Gönderen Konu: Kırmızı Koltuk ve happy-angel  (Okunma sayısı 9479 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı happy-angel

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +170/-78
Ynt: Kırmızı Koltuk ve happy-angel
« Yanıtla #26 : Ocak 08, 2010, 04:39:51 ÖS »
) Fıtratta Farklılık

Kâinatta Allah (cc) her şeyi çift yaratmıştır Bu çiftlerden her birinin diğerine, bütün yönleriyle eşit olduğunu söylemek mümkün değildir 'Her şeyi çift (erkek ve dişi) yarattık ki düşünüp ibret alasınız' (Zâriyât, 51/49) Zerrelerden bitkilere, ondan hayvanlar ve insanlar arasındaki erkeklik-dişiliğe kadar her şey çifttir ve birbirine muhtaçtır Pozitif negatife, elektron protona, gece gündüze, yaz kışa, yeryüzü gökyüzüne, erkek kadına, kadın erkeğe muhtaçtır Bunlarla birlikte şu anda bilemediğimiz fakat ilim ve teknolojinin gelişmesiyle öğrenebileceğimiz daha nice çiftler vardır
İşte Allah (cc) kadını yaratırken, elektrona nispeten protonu, pozitife nispeten negatifi, erkek tohuma nispeten dişi tohumu yarattığı gibi yaratmış ve bu çiftlerden bir vahdet meydana getirmiştir Fakat elektron protona, pozitif negatife eşit olmadığı gibi, kadın da erkeğe eşit olamaz Bu, fıtratın değişmeyen kanunlarındandır Zira tek olan Allah'tan başka herşey eksik olduğu gibi, varlığını sürdürebilmek için de, hiçbir şey kendi kendine yeterli değildir Bu itibarla, eksik olan erkek ve kadın bir araya gelerek birbirlerini tamamlayacak ve bir vahdet teşkil edeceklerdir ki, bütünde asıl olan da budur Dolayısıyla kadın ve erkek birbirinin eşiti değil, aksine birbirinin tamamlayıcısıdır Allah Rasulü bir hadislerinde bu gerçeği şöyle ifade ederler: 'İnnema'n-nisâ şekâikur'r-ricâl (=Kadınlar erkeklerin yarısıdır)' (Ebû Dâvut, Tahâret, 94; Tirmizi, Tahâret, 82) Hadiste geçen 'şakik' kelimesi, tam ortadan ikiye bölünen bir bütünün parçası mânâsınadır Yani, bir bütünü meydana getiren iki parçadan herbiri, diğerinin 'şakikidir' Buna göre, insan olma yönüyle kadın ve erkek eşit yarımlardır Ama hiçbir zaman biri diğerinin aynı değildir Yani bunların fıtratları ruhî ve psikolojik yapıları tamamen farklıdır Hiçbir zaman kadın fizik ve ruh bakımından erkeğe eşit olamayacağı gibi, erkek de ona eşit olamaz Ne erkek kadının biyolojik olarak daha gelişmiş bir şekli, ne de kadın erkeğin az gelişmiş bir tipidir Cinsiyet farklılığına beşerin müdahalesi olamayacağına göre, inanan veya inanmayan herkesin, eşitlik hayallerinden vazgeçip erkeği ve kadını olduğu gibi kabullenmesi şarttır Kaldı ki sadece farklı cinsler arasında değil, aynı cinsler arasında bile, tam bir eşitliğin olduğunu söylemek mümkün değildir Böyle bir ümniyenin gerçekleşmesi için uğraşmak, fıtrat kanunlarını değiştirmeye uğraşmaktır ki, bu tür gayretler bütünüyle boşa giden emek sayılır Burada şunu da belirtmek gerekir ki, kadınlarda bu yaratılış farklılığı onların hor ve hakir görülmelerini gerektirmez Bilakis Cenab-ı Hak, 'her şeye takdir ettiği şekli verip, sonra da doğru yolu gösterendir' (A'la, 87/3) Kadını, erkeği 'en güzel yaratılış üzerine yaratan' ve ona yücelmenin, yükselmenin yollarını öğretendir Onları birbirinin tamamlayıcısı, örtüsü ve koruyucusu yapandır

Ali kardeşim bu konuda size alıntı yaparak cevaplasam bir mahsuru yoktur dimi pek beceremem.Bu konuda dini hocalarımız çok güzel açıklamışlar ,bende onların bu güzel açıklamalarına katılıyorum. Şahsi görüşümü almak isterseniz  zaten yukarda yazan fıtra her şeyi açıklıyor canı gönülden katılıyorum.saygılarımla

Çevrimdışı ali bakkal

• Co-Admin
  • *
  • Rep Puanı: +334/-14
  • Teslim ol HAK dostuna, düşen bir yaprak gibi
« Yanıtla #27 : Ocak 08, 2010, 04:55:13 ÖS »
Allah razı olsun ablacığım. \up

Geçici dünya için "GAYRET ÜSTÜNE GAYRET", Ebedî dünya için "GAYRET YOK HAYRET"!
Biz aşkı İLKOKULdan değil; İLK O KUL'dan (S.A.V.) öğrendik. :gul:

Çevrimdışı happy-angel

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +170/-78
« Yanıtla #28 : Ocak 08, 2010, 05:40:23 ÖS »
Allah cc senden de razı olsun Ali kardeşim ..

Çevrimdışı kuzeydenizi

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +338/-14
  • çok şükür...
« Yanıtla #29 : Ocak 12, 2010, 12:09:07 ÖS »
Benim de merak ettiğim soruları cevaplamışsınız ablacığım...valla ben sizi hiç abla olarak düşünmemişim  ;) :svm:

katıldığınız ve de imseyi es geçmeden verdiğiniz cevaplar için teşekkürler :)
"Annesi nin Gülü,bitanesi ve canım oğlum-2"

Çevrimdışı tarbizan

• *V*İ*P*
  • Rep Puanı: +14/-1
« Yanıtla #30 : Şubat 10, 2010, 10:00:40 ÖS »
Burasi cok hos olmus. Benim gibi yeni üyelerin diger kardesleri tanima sansi olmus oldu. Emegi gecenlere tesekkürler. happy-angel (abla) bende sizi tebrik ederim. Allah evlatlariniza hayirli ömür nasip eylesin. Istanbulda yasadiginizi söylediginiz. Ben uzun zamandir Istanbulu görebilme hayali (umudu) ile yasiyorum. Acaba siz Istanbulda ki yasaminizdan memnunmusunuz? Yada söyle söylesim Istanbulu seviyormusunuz? (Ki sevmemek mümkün mü bilmiyorum ama...) (: