Gönderen Konu: Dövme yaptırmak harammıdır.?  (Okunma sayısı 965 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı *Laz kızı*

• بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّح
  • Co-Admin
  • *
  • Rep Puanı: +616/-19
  • بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّح
Dövme yaptırmak harammıdır.?
« : Ekim 09, 2013, 06:34:01 ÖS »
Dövme Yaptırmak Haramdır!

Dövme yapmak veya yaptırmak haramdır! Çünkü dövme yaptıran kişi, Allah (Azze ve Celle)’nin yarattığı bu bedeni beğenmemesi söz konusudur. Allah (Azze ve Celle) insanı en mükemmel bir şekilde yaratmıştır. Bunda şüphe eden küfre girer!

Aşağıdaki hadislere baktığımız zaman dövme yaptıranın ve yapanın lanetlendiğini anlıyoruz. Dövme yaptırmanın neden yasaklandığı hadislerde açıkça açıklanmıyor. Zaten bizim, her yasağın niçin yasak olduğunu bilmemiz de gerekmiyor! Bize gereken o yasağı yapmamamızdır.

1) Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

“...Dövme yapan ve dövme yaptırmak isteyen kadınlara, Allah lanet etsin!”

Buhari 13/5946, Müslim 2124/119

2) Abdullah ibni Abbas (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:

“Başkasının saçından bir başkasına saç takan, başkasının saçından takmak isteyen kadınlara, hastalık olmaksızın dövme yapan ve dövme yaptırmak isteyen kadınlara lanet edildi!”

Ebu Davud 4170, Albânî el-Meram 95

3) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

“Peruk takana ve taktırana, vücuduna dövme yapana ve yaptırana, Allah lanet etsin!”

Buhari, Müslim, Nesei

4) Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), peruk takana ve taktırana, vücuduna dövme yapana ve yaptırana lanet etti!”

Ebu Davud 4168

5) Ebu Cuhayfe (Radıyallahu Anh) şöyle dedi:

“Hacamatcı (kan alıcı) bir köle satın almıştım. Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) hacamat ücretinden, köpek bedelinden, zina kazancından nehyetti! Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), faiz yiyene, faiz yedirene, dövme yapana, dövme yaptırana ve resim yapana lanet etti!”

Buhari 5963

6) Abdullah ibni Mesud (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Vücutlara dövme yapan kadınlara, kendisine dövme yapılmasını isteyen kadınlara, yüzdeki kılları yolan ve yüzdeki kılları yolduran kadınlara, seyrek dişli güzel görünmek için ön dişlerinin aralarını yontan bu şekilde Allah’ın yarattığını değiştiren kadınlara Allah lanet etsin!

Ravi dedi ki:

−Bu söz, Esed oğullarından kendisine Ümmü Yakub denilen bir kadına ulaştı. Bu kadın Kur’an’ı okuyor idi.

Bu kadın, Abdullah ibni Mesud (Radiyallahu Anh)’a geldi ve:

−Bana senden ulaşan:

“Vücutlara dövme yapan kadınlara, kendisine dövme yapılmasını isteyen kadınlara, yüzdeki kılları yolan ve yüzdeki kılları yolduran kadınlara, seyrek dişli güzel görünmek için ön dişlerinin aralarını yontan bu şekilde Allah’ın yarattığını değiştiren kadınlara Allah lanet etsin!” dediğin söz nedir? dedi.

Abdullah ibni Mesud (Radiyallahu Anh):

−Bana ne oluyor ki, Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in lanet ettiği kimselere lanet etmeyeyim! Bu Allah’ın Kitabında da vardır dedi.

Kadın:

−Şüphesiz ki ben Kur’an’ın iki kapak arasını okudum fakat onu bulamadım! dedi.

−Eğer Kur’an’ı gerçekten okudunsa kuşkusuz ki onu bulmuşundur!

Allah (Azze ve Celle) Haşr Suresi 7. ayetinde:

“Rasul size ne verdi ise onu alınız! Size neyi yasak etti ise ondan sakının!” buyurmaktadır, dedi.

Kadın:

−Bu gibi şeyleri ben şimdi senin eşinde görürüm, dedi.

−Git ona bak dedi.

Ravi dedi ki:

−Kadın, Abdullah ibni Mesud (Radiyallahu Anh)’ın eşinin yanına girdi ve laneti gerektiren bir şey göremedi.

Akabinde kadın, Abdullah ibni Mesud (Radiyallahu Anh)’a geldi ve bir şey göremedim, dedi.

−Şayet onda böyle bir şey olsaydı onunla bir arada bulunmazdık! dedi.”

Müslim 2125/120, Buhari 5945, Ebu Davud 4169

Önemli Uyarı: Yukarda ki hadislere baktığımız zaman, dövme hakkında kadın ve erkek ayırt edilmiyor! Yani kadına da erkeğe de dövme yaptırmak, haramdır! Diğer hadisleri de göz önünde bulundurduğumuz zaman, Allah-u Teâlâ on iki kişiye lanet ediyor;

1) Peruk takana,

2) Peruk taktırana,

3) Dövme yapana,

4) Dövme yaptırana,

5) Kaş alana,

6) Kaşını aldırana,

7) Yüzdeki tüyleri alana,

8) Yüzündeki tüyleri aldırana,

9) Güzellik için dişlerinin arasını seyrekleştirene,

10) Güzellik için dişlerinin arasını seyrekleştiren diş doktoruna,

11) Allah’ın yarattığını değiştiren yani estetik ameliyatı olana,

12) Allah’ın yarattığını değiştiren yani estetik ameliyatı yapan doktora, Allah-u Teâlâ lanet etmiştir.
"İnsanların En Hayırlısı, İnsanlara Faydalı Olandır." Hz.Muhammed (S.A.V)..!!!"