Gönderen Konu: Eğitimde Büyük Hamle  (Okunma sayısı 973 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı gül-can

• Süper Üye
  • Rep Puanı: +85/-1
Eğitimde Büyük Hamle
« : Ocak 03, 2009, 11:03:43 ÖÖ »

Trabzon'da eğitim yılı uzayacak
03 Ocak 2009 / 08:45
TRABZON ve Rize Okul öncesi eğitimde büyük bir hamle gerçekleştirerek Türkiye 2.si ve 3.sü oldu.

Her iki il önümüzdeki yıl 9 yıllık zorunlu eğitimin uygulanacağı 10 il arasına girdi. Trabzon okul öncesi eğitimde 33 bin 677 çocuğu okullu yaparak Amasya'nın ardından Türkiye 2.si oldu.

Rize'de Öğretmen Açığı Yok

RİZE'DE ise 5-6 yaş grubunda toplam 9 bin 103 çocuğun eğitimi gerçekleştirilerek Türkiye 3.lüğü onuruna ulaşıldı. Milli Eğitim Müdürü Rasim Çelik, ilköğretimde 21 öğrenciye, ortaöğretimde ise 22 öğrenciye bir derslik düştüğünü belirterek, Rize'de öğretmen açığı bulunmadığını söyledi.

Vali Okutan, 2 Kez Takdirlik

VALİ Nuri Okutan ve Milli Eğitim İl Müdürü Selim Yavuz Sandıkçı, Trabzon'daki eğitim başarısının mimarları olarak kayda geçerken, Vali Okutan'ın bir önceki görev yaptığı Sakarya 4. sıraya oturarak Okutan'ı 2. kez onore etti. Rize'deki başarının mimarları ise Vali Kasım Esen ile Milli Eğitim Müdürü Rasim Çelik oldu.

TRABZON ve Rize Okul öncesi eğitimde büyük bir hamle gerçekleştirerek Türkiye 2.si ve 3.sü oldu. Önümüzdeki yıl 9 yıllık zorunlu eğitimin uygulanacağı 10 il arasına girdi. Okul öncesi eğitimde Trabzon 3-4 yaş çocukların okullaşmasında bin 803 öğrenci ile Türkiye birincisi olurken, 4-5 yaş okullaşmada 6 bin 299 öğrenci ile Türkiye 2.si oldu. 4-6 yaş çocukların okullaşmasında 15 bin 937 öğrenciyle Türkiye 2.si, 5-6 yaş çocukların okullaşmasında ise 9 bin 638 öğrenci ile yine Türkiye 2.si oldu. Trabzon okul öncesi eğitimde 33 bin 677 çocuğu okullu yaparak Amasya'nın ardından Türkiye 2.si oldu. 2002 yılında Trabzon'da 11 okul, 340 ana sınıfı bulunurken, bugün Trabzon'da 30 okul, 740 anaokuluna ulaşıldı. Rize'de ise 5-6 yaş grubunda toplam 9 bin 103 çocuğun eğitimi gerçekleştirilerek Türkiye 3.lüğü onuruna ulaşıldı. Trabzon'daki başarının mimarları Vali Nuri Okutan ve Milli Eğitim İl Müdürü Selim Yavuz Sandıkçı, amaçlarının kurumsallaşmayı sağlayarak okul öncesinde okullaşma oranını % 100'lere ulaştırmak olduğunu söyledi.

Rize, okul öncesi eğitimde Türkiye üçüncüsü olarak önümüzdeki yıl 9 yıllık zorunlu eğitimin uygulanacağı 10 il arasına girdi.

Okul öncesi eğitime ağırlık verilen Rize'de, 5-6 yaş gurubundaki 9 bin 103 çocuğun 5 bin 741'inin anaokullarına kaydı sağlandı. Rize, Türkiye genelinde 3. olurken, ilk 10 il arasına girdiği için Milli Eğitim Bakanlığı'nca önümüzdeki yıl uygulamaya konulacak 9 yıllık zorunlu eğitim verecek 10 pilot il arasına girmeye hak kazandı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Rize İl Milli Eğitim Müdürü Rasim Çelik, 5-6 yaş grubu çocuklarda çocuk zekasının yüzde 70'ine hitap edilebildiğini belirterek, "Altı yaştan sonra bu rakam yüzde 30'a düşüyor. Bu nedenle okul öncesi eğitime büyük önem veriyoruz. 2008 yılında ilimizdeki 9 bin 103, 5-6 yaş grubu çocuktan 5 bin 741'i ana okullarında eğitim gördü. Rize bu rakamla Türkiye 3.'sü oldu. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından pilot olarak seçilen 10 il arasına girdik. Önümüzdeki yıl ilimizde 9 yıllık zorunlu eğitim uygulaması başlayacak" dedi.

Ana Kız Okula Projesi ile Rize'de 25 bin okuma yazma bilmeyen kişiden 21 binine okuma yazma öğretildiğini belirten Çelik, sağlanan başarı ile Rize'nin Türkiye'de 5. olduğunu söyledi. Milli Eğitim Müdürü Rasim Çelik, proje ile 60 yaşındaki kişilere de eğitim verildiğini belirterek şöyle konuştu: "Üç yıl içerisinde ilimizde yüzde 95'lik okur yazar oranını yüzde yüze çıkarmayı hedefliyoruz. Halen ilimizde okuma yazma eğitiminin verildiği 176 kursumuz bulunuyor. Talep olması halinde bu kurslara gelemeyen vatandaşlarımıza evlerinde okuma yazma eğitimi vereceğiz."

Rize'de derslik sıkıntısı bulunmadığını anlatan Çelik, Rize'de ilköğretimde 21 öğrenciye bir derslik, orta öğretimde 22 öğrenciye iki derslik düştüğünü belirterek öğretmen açığı bulunmadığını sözlerine ekledi.
Kaynak: günebakış