Gönderen Konu: Merhaba Söğüt/Yavuz Bahadıroğlu Acil Özeti  (Okunma sayısı 14964 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı brun0*

• *V*İ*P*
  • Rep Puanı: +14/-0
  • Altın-ı Şer İncisi Ker / CaN YüceL
Merhaba Söğüt/Yavuz Bahadıroğlu Acil Özeti
« : Kasım 15, 2010, 05:25:30 ÖS »
arkadaşlar internetten yada herhangi bir yerden merhaba söğüt kitabının özetini bulabilirmisiniz.Çokk acil lazım.Ben çok aradm bulamadım.bekliyorum

"Sormaz ki bilsin sorsa bilirdi, bilmez ki sorsun bilse sorardı."

Çevrimdışı @sen@

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +100/-0
Ynt: Merhaba Söğüt/Yavuz Bahadıroğlu Acil Özeti
« Yanıtla #1 : Kasım 15, 2010, 09:58:53 ÖS »
Nasıl bir özet istiyorsun? Geniş bir özet mi; konusunu açıklayacak kısa bir özet mi?
Zordur benimle yürümek. Bunu benimle yola çıkanlar bilir, hepsi yarı yolda gittiler. Suç kimde? Ben zoru seviyorum, onlar sevmiyor. Yapacak bi şey yok. Suçum var mı? Tabi ki var. 'Zor yola, kolay kişilerle çıkmak en büyük hatam'.

Çevrimdışı uSLaNMaZ

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +163/-17
« Yanıtla #2 : Kasım 15, 2010, 10:04:35 ÖS »
Bu;

Merhaba Söğüt romanı Gündüz Alp ve Ertuğrul önderliğinde Kayıhan boyunun Moğol belasından yurtlarını bırakıp Anadolu’ya göç edişini, göç esnasında yaşanan sıkıntıları, ayrılıkları, nihayet Selçuklu Sultanının, yardımları karşılığında onlara Domaniç ve Söğüt’ü yurt olarak vermelerini bütün detayları ile yansıtır.

Ortaasya’dan Anadolu’ya göç, Domaniç ve Söğüt’e yerleşim ve Osmanlı Devletinin çekirdeğinin atılışı romanın asıl temasıdır. Buhara Yanıyor ve Elveda Buhara romanlarında anlatıldığı gibi, Cengiz Han ve daha sonra oğulları, birbirlerine düşen islam Devletlerini teker teker yutar. Birbirlerine destek yerine köstek olan müslüman devletleri tarihten silerek, müslümanlar adına karanlık bir dönem başlatır. Moğol zulmünden kurtulabilen müslümanlar ata yurtlarını terketmek, barınabilecek yer bulmak için göç yollarına düşmek zorunda kalmıştır. Elveda Buhara diyenler, başka yerlere merhaba demek için uzun yollara düşerler.

Merhaba Söğüt romanı işte bu kargaşa dönemini ele alır. Göç eden kavimlerin arasında, pek adı sanı bilinmeyen, diğerlerine oranla sayı olarak da az olan Kayı Aşiretinin, Harzem illerinden Güneşin Battığı Yere yaptığı göçün hikayesidir Merhaba Söğüt. Devlet müjdesi alan, dervişler ve rüyalar vasıtasıyla yol gösterilen, bir yurt tutmadan çok, bir devlet kurma hedefine yürüyen bir aşirettir Kaya Alp’in Kayı Aşireti. Gündüz Bey önderliğinde yollara koyulur, o ölünce Beylik için işaret edilen üçüncü oğlu Ertuğrul’la devam edilir ve sonunda Söğüt’e varılır. Yedi bin kilometrelik meşakkatli yolculuk, yeni bir devrin başlangıç yolculuğudur. Bu yolculukla tarih yeni bir döneme girecektir. Göçün sıkıntısı, bıkkınlığı, ihtilaflar, mücadeleler, Moğolların baskınlarına karşı koymalar, adeta yaşanıyormuşçasına ele alınır Merhaba Söğüt romanında.

Romanda işlenen en can alıcı bölüm ise, Gündüz Bey’in ölümünden sonra aşiretin bölünmesi, göçe devam edilecek mi, geriye mi dönülecek konusunda yapılan tarihî meşveretin anlatıldığı bölümdür. Baba oğlundan, anne kızından, kardeş kardeşten, aşiretin iki manevî önderi sayılan Yahşi Hoca ile Bodur Hoca birbirinden, Ertuğrul ağabeylerinden ayrılmıştır ve göçe devam diyen topu topuna dört yüz çadır kalmıştır. Bu ayrılıktan, yorgunluktan, meşakkatten sonra yola devam eden dört yüz çadırlık aşiret yedi bin kilometrelik tarihî göçü tamamlayacak ve Söğüt’e merhaba diyecektir.

veya Bu;

Adı: Kayı Han Boyu... Kayı Han Boyu, Malazgirt Zaferinden sonra Anadolu'ya akan yüzlerce boydan sadece biri... Öylesine küçük ki, göç kollarının içinde yitip gitmiş gibi... Küçük, ama inançlı; dünya ötesi ebedi emelleri ve idealleri var. Dünya ötesi ebedi emelleri ve idealleri olduğu içindir ki, Anadolu topraklarında yeniden dirilişi sadece o gerçekleştirebiliyor.Vuslatın ilk durağı Söğüt... Vuruşa-barışa Söğüt'e gelip yerleşen Kayı Hanlılar, göçlerle örülen emellerini orada besleyip devletleştirecek, oradan Bizans'a uzanarak Peygamber müjdesine ulaşacaktır. Bu muhteşem bir oluşun hikayesidir. Hedefini iyi tespit etmiş ve kendisini hedefe kilitlemiş toplumların neler yapabileceğine Kayı Han Boyu'nun yaptıkları şahittir.
(Arka Kapak)

şimdilik bunları bulabildim. işini görür umarım...
***KiMiNe GöRe KRaLıZ, KiMiNe GöRe YaLaNıZ, HeRKeS KeYFiNe BaKSıN, aDaMıNa GöRe aDaMıZ***

Çevrimdışı brun0*

• *V*İ*P*
« Yanıtla #3 : Kasım 16, 2010, 04:11:17 ÖS »
Hoca en az 3 sayfa dedi ama yinede sağolun.Paşa paşa kitabı okucaz artık :)

Çevrimdışı @sen@

• Premium Üye
« Yanıtla #4 : Kasım 16, 2010, 04:57:15 ÖS »
Yukarıda verilen özet dışında bulacağını zannetmiyorum. Okumanı tavsiye ederim. Yavuz Bahadıroğlu'nun akıcı bir dili vardır. Konu da çok güzel. Sıkılmadan okuyabileceğini düşünüyorum.
Zordur benimle yürümek. Bunu benimle yola çıkanlar bilir, hepsi yarı yolda gittiler. Suç kimde? Ben zoru seviyorum, onlar sevmiyor. Yapacak bi şey yok. Suçum var mı? Tabi ki var. 'Zor yola, kolay kişilerle çıkmak en büyük hatam'.

Çevrimdışı uSLaNMaZ

• Premium Üye
« Yanıtla #5 : Kasım 16, 2010, 05:37:09 ÖS »
Yukarıda verilen özet dışında bulacağını zannetmiyorum. Okumanı tavsiye ederim. Yavuz Bahadıroğlu'nun akıcı bir dili vardır. Konu da çok güzel. Sıkılmadan okuyabileceğini düşünüyorum.

okuduysan çıkarsana 3 sayfa özet yazık günah değilmi :)
***KiMiNe GöRe KRaLıZ, KiMiNe GöRe YaLaNıZ, HeRKeS KeYFiNe BaKSıN, aDaMıNa GöRe aDaMıZ***

Çevrimdışı @sen@

• Premium Üye
« Yanıtla #6 : Kasım 17, 2010, 10:54:14 ÖÖ »
Yazık değil. Bu ödevler okuma alışkanlığı kazandırmak için veriliyor. Öğretmenler ödev olarak vermese kitap eline almayan öğrenciler var. Maalesef özet çıkarmam; okuyacak.  :cem:) :cem:)

Çevrimdışı brun0*

• *V*İ*P*
« Yanıtla #7 : Kasım 17, 2010, 10:58:08 ÖÖ »
 >:( hım hım öle olsun :)

Çevrimdışı uSLaNMaZ

• Premium Üye
« Yanıtla #8 : Kasım 17, 2010, 01:42:03 ÖS »
>:( hım hım öle olsun :)

bence de öyle olmalı :)

Çevrimdışı brun0*

• *V*İ*P*
« Yanıtla #9 : Kasım 17, 2010, 02:21:13 ÖS »
ben özeti çıkardım zaten:) bu sabah 2 saat sonunda güzel bi özet çıkardım

Çevrimdışı uSLaNMaZ

• Premium Üye
« Yanıtla #10 : Kasım 17, 2010, 02:25:50 ÖS »
ne güzel geçmiş olsun...

Çevrimdışı brun0*

• *V*İ*P*
« Yanıtla #11 : Kasım 17, 2010, 02:26:56 ÖS »
saol abi :)

Çevrimdışı @sen@

• Premium Üye
« Yanıtla #12 : Aralık 01, 2010, 09:25:08 ÖS »
ben özeti çıkardım zaten:) bu sabah 2 saat sonunda güzel bi özet çıkardım

Bak buna sevindim.   :alkis: Nasıl, kitabı sevdin mi peki?  :)