Gönderen Konu: Yürüyen Kuran..  (Okunma sayısı 1384 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı §iyahinci

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +434/-11
  • Denizin en nadide armağanı!..
Yürüyen Kuran..
« : Aralık 11, 2009, 12:19:26 ÖS »
YÜRÜYEN KUR'AN

Yunusun deyimi ile on sekiz bin âlemin Mustafası olan Peygamberimiz, Hz. Âişenin söylemi ile 'YÜRÜYEN KURAN' idi. Allah'ın nasıl bir insan, nasıl bir kul, nasıl bir eş, nasıl bir baba, nasıl bir dede, nasıl bir devlet başkanı... görmek istediğini merak edenler Peygamberimizin hayatını incelesinler. O bu fani dünyanın da Âhiret' in de gerçek hakkını veren bir hayat sürmüş ve bizlere bu konuda ebedi bir rehber olmuştur.

O öyle bir eş idi ki; eşlerine bir kez vurmamış bir kez kötü bir söz söylememiş. Hiç birine bir tek emir vermemiş, Dünyalık bir iş için kimseye sinirlenmemiş.

O öyle bir Cömertti ki; 'Ne kadar güzel bir sürün var ey Muhammet!' diyen bir kişiye :' Senin olsun istermi sin ?' diyerek bağışlayıvermiş ve bu cömertliği ile bir gönlü Cennetlik yapmış. Çünkü bu davranış karşısında şaşıran inançsız kişi insanlara koşarak :'Vallahi Muhammet fakirlikten korkmayacak kadar cömert . Bu derece cömertlik ancak bir peygamberde olur' diyerek ihtida etmişti.

O öyle bir baba idi ki; Sevgili kızı Hz Fatıma' yı evlendikten sonra bile ışığını sabahları yanar gördüğü halde ;Kızım Namaza kalk' diye her gün uyarır ve onun Cenneti kazanmasını o kadar arzu ederdi.

O öyle bir devlet başkanı idi ki; her yükün en ağırını kendi çeker nimette en son, külfette en önde gelirdi. Mekke'den Medine'ye hicret eden en son o olmuştu. Adaleti fakir zengin güçlü fakir ayırt etmeksizin en güzel şekilde o uygulamıştı.

O öyle bir Peygamberdi ki; bırakın diğer peygamberleri, Cebrail in bile durup ; 'Ya Muhammet bundan sonrası bana da yasak bundan sonra sen yalnız gideceksin' diyerek terk ettikten sonra SİDRE-İ MÜNTEHAYA varan tek Resül oldu.

O öyle bir dost idi ki; Üzüm salkımını yemeye en altta ki küçük tanelerden başlar, bunu görüpte sebebini soran sahabeye ; ' Üzümün tatlı taneleri üsttekilerdir. Belki ben oraya varana kadar bir dostum gelirde onları ona ikram ederim' diyecek kadar samimi ve dostluğa değer veren bir yüce gönüle sahipti.

'Yerlerde ve gökler de övülen' anlamına gelen 'Muhammed' ismini taşıyan peygamberimiz' e o kadar güzel övücü sözler söylenmiştir ki bunlar ciltlere sığmaz Bunlardan Yunustan seçtiğim birkaç mısra ile yazıma son veriyorum.

'Canım kurban olsun senin yoluna / adı güzel kendi güzel Muhammet
Şefaat eyle sen kemter kuluna / adı güzel kendi güzel Muhammet...

O öyle bir Peygamber ki:Mahşer günü ümmeti için secdeye kapanıp,daha dünya litaratür ve sözlüklerinde geçmemiş sözlerle Rabbine Niyazda bulunacak..Dünya daha bu bu cümleleri kuramamış vakıf olamamıştır...
Eskiden yeterdim kendime,
Artardım bile..
Şimdi ne yapsam nafile! ...
Ve
Kim demiş 'can eskimez' diye
Bu can tedirgin tende,
Can da eskimiş
Ben de..

Çevrimdışı happy-angel

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +170/-78
Ynt: Yürüyen Kuran..
« Yanıtla #1 : Aralık 14, 2009, 08:40:44 ÖS »
'Canım kurban olsun senin yoluna / adı güzel kendi güzel Muhammet
Şefaat eyle sen kemter kuluna / adı güzel kendi güzel Muhammet...

:alkş: emeğine yüreğine sağlık siyahinci  :-*

Çevrimdışı nigner

• Administratör
  • *
  • Rep Puanı: +277/-9
  • ŞİMAL@KUZEY YILDIZI@ YURTTA SULH, CİHANDA SULH
« Yanıtla #2 : Aralık 15, 2009, 05:11:56 ÖS »
öyle bir Peygamber ki:Mahşer günü ümmeti için secdeye kapanıp,daha dünya litaratür ve sözlüklerinde geçmemiş sözlerle Rabbine Niyazda bulunacak..Dünya daha bu bu cümleleri kuramamış vakıf olamamıştır...

kelimeler kifayetsizdir Peygamber efendimizi (s.a.v) anlatmaya..

bu konu bana sevgili Mustafa cihat'ın Peygameberimiz (s.a.v.)için seslendirdiği ilahisini hatırlattı..
Mustafa Cihat - Seni anlatamam

Aya sorsam yakamoza
parildayan yildiza
seni bana anlatirlar
damla damla gözyasiyla

Onun adi Ahmettir
Kainata Rahmettir
Nisanesi Sefkattir
Aleme Merhamettir

Sözlerim kifayetsiz
Gözlerim kalir fersiz
Anlatamam, anlatamam seni anlatamam

Güne sorsam dogan güne
güle meftun bülbüle
seni bana anlatirlar
vefali bir lisan ile

Onun adi Ahmettir
Kainata Rahmettir
Nisanesi Sefkattir
Aleme Merhamettir

Sözlerim kifayetsiz
Gözlerim kalir fersiz

çok sağolasın inci...
« Son Düzenleme: Aralık 15, 2009, 05:14:43 ÖS Gönderen: nigner »
@ŞİMAL RÜZGARI@KUZEY YILDIZI@
YURTTA SULH CİHANDA SULH

Çevrimdışı §iyahinci

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +434/-11
  • Denizin en nadide armağanı!..
« Yanıtla #3 : Aralık 15, 2009, 05:13:35 ÖS »
Hayy ağzına gönlüne sağlık ne hoş yazmışlar..

Sende sağol renk kattın konuya  :alkş:

Alıntı
Sözlerim kifayetsiz
Gözlerim kalir fersiz
  :-*[/i][/b]
Eskiden yeterdim kendime,
Artardım bile..
Şimdi ne yapsam nafile! ...
Ve
Kim demiş 'can eskimez' diye
Bu can tedirgin tende,