Gönderen Konu: Kredi Kartı Borcuna Çözüm  (Okunma sayısı 1149 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı §iyahinci

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +434/-11
  • Denizin en nadide armağanı!..
Kredi Kartı Borcuna Çözüm
« : Mart 18, 2009, 02:11:11 ÖS »

Kredi kartı borcuna çözüm

17 Mart 2009 Salı 13:57

Krizle birlikte kart borçluları arttı. Bankalar da tüketici kredisi vermekten çekiniyor. Bu soruna hükümet bir formül buldu.

Kriz ortamında kredi batağına girmekten kaçındığı için titiz davranan bankalara AK Parti'den, kredisini ödeyemediği için zora giren vatandaşı kurtaracak, ‘Devlet garantili' yeniden yapılandırma formülü geldi.
AKP'de bir Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesinin Başbakan Tayyip Erdoğan'a sunduğu proje, vatandaşın kısa vadeli kredi borçlarının, yetkilendirilmiş bir kamu bankası kanalıyla yapılandırılmasını öngörüyor. Proje ile bankaların da rahatlaması hedefleniyor.

DEVLET ARACILIK YAPACAK

Proje, özel sektörün yurt dışı borçlanmalarında uygulanan ‘Hazine garantili kredi' sistemine benzer bir özellik gösteriyor. Buna göre; devlet bu süreçte, kredi yapılandırmaları için bir kamu bankasını yetkilendirecek. Yetkili banka, vatandaş ile alacaklı banka arasında aracılık apacak. Çözemezse krediyi devralacak. Böylece banka, kredi riskinden kurtulurken, reel sektörün de finansman sıkıntısı yaşamasının önüne geçilmiş olacak. Hazine, daha sonraki süreçte yetkili kamu bankasından, devralınan kredinin karşılıklarını vadesi geldikçe isteyecek. Bu şekilde Hazine'nin borç yükü ilk anda artsa da, zaman içinde kapatılacak.

Proje nasıl işleyecek?

1. ADIM: Kredisini ödeyemeyen vatandaş ‘yetkili kamu bankası'na gidecek.
2. ADIM: Yetkili kamu bankası önce vatandaşın sorun yaşadığı bankayla temas edip borcu yapılandırma girişiminde bulunacak.

3. ADIM: Banka bu başvuruya 48 saat içinde cevap verecek.

4. ADIM: Cevap olumsuz gelirse vatandaşın kredisi kamu bankasına geçecek ve alacaklı kamu bankası olacak. Banka borcu uygun şekilde yapılandıracak.

5. ADIM: Krediyi kamu bankasına devreden özel bankaya 24 ay vadeli hazine bonosu verilecek.

HERKES KAZANACAK

Milyonlarca borçlu vatandaş borcunu makul taksitlerle ödeyip kurtulacak. l Alacağını tahsil edemeyen bankalar risklerini azaltacak. Borçtan kurtulan vatandaş harcama için fırsat bulacak, piyasalar rahatlayacak

internethaber
Eskiden yeterdim kendime,
Artardım bile..
Şimdi ne yapsam nafile! ...
Ve
Kim demiş 'can eskimez' diye
Bu can tedirgin tende,
Can da eskimiş
Ben de..

Çevrimdışı §iyahinci

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +434/-11