Gönderen Konu: Hüseyin Avni AKER kimdir?  (Okunma sayısı 4567 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı uSLaNMaZ

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +163/-17
Hüseyin Avni AKER kimdir?
« : Kasım 15, 2006, 11:44:40 ÖS »
     1889 yılında Trabzon’ un Vakfıkebir ilçesinin Çavuşlu Köyü’nde dünyaya geldi. İlk,orta tahsilini Trabzon’ da yaptı ve Trabzon mahalli mektebinden mezun oldu. İstiklal Savaşı’na katılarak cephede düşmana karşı savaştı. 1925 yılına kadar Akçaabat ,Sürmene ve Trabzon’da ilkokul öğretmenliği yaptı.1926 yılında ünlü spor adamı Selim Sırrı Tarcan tarafından İstanbul ‘da açılan Beden Eğitimi Kursuna katıldı ve buradan diploma aldı. Trabzon tarihinin ilk beden eğitimi öğretmeni olarak tarihe geçen H. Avni Aker Trabzon Lisesi Muallim Mektebi ve Ticaret Lisesine atandı. Buralardaki başarılı hizmetlerinden sonra Beden Terbiyesi Bölge Asbaşkanlığı (şimdiki Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü) görevini üstlenerek Trabzon sporunun en üst makamına yükselen değerli spor adamı yaşama veda ettiği 1944 yılına kadar bu görevini sürdürdü.
Hüseyin Avni Aker görevde bulunduğu yıllar içinde Trabzon ‘a bir stat kazandırmak ve bugün stadın bulunduğu araziyi bu amaçla istimlak etmek için çok uğraştı. Onun müthiş çabası daha sonra adının verildiği stadı Trabzon futboluna kazandırdı.
Hüseyin Avni Aker ‘in arkadaşı olan ünlü Beden Eğitimi Öğretmeni ve antrenör Hayri Gür stada Avni Aker adının verilme öyküsünü şöyle anlatıyor. “1940 ‘lı yıllarda Hüseyin Avni Aker ‘le aynı okulda beraber çalıştık. Kendisi hem lisede öğretmendi hem de Beden Terbiyesi Bölge Müdürlüğü ‘ne vali nezdinde asbaşkanlık görevini yürütüyordu. 1972-77 yılları arasında Trabzon ‘da Beden Terbiyesi ‘nde 5 yıl bölge müdürü olarak çalıştım.bu sırada stad inşaatı tamamen bitmiş ve isim aranıyordu . zamanın valisi Adil Ciğeroğlu başkanlığında bir genel kurul oluşturuldu.bu genel kurul da ben de vardım ve Hüseyin Avni Aker ismini ben teklif ettim. Çünkü bu stada en çok onun emeği geçmişti. Sanat Okulu ile Yeni Mahalle arası o zamanlar uçurumdu ve bu uçurumu at arabaları ile toprak taşıyarak doldurduk. Toprağı zemine serdikten sonra çimleri ekmeye başladık. Daha sonra ise altmış kişilik kapalı tribün ile açık tribün yaptık. O zamanın parasıyla tüm bunlar 40 bin liraya mal olmuştu. Tüm bunları vali Ciğeroğlu ‘na anlatınca o da bana hak verdi ve stada Avni Aker ‘in isminin verilmesini istedi. O zamanlar buna tek karşı çıkan rahmetli Ziya Nemli olmuştu. Nemli stada İdmanocağının eski kaptanı Rıza Kuğu ‘nun adının verilmesini istiyordu.”

KaYNaK:www.trabzonspor.org.tr
***KiMiNe GöRe KRaLıZ, KiMiNe GöRe YaLaNıZ, HeRKeS KeYFiNe BaKSıN, aDaMıNa GöRe aDaMıZ***

Çevrimdışı ¤ۣۜ..¤SessizGemi

• Administratör
  • *
  • Rep Puanı: +333/-3
Ynt: Hüseyin Avni AKER kimdir?
« Yanıtla #1 : Kasım 17, 2006, 09:55:03 ÖS »
ne güzel işte..ismi unutulmazlar arasına geçti.emekleri için sonsuz teşekkürler.
Sen üzülme, senin için bu gönlüm ağlar..

Çevrimdışı uSLaNMaZ

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +163/-17
« Yanıtla #2 : Aralık 02, 2006, 03:46:14 ÖÖ »
ben teşekkür ederim asıl saolasın...
***KiMiNe GöRe KRaLıZ, KiMiNe GöRe YaLaNıZ, HeRKeS KeYFiNe BaKSıN, aDaMıNa GöRe aDaMıZ***

Çevrimdışı gökhan61

• Aktif Üye
  • **
  • Rep Puanı: +3/-0
  • GÜZEL TRABZON'UMUN,GÜZEL İNSANLARI :)
« Yanıtla #3 : Haziran 24, 2008, 08:31:44 ÖS »
önemli bir spor adamıymış vaybe adını asla unutmaacagız...
ŞEYTANIN BİLE KOKUP GİREMEDİĞİ EFSANE ŞEHİR TRABZON   ;)
------------------------------------------------------------------------------------
CANA YAKIN İNSANIYLA YARDIM SEVER VATANDAŞLARIYLA YÜCELİYOR BU EFSANE ŞEHİRİMİZ TRABZON

Çevrimdışı 61hami61

• Süper Üye
  • Rep Puanı: +17/-1
  • Aşk işte...
« Yanıtla #4 : Temmuz 30, 2008, 01:56:03 ÖS »
böle bir şahsiyet unutulmurmu ???????????????????????????????

Çevrimdışı kuleva yavuz

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +39/-1
« Yanıtla #5 : Temmuz 30, 2008, 01:56:40 ÖS »
unutulmaz zaten opnun icin sdatyumun adıda huseyin avnı aker
               K     u    L  e   V   a   Y    a   V    u  Z  

Çevrimdışı hami008

• Aktif Üye
  • **
  • Rep Puanı: +2/-0
« Yanıtla #6 : Temmuz 24, 2009, 08:50:24 ÖS »
Vay be çok büyük spor adamıymış helal olsun

Çevrimdışı A.ÜSTÜNBAŞ

• Deneme Mod
  • *
  • Rep Puanı: +112/-0
« Yanıtla #7 : Ağustos 23, 2010, 10:02:44 ÖÖ »
                                               :bayrak:
 """" 1889 yılında Trabzon’ un Vakfıkebir ilçesinin Çavuşlu Köyü’nde dünyaya geldi.
 İlk,orta tahsilini Trabzon’ da yaptı ve Trabzon mahalli mektebinden mezun oldu.
 İstiklal Savaşı’na katılarak cephede düşmana karşı savaştı.
 1925 yılına kadar Akçaabat ,Sürmene ve Trabzon’da ilkokul öğretmenliği yaptı.
1926 yılında ünlü spor adamı Selim Sırrı Tarcan tarafından İstanbul ‘da açılan Beden Eğitimi Kursuna katıldı ve buradan diploma aldı.
Trabzon tarihinin ilk beden eğitimi öğretmeni olarak tarihe geçen H. Avni Aker Trabzon Lisesi Muallim Mektebi ve Ticaret Lisesine atandı. """"

Allah  Rahmet  eylesin... Yazının  tamamını  yukarıdan  okuyabilirsiniz.. Hüseyin  Avni  Aker' in  ruhu  şad, mekanı  cennet  olsun. Amin..
 :hron:  :klp:  :klp:  :klp:  :klp:  :klp:  :klp:  :hron:  :klp:  :klp:  :klp:  :klp:  :klp:  :klp:  :hron:
« Son Düzenleme: Ağustos 23, 2010, 10:04:41 ÖÖ Gönderen: A.ÜSTÜNBAŞ »
SİGARA ' sız  temiz  çevre, temiz  toplum,  sağlıklı  yaşam  için  elele...

. . ..  NE  KADAR  TEMİZ  İSEN, O  KADAR  İNSANSIN  . . .