Gönderen Konu: İlyas Mirzayev Kimdir  (Okunma sayısı 1782 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı MAHMUTOĞLU

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +62/-0
  • GURURLA BAKIYORUM DÜNYAYA
İlyas Mirzayev Kimdir
« : Temmuz 27, 2011, 03:19:51 ÖS »
Merhaba,

Dün sitede yaptığım paylaşımlarda ''Fuat Saka / İlyas Mirzayev - Hekimoğlu'' başlıklı ile bir konu vardı. Belki, kimdir İlyas Mirzayev diye merak edenler olmuştur diye bunu da paylaşmak istedim.

11 Mayıs 1961 yılında Sovyetler Birliği’ nin Bakü kentinde dünyaya geldi. İlk müzik derslerini ünlü Sovyet bestecisi olan babası Musa Mirzayev' den almaya başladı. 1979 – 1984 yıllarında Bakü konservatuvarı kompozisyon bölümünü birincilikle bitirdi. 1984’ den sonra 2 yıl Moskova konservatuvarında yine kompozisyon üzerine lisans üstü eğitim gördü.

Mirzayev’ in eğitmenlerinin arasında 20. yy’ ın dahî bestecisi Dimitri Şostakoviç’ in öğrencisi olan Cevdet Hacıyev, dünyaca ünlü çağdaş bestecilerden Alfred Schnittke ve Edison Denisov bulunmaktadır.

Mirzayev, Aziza Mustafazadeh’ in babası, efsanevi caz müzisyeni Vagıf Mustafazadeh ile çalışmaya başladığında henüz 16 yaşındaydı ve onun sayesinde caz müziğine aşık oldu. Mirzayev, aramızdan ayrılmış olan Vagıf Mustafazadeh’ in bıraktığı yerden devam etmeye çalıştığını da dile getirmektedir. 1997 Türkiye’de kurduğu International Project adlı grubu ile bunu belli ölçülerde gerçekleştirmiştir.

Mirzayev ilk caz grubunu 1985’ de kurduktan sonra hep farklı ülke ve kültürlerden müzisyenleri bir araya getirerek müzik yapmayı hayal etmiştir.

1999 yazında Kiev’ de düzenlenen uluslar arası yaz akşamları festivaline katılmış ve Ukrayna’ da tanıştığı caz müzisyenleri ile çeşitli konserler vermiştir.

Mirzayev 1999 yılından sonra değişik uluslardan oluşan caz grubuyla çeşitli caz festivallerine katılmış ve JoeZawinal ile konser verme imkanı bulmuştur.

İlyaz Mirzayev’ in Türkiye’ deki çalışmaları hızlanarak devam etmiş, Tekfen Karadeniz orkestrası için yazdığı Ney Konçertosu Türkiye ve dünyanın 12 ülkesinde büyük beğeni kazanmıştır. Bu eser Neyzen Ercan Irmak’ ın solistliğiyle halen çeşitli ülkelerde çalınmaya devam etmektedir.

İlyaz Mirzayev müziği şu kelimeler ile açıklamaktadır:

"Müzik aracılığıyla insanlara kardeşlik mesajı vermek istiyorum. Ne yazık ki günümüzde diller insanları birleştireceğine ayırıyor. Müzik ise herkesi birleştiren evrensel bir dil. Savaşların durması ve barış için müzik en iyi araçtır. Doğu müziği çok mistik ve zengin, aynı zamanda da keşfedilmemiş. Kendi kültürlerimizi unutmamalıyız, bu bizim hazinemiz. Dünya vatandaşı olarak felsefemizi ve müziğimizi tüm dünyaya anlatmamın Tanrı’ ya karşı borcumuz olduğuna inanıyorum."
Hamsi küçük bir balık, sakın ha aldanmayın, soyu çok kalabalık, yan göz ile bakmayın

Çevrimdışı MAHMUTOĞLU

• Premium Üye
Ynt: İlyas Mirzayev Kimdir
« Yanıtla #1 : Temmuz 27, 2011, 03:27:39 ÖS »
Bu da Ercan Irmak' la birlikte gösterdikleri bir performans.

[youtube]FKftRHV3xwA&feature=related[/youtube]
Hamsi küçük bir balık, sakın ha aldanmayın, soyu çok kalabalık, yan göz ile bakmayın

Çevrimdışı @sen@

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +100/-0
« Yanıtla #2 : Temmuz 29, 2011, 01:53:25 ÖÖ »
Gerçekten tanımıyodum. Teşekkürler.
Zordur benimle yürümek. Bunu benimle yola çıkanlar bilir, hepsi yarı yolda gittiler. Suç kimde? Ben zoru seviyorum, onlar sevmiyor. Yapacak bi şey yok. Suçum var mı? Tabi ki var. 'Zor yola, kolay kişilerle çıkmak en büyük hatam'.

Çevrimdışı MAHMUTOĞLU

• Premium Üye
« Yanıtla #3 : Temmuz 29, 2011, 10:10:02 ÖÖ »
Rica ederim