Gönderen Konu: SİGARA NEDEN HARAMDIR ?..  (Okunma sayısı 1982 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı A.ÜSTÜNBAŞ

• Deneme Mod
  • *
  • Rep Puanı: +112/-0
SİGARA NEDEN HARAMDIR ?..
« : Şubat 16, 2010, 09:40:02 ÖÖ »
                        SİGARA  İLE  İLGİLİ  ÖZET  BİLGİLER  VE  SİGARA  NEDEN  HARAMDIR ??..

Bin altı yüzlü yıllarda, Amerıka nın keşfiyle   birlikte, Kristof Kolomb tarafından kızıldereliler den alınarak Avrupa ya yayılmıştır.               

Avrupa da bir dönem kullanıldıktan sonra, Türkiye ye getirilmiş ve 1935 yıllarında ilk Türk sigara fabrikası kurulmuştur.

Önceleri tütün sarılarak içiliyordu. O zamanlar sigara daha yeni tanındığı için, kimse hakkında tam bir bilgi sahibi değildi. İnsan sağlığına yararlımı, zararlımı olabileceğini anlayan teknolojiye sahip değillerdi. Bir akciğer filmi, bir kalp grafiği çekilemiyordu. Tek bildikleri şey, sigaranın dişleri sararttığı ve ağız kokusu yaptığıydı.

O zamanki din alimlerimiz bu nedenden dolayı sigara için tanzimen mekruh demişlerdir. Yani harama yakın mekruh.

Mekruh tabiri, Peygamberimiz (sav)den sonra alimler tarafından haram olmayan fakat iyide olmayan şeyler için kullanılmıştır. Tanzımen mekruh ise harama yakın bir ibare olarak kullanılmıştır.

Şimdi alimlerimizin fetvalarına dönecek olursak. Tanzimen mekruh dedikleri sigara için, birde açık kapı bırakmışlardır. Eğer sigara sağlığa zararlı olursa, çocukların rızıkları sigaraya verilecek olunursa, o kişiye haram olur.

Sigaranın icat olduğu yıllarda sadece tütün vardı. Fetvalarda sadece tütüne göre verilmişti. Bügün sigaraya tütün haricinde birçok madde eklenmiştir. İnanılması güç ama, sigara bügün 4700 zararlı madde içermektedir.

Boya sökücü aseton, akü yapımında kullanılan kadmiyum, roket yakıtı metonol, çakmak gazı bütan, temizlik maddesi amonyak, fare zehiri arsenik, öldürücü zehir hidrojen siyanür, naftalin, nikotın, sadece birkaç tanesi.

Sigaranın verdiği zararlara gelince, hamileliği engelleme, kansere hız ve tedavisinde engelleme, ses sağlığının düşmanı, körlüğe yol açma riski yüksek, akciğer ve gırtlak kanserine yol açar, damar tıkanıklığına yol açar, kalp krizi, beyinde felç, yorgunluk hissi verir, koku ve tat alma duyusunda azalma, sırt ve bel ağrılarına neden olma.

Şimdi bu hastalıklardan yüzyıllar önce ilmin haberi varmıydı? Yoktu. Alimler de ona göre 'tanzimen mekruh' demişler. Sadece bilinen dişlerin sararması ve ağız kokusu.

Alim değilim, hocada değilim, fakat Allah buyuruyor ki. Ben insana doğruyu ve yanlışı idrak edecek kadar akıl verdim. Bu akılı işimize geldiğine göremi, yoksa doğru olana göremi kullanmalıyız. Ben diyorum ki...

1) Sigara insan sağlığına yüzde yüz zarar verdiği için HARAM dır.
     2) Sigara yüzde yüz israf olduğu için HARAM dır.
     3) Sigaraya çocukların ve fakir fukaranın rızkı verildiği için HARAM dır.
     4) İçmeyenlerin yanında içildiği zaman HARAM dır. Buna birde kul hakkı girer.

Şimdi sigara için mekruh diyenlere soruyorum... Dayanağınız nedir? Allah açık açık sağlığa zararlı olan şeyleri yasaklamıyormu? İçenlerin bedenleri, mahşer günü sahiplerinden hesap sormayacak mı?
     Yoksa sizde içiyorsunuz da, kendi hatanızı örtpas etmek içinmi mekruh diyorsunuz?

Sigaranın haram olduğunu yaysak, kimbilir ne kadar insan bırakacak. Yalan söylemeyeceğiz haram olduğunu söyleyeceğiz. Ya haram olan bir şeyi mekruh dediğimiz zaman, bunun hesabını artı içenlerin hesabını kim verecek? Adam demeyecekmi, bana mekruh diye fetva verildi, bende içtim. Soruyorum size mekruh demesimi az vebal taşır, yoksa haram demesimi? Belki mekruh demekle başkalarının içmesine vesile olacağız.

Sonuç olarak ben diyorumki. Sigara haram dır. İçenleri bırakmaya davet ediyorum. İmkanınız varsa, sigara parasının yarısını fakir fukaraya dağıtın. İmkanınız yoksa, çocuklarınıza yedirin. Çocuklarınız başkalarının eline bakmasın,

=Sağlıklı bir hayat, temiz bir ortam için elele.=  ( Kaynak  :  İnternetten  ALINTI . 16.02.2010 )

Naklen  Yazan  :  Hacı  Ahmet  ÜSTÜNBAŞ    -    Sigarayla  Savaşanlar  Vakfı  Üyesi   -   KIRIKHAN - HATAY

SİGARA ' sız  temiz  çevre, temiz  toplum,  sağlıklı  yaşam  için  elele...

. . ..  NE  KADAR  TEMİZ  İSEN, O  KADAR  İNSANSIN  . . .

Çevrimdışı A.ÜSTÜNBAŞ

• Deneme Mod
  • *
Ynt: SİGARA NEDEN HARAMDIR ?..
« Yanıtla #1 : Şubat 16, 2010, 09:42:52 ÖÖ »

" Alim değilim, hocada değilim, fakat Allah buyuruyor ki. Ben insana doğruyu ve yanlışı idrak edecek kadar akıl verdim.
     Bu akılı işimize geldiğine göremi, yoksa doğru olana göremi kullanmalıyız.

Ben diyorum ki...

1) Sigara insan sağlığına yüzde yüz zarar verdiği için HARAM dır.
     2) Sigara yüzde yüz israf olduğu için HARAM dır.
     3) Sigaraya çocukların ve fakir fukaranın rızkı verildiği için HARAM dır.
     4) İçmeyenlerin yanında içildiği zaman HARAM dır. Buna birde kul hakkı girer." 

:!:                                                         :!:

Çevrimdışı A.ÜSTÜNBAŞ

• Deneme Mod
  • *
« Yanıtla #2 : Şubat 16, 2010, 09:46:20 ÖÖ »

AYRICA  ;  SİGARA  ÇEVRE  KİRLİLİĞİ  YAPTIĞI  İÇİN   " H A R A M D I R "
                   KÖTÜ  ALIŞKANLIK  OLDUĞU  İÇİN   " H A R A M D I R " .. . . . .  ÖYLE  DEĞİL  Mİ  ??..

:!:                                                     :!:

Çevrimdışı A.ÜSTÜNBAŞ

• Deneme Mod
  • *
« Yanıtla #3 : Şubat 16, 2010, 10:13:56 ÖÖ »

" Sonuç olarak ben diyorumki. Sigara   H A R A M   dır. İçenleri bırakmaya davet ediyorum.
     İmkanınız varsa, sigara parasının yarısını fakir fukaraya dağıtın.
     İmkanınız yoksa, çocuklarınıza yedirin. Çocuklarınız başkalarının eline bakmasın,

=Sağlıklı bir hayat, temiz bir ortam için elele.=  ( Kaynak  :  İnternetten  ALINTI . 16.02.2010 )

Naklen  Yazan  :  Hacı  Ahmet  ÜSTÜNBAŞ    -    Sigarayla  Savaşanlar  Vakfı  Üyesi   -   KIRIKHAN - HATAY"

« Son Düzenleme: Şubat 16, 2010, 10:15:31 ÖÖ Gönderen: A.ÜSTÜNBAŞ »

Çevrimdışı A.ÜSTÜNBAŞ

• Deneme Mod
  • *
« Yanıtla #4 : Temmuz 30, 2012, 12:03:24 ÖS »
Sigara % 100 HARAMDIR. Sigara icenler , sigarayi birakamam ...

► 7:00► 7:00
www.youtube.com/watch?v=YrjJblBkbJ8

7 Ağu 2011 - 7 dakika - omerfaruk70 tarafından yüklendi
Dr. Cevat Aksit hocamiz sigara ¨% 100 haramdir diyor ve nedenini acikliyor. Tefsir ve ... You need ...