Gönderen Konu: Tonya İlçesi  (Okunma sayısı 5561 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı §iyahinci

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +434/-11
  • Denizin en nadide armağanı!..
Tonya İlçesi
« : Şubat 28, 2008, 09:31:21 ÖÖ »
Vakfıkebir'in 21 km güneyinde, deniz yüzeyinden 900 m yükseklikte kurulmuş olan Tonya, aslında yamaçlara ve vadi tabanına aralıklı olarak

serpirtirilmiş evlerin yer aldığı mahallelerden oluşur. 1954'de ilçe merkezi olan Tonya'nın o zamanlar 1.500 ü bile bulmayan nüfusu 1970'lerde 10i

aşmıştır. Silahşörleri ile ünlü olan ilçenin köklü bir kan davası geleneği var .Pazarı Çarşamba günleri ve halkın büyük kısmı Rumca

konuşuyor .Trabzon ,Giresun ,Rize üçlüsünde (eski Trabzon ) giyilen kırmızı keşan ve çizgili dolaylık buranın geleneksel kadın giyisisi değil , 40 yıldır

giyiliyor .Tonya ‘nın geleneksel giyisisi siyah renkli ve ipek kuşaklı .Bazı yaşlı kadınlarda görmek münkün .Kadırga yaylası 2300 metre yükseklikte

olağanüstü bir manzara ve tabiata sahip .Temmuzun 3.Cumartesi büyük bir şenliği var.
Eskiden yeterdim kendime,
Artardım bile..
Şimdi ne yapsam nafile! ...
Ve
Kim demiş 'can eskimez' diye
Bu can tedirgin tende,
Can da eskimiş
Ben de..

Çevrimdışı *Laz kızı*

• بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّح
  • Co-Admin
  • *
  • Rep Puanı: +616/-19
  • بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّح
Ynt: Tonya İlçesi
« Yanıtla #1 : Şubat 28, 2008, 11:06:38 ÖÖ »
 :alkş: :alkş: :alkş: :bayrak:

Teşkekürler siyahinci,güzel bilgi dolu paylaşımın için... :alkş:
"İnsanların En Hayırlısı, İnsanlara Faydalı Olandır." Hz.Muhammed (S.A.V)..!!!"

Çevrimdışı §iyahinci

• Premium Üye
« Yanıtla #2 : Mart 01, 2008, 05:57:58 ÖS »
;) Rica ederim umarım bu bilgilerle doymuşsunuzdur. afiyet olsun  "{
Artardım bile..
Ve
Bu can tedirgin tende,
Can da eskimiş
Ben de..

Çevrimdışı §iyahinci

• Premium Üye
« Yanıtla #3 : Mart 02, 2008, 08:49:51 ÖÖ »
olmazmı ama sindire sindiri  \_
Artardım bile..
Ve
Bu can tedirgin tende,
Can da eskimiş
Ben de..

Çevrimdışı kuzeydenizi

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +338/-14
  • çok şükür...
« Yanıtla #4 : Ağustos 28, 2008, 05:47:06 ÖS »
çok teşekkürler siyahinci :alkis: :svm:
"Annesi nin Gülü,bitanesi ve canım oğlum-2"

Çevrimdışı yimust

• Yeni Üye
  • *
  • Rep Puanı: +0/-0
« Yanıtla #5 : Mayıs 12, 2009, 01:22:18 ÖÖ »

Vakfıkebir'in 21 km güneyinde, deniz yüzeyinden 900 m yükseklikte kurulmuş olan Tonya, aslında yamaçlara ve vadi tabanına aralıklı olarak

serpirtirilmiş evlerin yer aldığı mahallelerden oluşur. 1954'de ilçe merkezi olan Tonya'nın o zamanlar 1.500 ü bile bulmayan nüfusu 1970'lerde 10i

aşmıştır. Silahşörleri ile ünlü olan ilçenin köklü bir kan davası geleneği var .Pazarı Çarşamba günleri ve halkın büyük kısmı Rumca

konuşuyor .Trabzon ,Giresun ,Rize üçlüsünde (eski Trabzon ) giyilen kırmızı keşan ve çizgili dolaylık buranın geleneksel kadın giyisisi değil , 40 yıldır

giyiliyor .Tonya ‘nın geleneksel giyisisi siyah renkli ve ipek kuşaklı .Bazı yaşlı kadınlarda görmek münkün .Kadırga yaylası 2300 metre yükseklikte

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ay ay ay (Siyahinci) arkadaşım  sen Tonyayı biliyormusun, Tonyanın neresinde yaşıyorsun buna mutlaka cevap verirmisin,
Tonyanın çoğu Rumça konuşuyormuş, sen nereden bu yargıya vardın,söylermisin...
Tonyanın İskenderli beldesinde rumça konuşulur az sayıda, özellikler yaşlılar...
Sen nereden çıkardın Tonyanın çoğunun Rumça konuştuğunu, lütfen atma, çok yazık oluyor, bilmediğin konuları buraya yansıtma.
2. silahşörlerden bahsettin, herhalde Teksasla Tonyayı karıştırmışsın.....
Özellikle rica ediyorum, Nereden foruma katılıyorsun, nerelisin lütfen buraya yazarmısın...

Ben Tonyanın içinde yaşıyorum, şuan ise işim gereği İstanbuldayım....... :nono:
« Son Düzenleme: Mayıs 12, 2009, 01:26:46 ÖÖ Gönderen: yimust »

Çevrimdışı yimust

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #6 : Mayıs 13, 2009, 12:04:08 ÖÖ »
sayın arkadaşlar, ben bir Tonyalı olarak bu arkadaşımın yanlış paylaşımının önüne geçmek için cevap yazdım, sadece Tonya yı başkalarından  duyup"da burada afişe etmenin bir alemi yokur. Tonyaya gideceksin göreceksin, gelip burada paylaşacaksın.
Bu arkadaşımız hiç Tonya ya gittimi, Tonyada yaşamı gözetledimi, bunlara kendisi cevap versin, kendisi niye cevap vermiyorda, değerli üyeler kendisini savunma gereği duyuyorlar, anlamış değilim.
O arkadaşımızın yanlışlarını düzeltme yoluna gittim, bu kötümü oldu. Ben sadece duyumlarla gerçeklerin karışmaması gereğini vurguladım.
Gidemediğimiz bir yeri başkalarından dinleyipte bu foruma yansıtmak ne derece doğru onuda sizlerin bilgisine bırakıyorum.
Forumun amacı doğru bilgiyi paylaşmak değilmidir.....Yanlışı düzeltmek değilmidir.
Bayanların yanlışı düzeldilemezmi, eleştirilemezmi....Lütfen Komik olmayalım...
Tonya ya gidip görelim, ondan sonra burada Doğruları Paylaşalım....Lütfen..........Yanlışlar düzeldilmeyecekse bu forumda ne işimiz var.....Kalın sağlıcakla... :!:

Not;Tonya ile ilgili gerekli fotoğraflar mevcut ama buraya atamıyorum, yeterli alan yok hatası veriyor, admin arkadaşlar yardımcı olursa, Tonya hakkında hakiki ve gerçek gerek foto, gerekse kültür, örf adet neyse burada sizlerle paylaşacağım......
« Son Düzenleme: Mayıs 13, 2009, 12:09:30 ÖÖ Gönderen: yimust »

Çevrimdışı yimust

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Mayıs 13, 2009, 12:33:18 ÖÖ »
bak hemşerim bizde size kötü ettin demedik varsa bilgi elinizde siz paylaş dedik öyle celallenmenize gerek yok...burada bir paylaşımı yapan üye tüm forum adına yapmış olur bunu savunmak tabiki bize düşer..siz nasıl bir hata olduğunu düşünüyor tüm tonyayı savunuyorsanız..peki siz tonyanın tüm köylerine gittinizmi sorsam kesin evet diyeceksiniz..ya böyle olan köyleri yada mekezde sizin bilmediğiniz kişiler varsa sizin bilgilerin doğru olduğuna yada sizin gerçekten tonyalı olduğunuza nasıl inanalım bak gördünmü konu nerelere vardı...bak kardeşimburada nasıl paylaşım yapacağımızı sizden öğrenecek değiliz ben paylaşım yapıp bilgiler vermek için tüm karadenizi gezemem...hindistana gitmeden ben hindistan cevizide yiyorum acaba budamı yanlış... :nono:
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bak arkadaşım, bayan eleştirilmez dendi ona kızdım, Tonyanın çoğu Rumça konuşur denildi ona kızdım, Rumca konuşulan yeri söyledim, İskenderli beldesi ve burada yaşayan yaşlı insanlar genelde konuşur.
Neredeyse Tonyanın geçmişi Rumlara dayandırılacak, bu sinsi planlara önayak olmayalım, lütfen.....

Ben Tonyalıyım, size ispat etmek için Nüfus Hüviyet cüzdanımın fotokopisini burada yayınlayacak bir halim yoktur.Aynı durumu siyahinci üyeye sordunuzmu, sorun sorun bayan olabilir bayanlarada soru sorulabiir.
Tonyanın silahşörü ünlüymüş, kaçtane silahşör yetişmiş, bari çarşının ortasınada daraağaçı kuruldu  burada birkaç kişi asıldı denilsinde, daha iyi olsun, bunları görmeyeceksiniz benim haklı eleştirilerime  eleştiri getireceksiniz. Bir yer ançak bu şekilde kötülenebilir.
Hindistan dan bahsettin evet gitmemiş olabilirsin ama Hindistanın bir şehrinde yaşayan insanların örf ve adetlerini duyumlarınla burada paylaşmaya kalkarsın bilmem nederece doğru bir iş yaparsın.
Şayet Haklı eleştirilere sitem edilecekse ben bu formunuzu yanlışlıkla seçmişim özür dilerim, benim nickimi formunuza LÜTFEN kapatın.....
İşlerinizde kolaylıklar dilerim........
« Son Düzenleme: Mayıs 13, 2009, 12:37:24 ÖÖ Gönderen: yimust »

Çevrimdışı §iyahinci

• Premium Üye
« Yanıtla #8 : Mayıs 13, 2009, 01:08:52 ÖÖ »
Alıntı
Ay ay ay (Siyahinci) arkadaşım  sen Tonyayı biliyormusun, Tonyanın neresinde yaşıyorsun buna mutlaka cevap verirmisin,
Tonyanın çoğu Rumça konuşuyormuş, sen nereden bu yargıya vardın,söylermisin...
Tonyanın İskenderli beldesinde rumça konuşulur az sayıda, özellikler yaşlılar...
Sen nereden çıkardın Tonyanın çoğunun Rumça konuştuğunu, lütfen atma, çok yazık oluyor, bilmediğin konuları buraya yansıtma.
2. silahşörlerden bahsettin, herhalde Teksasla Tonyayı karıştırmışsın.....
Özellikle rica ediyorum, Nereden foruma katılıyorsun, nerelisin lütfen buraya yazarmısın...

Ben Tonyanın içinde yaşıyorum, şuan ise işim gereği İstanbuldayım.......

Tonyayı bilmiyorum buna sizin burda bize yansıttığınız doğru bilgiler kadar emin olabilirsiniz  :cem:).. Bu bilgileri bir siteden alıp paylaştım.. Okuduğunuz bilgiler alıntıdır. Kalkıp araştırıp,oturup kaleme alıp bizzat kendim oluşturmadım bu yazıyı..

Bilgilerin yanlış olduğunu bizlere bildirdiğiniz için teşekkür ederim.. Şayet siz bizi bulmayıp bu bilgileri bizimle paylaşmasaydınız bz bu bilgileri yanlış biliyo olucaktık.. Buda Trabzonlu olup bu bilgileri yanlış bildiğimiz için büyük bir kayıp olacaktı doğrusu..  :atş:

Alıntı

Sizi daha sakin olmaya davet ediyorum.. Yanlış paylaşılmışsa burası bir paylaşım platformu konu kilitli değildir.. Yanlışları doğru bilen arkadaşların, düzeltme gibi bir şansı  var.. Tıpkı şu an sizin yaptığınız gibi yalnız tek farkla sakin olmak şartı ile..  :hıhı:

Benim konu paylaşabilmem için sanırım bütün ülkeyi karış karış gezmem gerek.. Buda imkansız olduğu için ben en iyisi paylaşılanları okuyayım..  ==-

Konular üzerine münazara yapmayalım, eleştirmeyelim.. Sizi şunu vurgulamak isterimki en iyi akılda bilgi bırakan yöntem münazara ve eleştirlerle doğru bulunarak bir yere gelinmiş bilgilerdir.. Sizin yaptığınız bence sadece nezaketsizliktir..

Teşekkürler..

Artardım bile..
Ve
Bu can tedirgin tende,
Can da eskimiş
Ben de..