Gönderen Konu: Cumhurbaşkanı, Türkmenistan'da Faaliyet Gösteren Türk İşadamlarıyla  (Okunma sayısı 991 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı @sen@

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +100/-0
Cumhurbaşkanı Gül, Türkmenbaşı şehrindeki Avaza Ulusal Turizm Bölgesi'nde bulunan Watançy Otel'de Türkmenistan'da iş yapan Türk işadamlarıyla bir araya geldi. İşadamları adına söz alan bir temsilci, Türkmenistan'daki çalışmalara ilişkin Cumhurbaşkanı Gül'e bilgi verdi.

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Berdimuhammedov ile siyasi, ekonomik ve sosyal konuları görüştüklerini söyleyen Gül, Berdimuhammedov'un Türk işadamlarını çok takdir ettiğini söyledi. Gül, Berdimuhammedov'un, "Aşkaabat'ı Türk işadamları yaptı, buradaki işlerin yüzde 90'ını Türk işadamları yaptı, daha büyük projeleri de Türk işadamları yapacak belki" diyerek memnuniyetini ve Türk işadamlarına olan muhabbetini dile getirdiğini anlattı.

Türk işadamlarının yurtdışında yaptığı işler ve yatırımlarından kendisinin ve Türkiye'nin de büyük bir gurur duyduğunu dile getiren Gül, "Buraya çoğumuz 1991 yılında koşarak geldiniz, ana topraklar diye geldiniz, ilk gelenlerdensiniz. Bazılarınız siyasetçilerden, diplomatlardan önce geldiniz. En zor günlerde geldiniz, geldiğinizde bir otel odası, sabun, havlu bulamadığınız günlerde geldiniz. Büyük fedakarlıklar yaptınız, çoğunuz çok büyük iş adamı oldunuz. O enerjiyi Türkiye'de ya da başka yerde harcasanız yine büyük olacaktınız. Buraya gönülden bağlandığınız için artık buralı olan, çift yurtlu insanlar oldunuz. Bunların da kıymetini hem biz hem Türkmenistan biliyor, bilmesi de lazım. Şüphesiz çok büyük işlerle içli dışlı olunca problemler de çıkıyor. Problem yoksa iş yapılmıyor demektir. Çok iş yapılan yerde problemler oluyor, bunların bazıları belki bizden kaynaklanıyor, bazısı buralardaki kuralların daha tam yerine oturmamış olmasından kaynaklanıyor olabilir, ama önemli olan bunların büyümeden halledilmesi, bunlardan ne sizin ne Türkiye'nin itibarını sarsması ne de tabii ki Türkmenistan'ın zarar görmemesi önemli. Bana iletilen konuları her seferinde anlatırım, onlar da dikkatlice dinlerler. Kimi yapılır, kimi belki yapılmaz, herkesin kendi bürokrasisi vardır. Dün de Sayın Bakanımız ile yaptığınız görüşmeyi ben de Sayın Cumhurbaşkanına ilettim. İki bakanı görevlendirdik, bu bakanlarımız pratik bir şekilde meseleleri halledecekler. Meseleler yoluna konulacak, çözülecek." dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Türk-Türkmen İş Konsey'inin yaptığı faaliyetlerin Türkiye'nin tanıtımı açısından büyük öneme sahip olduğundu söyledi. Gül, "İnşaat sektörü burada daha uzun süre sürecek. Bu sektörün bazı girdileri, malzemeleri buralarda imal edilebilir. İster istemez her ülke ileride kendi menfaatini düşünecektir. Başında bilmediği için her şeyi dışarıdan alır ama, geliştikçe, aklı erdikçe, hukuku geliştikçe, dünyayı gördükçe o da kendi menfaatini düşünecektir. Türkmenistan'ın kendi menfaatini düşünmesinden daha tabii bir şey olmaz. Her şeyi ithal etmek yerine burada üretilsin istiyor, bu işleri de siz yapın istiyor Sayın Berdimuhammedov. İnşaat malzemeleriyle ilgili fabrikalar, imalathaneler kurarsanız, buna ilgi duyacak ve destekleyecektir. Çünkü aklında büyük projeler, yol ve otel inşaatları var. Cumhurbaşkanı Berdimuhammedov da genç, dinamik, çok şey yapmak istiyor hayatında. 'İşini düzgün yapan, işini bizim kurallarımıza göre yapan herkesi biz el üstünde tutarız, daha da çok iş veririz. Bütün bunlara rağmen ortaya çıkan problemlerle de ilgilenip, çözmemiz gerekir' dedi. Bu işlerle de uğraşacak. Başka sektörler, imalat, madencilik, tarım, hayvancılık sektörü. Yüksek teknolojik sektörleri, haberleşme, bilim, elektronik bütün bu konuları çok teşvik ediyor, yapın diyor." dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Berdimuhammedov'un Türk işadamlarını ismen tanıdığını belirtti. Berdimuhammedov'un Türkiye'yi de yakından takip ettiğini söyleyen Gül, Türk işadamlarının Kahire'de yaptığı işleri takip ettiğini, oradaki serbest sanayi bölgesinin benzerinin Türkmenistan'da kurulmasını istediğini anlattı. İş Konseyi'nin daha etkin temaslar kurarak, Türk işadamlarının dünyanın farklı yerlerinde yürüttüğü projeleri Türkmenistan'da uygulayabileceğini belirten Gül, "Projeleri biz geliştirebiliriz, örnekleri, Türkmenistan'ın lehine, çıkarına olacak projeleri biz geliştirip, sunabiliriz. Buralar sadece gaza dayalı ekonomi olarak devam edemez. Ben en samimi düşüncelerimi anlatırım, paylaşırım. Tecrübelerimizi anlatırım. Özelleştirme çalışmalarını, krizden nasıl çıktığımızı anlatırım. Bu çerçevede kardeş ülkemize samimi yardımda bulunmamız gerek. En iyi yardım buraların gelişmesidir" dedi. Abhazya'ya 2 sene önce de geldiğini anımsatan Gül, buraların işletilmesinin daha önemli olduğunu, turistik tesislerin işletilmesi konularının da şimdiden düşünülmesi gerektiğini söyledi. Türkmenistan'da iş yapan iş adamlarının kendisine ilettiği problemleri Devlet Başkanı Berdimuhamedov'a ilettiğini belirten Gül, bu sorunların kısa sürede çözülebileceğine inandığını kaydetti. (Doğan Haber Ajansı)
Zordur benimle yürümek. Bunu benimle yola çıkanlar bilir, hepsi yarı yolda gittiler. Suç kimde? Ben zoru seviyorum, onlar sevmiyor. Yapacak bi şey yok. Suçum var mı? Tabi ki var. 'Zor yola, kolay kişilerle çıkmak en büyük hatam'.