Gönderen Konu: EYOF 2011 Muhteşem Bir Açılışla Başladı  (Okunma sayısı 1552 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı @sen@

• Moderator
  • *
  • Rep Puanı: +100/-0
EYOF 2011 Muhteşem Bir Açılışla Başladı
« : Temmuz 25, 2011, 03:26:03 ÖÖ »
-Başbakan Erdoğan; "Daha büyük başarılar için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacağız." -Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç; "Avrupa gençler burada mutlu günler geçirecek." -Patrıck Hickey; "Burada yarışacak gençler gelecekte büyük başarılara imza atacaklar."

Şehitlerimiz ve Norveç'te ölenler için ayrı ayrı saygı duruşu yapıldı

11. Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları'nın açılışı muhteşem bir törenle yapıldı.

Hüseyin Avni Aker Stadı'ndaki törenlere ülkelerin girişi başladı. İlk olimpiyatların yapıldığı ülke olan Yunanistan'ın girişinden sonra geçişler alfabetik sıraya göre yapıldı.

Hüseyin Avni Aker stadına son olarak giren Türkiye kafilesi coşkuya zirve yaptırdı. Türk kafilesinin ardında oyunların maskotu olan  hamsilerden 15 tanesi animatörler eşliğinde geçişi katıldı ve büyük bir alkış aldı.

Ülkelerin geçişlerinden sonra Mustafa Erdoğan yönetiminde sahne alan halk oyunları ekipleri, Karadeniz horonu ve kolbastıdan kareler sundular.

Türkiye Milli Marşı ile Türk Bayrağı ve ardından da Olimpiyat Marşı ile Olimpiyat Bayrağı'nın göndere çekilmesinden sonra Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç söz aldı.

Bakan Kılıç, ülke olarak oyunların mükemmel bir şekilde gerçekleşmesi için büyük bir titizlikle çalıştıklarını vurgulayarak, Başbakan Erdoğan'ın özellikle spor yatırım ve organizasyonlarına büyük bir önem verdiğini söyledi.

Bakan Kılıç, bir spor kenti olan Trabzon'un sahip olduğu dünya çapında tesislerle bundan sonra da büyük organizasyonlara imza atacağını belirterek, "Avrupalı gençler burada mutlu günler geçirecek, ülkelerine güzel hatıralarla döneceklerdir. Yarışmaların sportmenlik  ve fai-play ruhuna uygun geçeceğine inanıyorum" dedi.

Daha sonra Avrupa Olimpiyat Komiteleri (EOC) Başkanı Patrick Hickey söz aldı. Hickey, sözlerinin başında herkesi Norveç'te meydana gelen terör olayında hayatlarını kaybedenler için saygı duruşuna çağırdı.

Hickey, gelecekte büyük başarılara imza atacak gençlerin bu organizasyonlarda yetişip tecrübe kazandıklarını hatırlatarak,  genç sporcuların dostluk ve barış içinde centilmence mücadele etmesini istedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'da konuşmasının başında Norveç'te meydana gelen olaydan büyük üzüntü duyduklarını belirterek, "Bende sizi son günlerde teröre kurban verdiğimiz 20 şehidimiz için saygı duruşuna çağırıyorum" dedi. Saygı duruşunda seyirciler "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" sloganı attılar.

Başbakan Erdoğan konuşmasında şunları söyledi:

''Olimpiyat bayrağının ilk kez dalgalanmasında büyük bir gurur duyuyorum. Sporun içinden gelen ve spora büyük emek veren bir Başbakan olarak şu gerçeği özellikle vurgulamak istiyorum. Müzik gibi, edebiyat gibi, sanat gibi sporun dili de evrensel bir dildir.

Bu evrensel dil sevginin, barışın, bütün sınırları aşan ve insanları kucaklaştıran bir dildir. Spor alanındaki rekabet, gücün değil estetiğin, zarafetin, inceliğin rekabetidir. Türkiye'nin her alanda dünya ile bütünleştiği ve gücüne güç kattığı bu dönemde spor alanına yaptığımız yatırımlarla ve elde ettiğimiz başarılarla büyük onur duyuyoruz.''

Kendisi de bir Trabzonlu olan eski Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak döneminde spora önemli yatırımlar yapıldığını belirten Erdoğan, ''Faruk Bey'in döneminde başlatılan yatırımlarda, yaklaşık bu olimpiyatlar için 500 trilyona varan bir yatırımı gerçekleştirdik. Kendisine gayretleri sebebiyle teşekkür ediyorum'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin Dünya Üniversite Yaz Oyunları, Formula 1, Şampiyonlar Ligi Finali, UEFA Kupası Finali, Dünya Üniversite Kış Oyunları, Karadeniz Oyunları, Tenis Turnuvası, Dünya Halter Şampiyonası ve Dünya Erkekler Basketbol Şampiyonası gibi dev organizasyonlara ev sahipliği yaptığını, gelecek dönemde de Dünya Büyükler Güreş Şampiyonası, Dünya Atletizm Şampiyonası, Akdeniz Oyunları ve Dünya Kadınlar Basketbol Şampiyonalarına ev sahipliği yapmaya hazırlandığını kaydetti.

11. Avrupa Gençlik Olimpiyat Oyunları'nın geleceğin olimpiyat şampiyonlarının da yarışacağı bir spor organizasyonu olması açısından son derece önemli olduğunu vurgulayan Erdoğan, organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek, barışa giden bu yolda herkesi sevgi ve saygıyla selamladığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de mesaj göndererek başarılar dilediği oyunlar Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından muhteşem bir meşale töreni ve havai fişek gösterisi ile açıldı.

Oyunların meşalesi Trabzon'un Faroz semtinden yola çıkarıldı.Avni Aker Stadında Oyunlar meşalesini önce engelli yüzücü Beytullah Eroğlu ardından  milli basketbolcu Nevriye Yılmaz daha sonra ise son Avrupa şampiyonu milli boksör Fatih Keleş taşıdı.Fatih keleşten meşaleyi alan dünya şampiyonu güreşçi   Selçuk Çebi stadın ortasında meşaleyi yaktı.Bir zincir halinde süren ateş Avni Aker stadının Güney kısmındaki 25 metre uzunluğundaki meşaleyi tutuşturdu.

Törende, sporcu ve hakem yeminleri yapıldıktan sonra, ikinci bölümde halk oyunları gösterileri sunuldu. Pop Müziği sanatçısı Mustafa Sandal'da kısa bir konser verdi.

Açılıştan notlar:

Açılış töreninde herkesin merakla beklediği bölüm, yine horon ve kolbastı şov oldu.

2007'de yine Korhan Abay'ın sunduğu 1. Karadeniz Oyunları'nın açılışındaki gösterinin ardından Türkiye ve dünya gündemine oturan kolbastı oyunu, EYOF 2011'de de yine etkiliydi.

Hüseyin Avni Aker Stadı'nın beyaza kaplanan zemininde dansçılar, sanatçı Fuat Saka ve Yücel Arzen'in müziklerini hazırladığı gösteriyi izleyenlerin beğenisine sundular.

Sanat yönetmenliğini Mustafa Erdoğan'ın üstlendiği "Karadeniz'in kanatları ve  Vira Vira" adlı gösteride, özgü doğal güzellikler ve yörenin ekonomik değere sahip en önemli tarım ürünleri çay ve fındık sembolize edildi. Dans gösterisi, muhteşem ışık ve ses efektleriyle desteklendi.

Sahanın ortasına kurulan havuzun çevresinde bölgenin kültürel özellikleri ve deniz temasının işlendiği gösteri büyük beğeni kazandı.

Havuzun bulunduğu bölümde oyunların maskotu olan balon şeklindeki hamsi, bir süre havada tutuldu. Bunun ardından Karadeniz balıkçılığında önemli yer tutan trol, deniz tarafındaki kale arkası tribününden diğer kale arkası tribününe kadar oluşturulan bir mekanizmayla yürütüldü. Bu sırada trol üstündeki dansçılar horon teperken, arkasındakiler ise ağlarla horon oynayarak trole eşlik ettiler.

-Sunucu Abay, tanıtım sırasında her ülkenin dünya çapındaki ünlü sporcularından bahsetti.. Abay, Azerbaycan'ın geçişi sırasında ''Hoş geldiniz kardeş ülke'' ifadesini kullanırken ''Eurovision'daki başarınızdan dolayı sizi bir kez daha tebrik ediyoruz'' dedi.

Norveçli sporcular, ülkelerinde yaşanan terör saldırısı dolayısıyla sol kollarına siyah bant takarak geçişlerini gerçekleştirdiler.

Oyunlara katılan 49 ülkenin sporcuları, 40 dakikayı aşan geçiş törenin ardından kale arkasında kendilerine ayrılan tribündeki yerlerini aldılar.

EYOF'a en fazla katılımı ev sahibi Türkiye, 140 sporcuyla gerçekleştirdi. Geçiş törenine en son çıkan Türkiye kafilesi, izleyiciler tarafından büyük alkış aldı.

Başbakan Erdoğan ve protokol üyeleri, Türk sporcuların geçişi sırasında ayağa kalkarak kafileyi alkışladı.

Oyunların tanıtımında büyük görev üstelen   "Maskot Hamsi" de tören geçişinde yer aldı. Animatör eşliğindeki 15 hamsi tribünleri dolduran 20 bini aşkın seyirciden dakikalarca alkış aldı.
Zordur benimle yürümek. Bunu benimle yola çıkanlar bilir, hepsi yarı yolda gittiler. Suç kimde? Ben zoru seviyorum, onlar sevmiyor. Yapacak bi şey yok. Suçum var mı? Tabi ki var. 'Zor yola, kolay kişilerle çıkmak en büyük hatam'.

Çevrimdışı @sen@

• Moderator
  • *
Ynt: EYOF 2011 Muhteşem Bir Açılışla Başladı
« Yanıtla #1 : Temmuz 25, 2011, 03:29:16 ÖÖ »

Zordur benimle yürümek. Bunu benimle yola çıkanlar bilir, hepsi yarı yolda gittiler. Suç kimde? Ben zoru seviyorum, onlar sevmiyor. Yapacak bi şey yok. Suçum var mı? Tabi ki var. 'Zor yola, kolay kişilerle çıkmak en büyük hatam'.

Çevrimdışı @sen@

• Moderator
  • *
« Yanıtla #2 : Temmuz 25, 2011, 03:36:03 ÖÖ »

Çevrimdışı @sen@

• Moderator
  • *
« Yanıtla #3 : Temmuz 25, 2011, 03:37:36 ÖÖ »

« Son Düzenleme: Temmuz 25, 2011, 03:39:52 ÖÖ Gönderen: @sen@ »

Çevrimdışı @sen@

• Moderator
  • *
« Yanıtla #4 : Temmuz 25, 2011, 03:58:26 ÖÖ »
Erdoğan'ın açılış konuşması

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=7LukzpD8Q1I[/youtube]

Çevrimdışı A.ÜSTÜNBAŞ

• Deneme Mod
  • *
  • Rep Puanı: +112/-0
« Yanıtla #5 : Temmuz 25, 2011, 09:00:56 ÖÖ »
 :alkis: :alkis: :bayrak: :alkis: :alkis:

Çok  muhteşem  açılış...
Çok  muteşem  organizasyon...
Çok  muhteşem  Başbakan'ın konuşması....
Çok  muhteşem  TRABZON' umuzun  kalıcı  reklamı....

:hron: :ts: :oley: :ts: :hron: :ts: :oley: :ts: :hron:
SİGARA ' sız  temiz  çevre, temiz  toplum,  sağlıklı  yaşam  için  elele...

. . ..  NE  KADAR  TEMİZ  İSEN, O  KADAR  İNSANSIN  . . .

Çevrimdışı emrecan

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +62/-0
« Yanıtla #6 : Temmuz 25, 2011, 10:09:54 ÖÖ »
Çok Güzeldi Beyendim...:)

Çevrimdışı MAHMUTOĞLU

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +62/-0
  • GURURLA BAKIYORUM DÜNYAYA
« Yanıtla #7 : Temmuz 25, 2011, 10:24:46 ÖÖ »
Şimdi Trabzon' da olmak vardı anasını satayım :)
Hamsi küçük bir balık, sakın ha aldanmayın, soyu çok kalabalık, yan göz ile bakmayın

Çevrimdışı xardas

• Forumun Gülü
  • *
  • Rep Puanı: +145/-10
  • ••Sessiz Sedasız••
« Yanıtla #8 : Temmuz 25, 2011, 03:17:25 ÖS »
Şimdi Trabzon' da olmak vardı anasını satayım :)

Aynen Trabzon'da olmak vardı şimdi. Tvden izledim bende çok güzeldi gerçekten.

Çevrimdışı oflu enes

• Süper Moderatör
  • *
  • Rep Puanı: +65/-0
  • الله اكبر
« Yanıtla #9 : Temmuz 25, 2011, 03:27:44 ÖS »
Gerçekten Trabzon'a yakışır bir açılış oldu
لَا إِلٰهَ إِلَّا الله مُحَمَّدٌ رَسُولُ الله