Gönderen Konu: Trabzon Turizm Merkezleri, turizm yerleri, turistik yerler,  (Okunma sayısı 1992 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı §iyahinci

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +434/-11
  • Denizin en nadide armağanı!..
Trabzon Turizm Merkezleri, turizm yerleri, turistik yerler,
« : Şubat 28, 2008, 09:19:55 ÖÖ »
Turizm Bakanlığınca Trabzon ilinde 6 (altı) yayla Bakanlar kurulu kararınca Turizm Merkezi olarak ilan ettirilmiştir. Turizm merkezi ilan edilen bu yaylalarda Kamu kurum ve kuruluşlarınca alt ve üst yapı çalışmalarına başlanılmış, öncelikle ulaşım ele alınarak yolların standart hale getirilmesi ,Elektrik, su, telekominaskon, wc, çeşme, gibi sosyal ihtiyaçları içeren yatırımlara ağırlık verilmiştir.

Maçka Şolma Turizm Merkezi

Maçka ilçesi güney çıkışından başlayarak 22 km. lik toprak yolla Mağura Yaylası üzerinden bu yaylaya ulaşılır. 1800 m. yüksekliğindeki yaylada, bakkal, kavehane ve telefon hizmetleri vardır.

5 Mart 1990 tarih ve 20452 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile Turizm Merkezi ilan edilmiştir.

Trabzon-Tonya-Armutlu-Gümüşhane-Kürtün-Erikbeli Turizm Merkezi

Tonya'dan 25 ve Şalpazarı'ndan 34 km. lik yollarla ulaşılabilen 1800 rakımlı bir yayladır. Fırın, Kahvehane, bakkal ve telefon hizmetleri mevcuttur.

5 Mart 1990 tarih ve 20452 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile Turizm Merkezi ilan edilmiştir.

Akçaabat-Karadağ Turizm Merkezi

Vakfıkebir'den ve Akçaabat-Düzköy yoluyla ulaşılabilen bir yayla alanıdır. Yolu düşük nitelikli olup, yayla adını 1946 m.lik Karadağ tepesinden almıştır. Yayla merkezde bakkal, kahvehane, lokanta, fırın hizmetleri mevcuttur.

Çaykara-Uzungöl Turizm Merkezi

Trabzon'un en önemli turizm potansiyeline sahip yörelerinden biri olan Uzungöl, Trabzon'a 100, Çaykara'ya 20 km. mesafededir. Her türlü yeme-içme ve konaklama tesislerinin bulunduğu yayla yıl boyunca hizmet vermektedir.

Araklı-Pazarcık Turizm Merkezi

Karaderi güzergahında Araklı'nın 60 km. güneyindedir. Yağmurdere üzerinden Gümüşhane'ye Aydıntepe üzerinden de Bayburt'a ulaşan yolların geçtiği bir yayla köy merkezidir. Telefon ve alışveriş imkanları mevcuttur.

20 Mayıs 1991 tarih ve 20876 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile Turizm Merkezi ilan edilmiştir.

Araklı Yeşilyurt Yılantaş Turzim Merkezi

Trabzon'a 64 ilçe merkezine 33 km. mesafede bulunan yayla 10 km. lik stabilize yolla Yeşilyurt beldesine bağlanır.

10.01.1998 tarih ve 23227 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile Turizm Merkezi ilan edilmiştir.

Eskiden yeterdim kendime,
Artardım bile..
Şimdi ne yapsam nafile! ...
Ve
Kim demiş 'can eskimez' diye
Bu can tedirgin tende,
Can da eskimiş
Ben de..

Çevrimdışı *Laz kızı*

• بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّح
  • Co-Admin
  • *
  • Rep Puanı: +616/-19
  • بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّح
Ynt: Trabzon Turizm Merkezleri, turizm yerleri, turistik yerler,
« Yanıtla #1 : Şubat 28, 2008, 11:04:32 ÖÖ »
memleketimin her bir yanı ayrı bir güzellik gezilmeyecek neresi var ki..Teşekkürler siyahinci.. :alkş: :alkş: :bayrak:
"İnsanların En Hayırlısı, İnsanlara Faydalı Olandır." Hz.Muhammed (S.A.V)..!!!"

Çevrimdışı §iyahinci

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +434/-11
  • Denizin en nadide armağanı!..
Ynt: Trabzon Turizm Merkezleri, turizm yerleri, turistik yerler,
« Yanıtla #2 : Mart 01, 2008, 05:54:12 ÖS »
İyimi bilirsin  :hımm:
Eskiden yeterdim kendime,
Artardım bile..
Şimdi ne yapsam nafile! ...
Ve