Gönderen Konu: Ülkenin kalkınmasında tarım mı, sanayi mi önde tutulmalıdır?  (Okunma sayısı 22530 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Soul Fly

• Paylaşımcı Üye
  • Rep Puanı: +10/-0
  • Live like All, Think like Other
Ynt: Ülkenin kalkınmasında tarım mı, sanayi mi önde tutulmalıdır?
« Yanıtla #13 : Mart 27, 2012, 12:03:42 ÖÖ »
Bu soru orta çağda sorulmuş olsa pek tabi önemi olan tarımdı ülke kalkınmasında.
Zira Türkiye tarıma elverişli coğrafyasıyla tarımsal yöntemlerle hiç kimseye ihtiyaç duymadan varlığını idame ettirebilmiştir.
Oysa içinde bulunduğumuz çağ ülke kalkınmasında Tarım ve Sanayi nin bir bütün olarak birlikteliğini şart kılıyor.
Gelişimini sadece tarıma dayamış devletlerin sömürgeler halini aldığını izleyebildiğimiz gibi sanayisini tamamen patron ulusların eline bırakmış milletlerde bağımsızlıklarını özde değil "sözde" sürdürebiliyor ne yazık ki.

Dolayısıyla cevabım Tarım ve Sanayinin dengeli birlikteliği yönünde.
Deniz Koydum Adını
Kederi Bende Kaldı
Uzak Köyler Kurdum Birbirine
Denizine Aldandım

Çevrimdışı nigner

• Administratör
  • *
  • Rep Puanı: +277/-9
  • ŞİMAL@KUZEY YILDIZI@ YURTTA SULH, CİHANDA SULH
Ynt: Ülkenin kalkınmasında tarım mı, sanayi mi önde tutulmalıdır?
« Yanıtla #14 : Mart 27, 2012, 04:03:46 ÖS »
 :hıhı:  :hıhı:

Bana göre esasında tarım ve sanayi birbirini tamamlayan unsurlar.. Tarımın sanayiye katkısı küçümsenmemeli elbette..  Sanayısız yanı tarımın yalnız kaldığı bir ülkenın kalkınması zordur kanımca..Tarım, evet kırsal yerleşim yerlerınde önemli faktör.. lakın yalnız başına yada şöyle diyelim tarımın ağırlık verildiği, ön planda tutulduğu bir ülkenın kalkınması güçtür.
 "Ülkenin kalkınmasında tarım mı, sanayi mi önde tutulmalıdır? " konunun başlığından hareketle kalkınma için tarımın ön planda tutulduğunu varsayalım sanayinin arka planda kaldığını.. sürekli tarım-hayvacılıkla uğraşan bir devlet nasıl kalkınabilir ki? sanayinin ön planda tutulması demek tarımı yok saymak demek değildir..

bu şekılde bir kalkınma söz konusu olmadığı gibi bir çok ayaktan oluşan sacın ana ayağanın olmamasına benzer.. sanayısız sac topaldır..

sanayıyı sadece tarımın etkilediğini düşünmek bana göre eksik.. uslanmazın da belirttiği gibi sanayi sadece tarımla olmaz.. bir ülkenın yer altı ve yer üstü kaynakları, hammadeler vs bu sacın diğer ayaklarını oluşturur.. Bu kaynaklarında işletilmesi doğal ve ağırlıklı olarak sanayiye bağlıdır..
yani Sanayinin ön planda tutulması tarımında gelişmesıne bunun yanısıra diğer kaynakların, hammaddelerinde işletılmesı dolayısıyla bana göre ülkenın kalkınmasında Sanayının rolu oldukça büyüktür..

1. dünya savaşındaki durumu ekonomiyi düşünün... o dönemdeki güçlü ve ekonomisi yüksek devletlerin sanayi-tarım ilişkilerini incelediğimizde ekonomisi yüksek düzeyde olan devletlerın sanayı alanında gelişmiş olduklarını ve
diğer ekonomisi düşük devletlerın tarım alanında ağırlık vererek çalışma yaptıklarını göreceğiz..
1.savaşının nedenlerınden sömürgeciliği de baz alarak..sanayisi gelişmiş, ekonomisinin hatrı sayılır güçlü devletlerın de, tarımla uğraşıp ekonomisinin iyi olmadığı hatta sanayıden bihaber devletlerın üzerindeki oyunlarda cabası...

netice itibari ile "bir ülkenin kalkınması için Tarımın da var olduğu Sanayinin ön planda tutulması gerekir".... vesselam..
@ŞİMAL RÜZGARI@KUZEY YILDIZI@
YURTTA SULH CİHANDA SULH