleme: Haziran 04, 2009, 08:44:11 ÖÖ Gönderen: A.ÜSTÜNBAŞ »
SİGARA ' sız  temiz  çevre, temiz  toplum,  sağlıklı  yaşam  için  elele...

. . ..  NE  KADAR  TEMİZ  İSEN, O  KADAR  İNSANSIN  . . .

Çevrimdışı *Laz kızı*

• بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّح
  • Co-Admin
  • *
  • Rep Puanı: +616/-19
Ynt: EN BÜYÜK İBADET TASARRUFTUR !...
« Yanıtla #1 : Haziran 04, 2009, 10:05:48 ÖÖ »
Emeklerinize sağlık olsun kaleminizede kuvvet inşaAllah... :-*

Gerçekten mükemmel bir yazı, ama gel gör ki malesef hiçbirine uyulmuyor yazıda söylendiği gibi hepsi bir yerde ama şimdi çöp kutularının ayrı bölümleri var ne kadar uyuluyor bilmiyorum ama kağıt atıklar bir tarafa pilastikler bir tarafa normal çöpler bir tarafa, Trabzon'da bazı mahallerde çöp poşedi dağıtılıyor,plastikler ve kağıtlar için,geri dönüşümü kazanılsın diye bizim apartmanda her ay oluyor ve mahallemizdede öyle, inşaAllah herkes kulak verirde geri dönüşümü tekrar kazanırız, tekrar teşekkürler + rep  :alkş: :-*
"İnsanların En Hayırlısı, İnsanlara Faydalı Olandır." Hz.Muhammed (S.A.V)..!!!"

Çevrimdışı A.ÜSTÜNBAŞ

• Deneme Mod
  • *
« Yanıtla #2 : Haziran 04, 2009, 10:14:36 ÖÖ »
   Laz kızı , yazımı okuduğunuz için çok çok teşekkür ediyorum.Yazı yazmak kolay deği..Muhakkak okunmalıdır..Ama ne yazık ki makale okuyan çık az sayıda kişi var.
    Siz "EN BÜYÜK İBADET TASARRUFTUR !.. "  yazımı içtenlikle okuduğunuz belli.Çünkü tasarruf demek artırmak demektir.İsraf demek yok etmek demektir.
     Tasarruf  edenle ri   Yüce Allah sever...Tekrar teşekkürler Laz kızı....

Yazar  : Ahmet Üstünbaş
« Son Düzenleme: Haziran 04, 2009, 10:17:03 ÖÖ Gönderen: A.ÜSTÜNBAŞ »

Çevrimdışı *Laz kızı*

• Co-Admin
  • *
« Yanıtla #3 : Haziran 04, 2009, 10:16:02 ÖÖ »
Rica ederim. :-* güzel, bilgili ve yarar dolu paylaşımlar sunduğunuz için biz teşekkür ederiz... :-*

Çevrimdışı Volkan Ege

• *V*İ*P*
  • Rep Puanı: +4/-0
« Yanıtla #4 : Haziran 04, 2009, 10:18:38 ÖÖ »
 Muhterem okurlarım.Ne geldi aklıma biliyor musunuz?...Hiç kimse kusura bakmasın amma!..Hiç eğitim görmediğimizi  düşündüm!..Çünkü bilinçli ve eğitimli kişi,yani tasarruf ne demektir bilen kişi bu şekilde ve bu kadar israfçı olamaz dedim.Bir taraftan bilinçsizce çöp dağları oluşturuyoruz.Bir taraftan tekrar dönüşümlü olarak ekonomiye kazandırılacak birçok malzemeden faydalanmayı bilemiyoruz

Anlamlı paylaşımınız için tşk ederim..

Çevrimdışı A.ÜSTÜNBAŞ

• Deneme Mod
  • *
« Yanıtla #5 : Haziran 04, 2009, 10:34:12 ÖÖ »
Sayın Volkan Ege  kardeşim makaleyi huzur içinde okuduğunuz için teşekkür ederim.Benim yazdığım makaleler mutlak eğitim amaçlıdır.Manasız makale yazmamaya çalışırımTüm okuyan ve değerlendirenlere tekrar tekrar teşekkür ederim.

Bu kıymetli köşeleri kullanmak için bize fırsat verenlerede teşekkür edrim.Okuyalım,yazalım,böylece,

HALK ÜNİVERSİTESİ mezunu olalım...Doğru değil mi??..

SİGARA'sız,temiz çevre,temiz toplum,sağlıklı yaşam için elele...

Yazar : Ahmet Üstünbaş

Çevrimdışı *Laz kızı*

• Co-Admin
  • *
« Yanıtla #6 : Haziran 04, 2009, 10:36:11 ÖÖ »

HALK ÜNİVERSİTESİ mezunu olalım...Doğru değil mi??..

SİGARA'sız,temiz çevre,temiz toplum,sağlıklı yaşam için elele...

inşaAllah.. :alkş: siz gibi değerli yazarlar olunca okumak ayrı güzel oluyor hele ki, konusu temzilik tasarrufsa.. :-*

Çevrimdışı A.ÜSTÜNBAŞ

• Deneme Mod
  • *
« Yanıtla #7 : Eylül 26, 2009, 10:54:10 ÖS »

Evet   tekrar  ediyorum  :   En  büyük  ibadet  = TASARRUF ' tur....

Cimrilik  ile  Tasarruf  ayrı  ayrı    ele  alınmalıdır.. Cimri  var  olupta

gerekli  yere  harcama  yapmayandır.. İsrafcı  da;  gereksiz  yere

harcama  yapmak.. Dökmek, yıkmak  zayetmek  gibi    harcama  yapan

kişidir..   İşte  bu  nedenle  TASARRUF   ibadettir.. 

Çevrimdışı A.ÜSTÜNBAŞ

• Deneme Mod
  • *
« Yanıtla #8 : Mart 06, 2011, 12:54:22 ÖS »

Evet   tekrar  ediyorum  :   En  büyük  ibadet  = TASARRUF ' tur....
      Cimrilik  ile  Tasarruf  ayrı  ayrı    ele  alınmalıdır.. Cimri  var  olupta
      gerekli  yere  harcama  yapmayandır.. İsrafcı  da;  gereksiz  yere
      harcama  yapmak.. Dökmek, yıkmak  zayetmek  gibi    harcama  yapan
      kişidir..   İşte  bu  nedenle  TASARRUF   ibadettir.. 

:ççk:  :ççk: BU  YAZI  GÜNCELLİĞİNİ  KORUMAKTADIR.. TASARRUF  İBADETTİR...(A.ÜSTÜNBAŞ)   :ççk:  :ççk: