Gönderen Konu: Hapsiyaş Köprüsü  (Okunma sayısı 2861 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı @sen@

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +100/-0
Hapsiyaş Köprüsü
« : Ağustos 03, 2011, 12:31:18 ÖÖ »
Mimari özelliği ile Doğu Karadenizde bulunan kemer köprüler içinde farklı bir köprüdür. En önemli farklılıklar arasında kayalar üzerine oturtulmuş olan taş ayakları, ahşap gövdesinin olması, bölgeye has kiremitli çatısı özgünlüğünü sağlıyor. Eskiden inşa edilen yapılar daha çok ahşap özelliğe sahipti. Kentin en gözde eserlerinden biri olan Hapsiyaş Köprüsü de bu şekilde yapılıştır.
 Trabzon-Of Dernekpazarı-Çakara güzergahı üzerinde, 1935 yılında ahşap kütükler kullanılarak yapı inşa edilmiştir. Tasarımı geometrik biçimli olup geniş dere yatağını başarıyla kaplamış. 2002 yılında restore edilerek bakımı gerçekleşmiş daha kullanışlı göze hitap eden bir köprü oluşturulmuştur. Bu tarihten(1996 yılında) önce köprü, anıtsal eser statitüsü kazanmış.
 Uzun göl güzergahı üzerinde yer alan tarihi Hapsiyaş Köprüsü, çatısının kıırmızı renkte olması Kiremitli köprü olarak anılmasını da sağlamıştır.

,

Zordur benimle yürümek. Bunu benimle yola çıkanlar bilir, hepsi yarı yolda gittiler. Suç kimde? Ben zoru seviyorum, onlar sevmiyor. Yapacak bi şey yok. Suçum var mı? Tabi ki var. 'Zor yola, kolay kişilerle çıkmak en büyük hatam'.

Çevrimdışı ¤ۣۜ..¤SessizGemi

• Administratör
  • *
  • Rep Puanı: +333/-3
Ynt: Hapsiyaş Köprüsü
« Yanıtla #1 : Ağustos 03, 2011, 12:35:28 ÖÖ »
Görüntüsü çok güzel. Yeniden restore edilmiş olması da bu yapılara hala daha önem verildiğini gösteriyor ve bu da çok güzel birşey.
Sen üzülme, senin için bu gönlüm ağlar..

Çevrimdışı nigner

• Administratör
  • *
  • Rep Puanı: +277/-9
  • ŞİMAL@KUZEY YILDIZI@ YURTTA SULH, CİHANDA SULH
Ynt: Hapsiyaş Köprüsü
« Yanıtla #2 : Ağustos 04, 2011, 02:59:54 ÖS »
çok kez geçtim yanından lakın içinden geçmek nasip olmadı..
hakıkaten çok güzel bir yapı..

teşekkürler @sen@
@ŞİMAL RÜZGARI@KUZEY YILDIZI@
YURTTA SULH CİHANDA SULH