Gönderen Konu: Resullah'in ozellikle pazartesi ve persembe oruçlarini neden tuttugu hakkinda!!  (Okunma sayısı 1479 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı zoom

• *V*İ*P*
  • Rep Puanı: +51/-0
  • dik dur "Elif" gibi, duru kal "Yağmur" gibi...
Usame b.Zeyd (ra)resulullaha (asm):
"Ya Resulullah,sen bazen hiç birakmayacakmis gibi oruç tutuyor,bazen de hiç tutmayacakmis gibi orucu birakiyorsun,ama 2 gun mutlaka tutuyorsun?" dedi.
Resulullah (sas) de;
"O 2 gun hangileridir?"dedi.
Usame(ra):"PAZARTESI ve PERSEMBE gunleri" dedi.
Resulullah (sas) :
"O 2 gunde ameller,alemlerin rabbine arzolunur.Ben amellerimin oruçlu iken arzoledilmesini isterim"buyurdu. (nesai,siyam-70)

Baska bir zaman da "Ya Resulullah,sen pazartesi ve persembe gunleri oruç tutuyorsun,bunun hikmeti nedir?" diye soruldu.
Resulullah (asm):
"Bu 2 gunde Allahu Teala her muslumani bagislar.Kus olanlar mustesna.Allah;"kus olan iki kisi barisincaya kadar onlari birak,der" diye cevap verdi. (ibn mace,siyam-42)

Baska bir rivayette de PAZARTESI gunu niçin oruç tuttugunun hikmeti sorulmus,Resulullah(as)'da:
"Bugun benim dogdugum ve peygamber olarak gonderildigim (yani bana vahiy indirildigi) gundur" buyurmustur   (muslim,siyam-195)
:-*
« Son Düzenleme: Ağustos 20, 2007, 03:47:09 ÖS Gönderen: zoom »
İLİM DEDİĞİN DEDİKODUDAN İBARET ONUN DIŞINDA HERŞEY AŞK'TAN İBARET..

Çevrimdışı *Laz kızı*

• بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّح
  • Co-Admin
  • *
  • Rep Puanı: +616/-19
  • بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّح
Ynt: Resullah'in ozellikle pazartesi ve persembe oruçlarini neden tuttugu hakkin
« Yanıtla #1 : Ağustos 20, 2007, 03:48:13 ÖS »
"Bu 2 gunde Allahu Teala her muslumani bagislar.Kus olanlar mustesna.Allah;"kus olan iki kisi barisincaya kadar onlari birak,der" diye cevap verdi. (ibn mace,siyam-42)
Allah razı olsun..!! Yüreğine sağlık..!!! :-* :-* :-*
"İnsanların En Hayırlısı, İnsanlara Faydalı Olandır." Hz.Muhammed (S.A.V)..!!!"