Gönderen Konu: Karadeniz Üzerinde Oynanan Oyunlar - Trabzon  (Okunma sayısı 9574 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı pasay

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +46/-1
  • Söyle bana ey sevgili, Nedensiz doğar mı sevgiler?
Ynt: Karadeniz Üzerinde Oynanan Oyunlar - Trabzon
« Yanıtla #13 : Haziran 11, 2007, 02:32:57 ÖÖ »
Yazı gerçekten çok güzelde bence eksik yönleri var. Türkiye üzerinde ki oyun bence trabzon üzerinden değil kürt türk üzerinden oynanıyor burada trabzonu kullanmaktan maksat kürtlerle aramızı açmak ki bu senin yazından da bunu bir nebze olsun hissetttim atıflarda hep kürtlerden örnek vermişsin bizi ne kadar kürt düşmanı yaparlarsa o kadar kolay yok ederler. biz kurtuluş savaşını kazanırken türk kürt diye birşey yoktu doğu elimizdeyse bunlarda kürt vatandaşlarımızın sayesindedir. ben kürtleri severim bence bizim de  sevmemiz lazım birliğimiz için geçerli sevmiyorsak bile söylemeyelim. bu yazıya katılıyorum güzel yazı ama dediğim gibi
Yaseminim benim.

Çevrimdışı en büyük trabzon

• Yeni Üye
  • *
  • Rep Puanı: +0/-0
« Yanıtla #14 : Haziran 23, 2007, 01:49:56 ÖS »
[youtube=425,350]dySaLOAkRVk[/youtube]

Hrant Dink’i öldüren kişinin kimliği belirlenir belirlenmez, neredeyse bütün televizyonlar, “katil Trabzonlu çıktı” şeklinde haber yaptılar.

Trabzon şehrinin öne çıkarılması oldukça anlamlıydı. Katil, Kastamonulu veya Ankaralı olsaydı aynı tutum sergilenecek miydi? Sanmıyorum.

Bana kalırsa, hedef Hrant Dink kadar, Trabzon şehriydi de...

Şimdi, Trabzon’la ilgili son bir iki yılda ne olmuş, ona bakalım.

4 Eylül 2004’te, Türkiye-Gürcistan futbol müsabakası Trabzon şehrinde oynandı. Maç berabere bitince, medyada şöyle bir tartışma başlatıldı: “Stattaki Gürcistan bayrakları, Türk bayraklarından daha fazlaydı.”

Bir anda Trabzon ahalisinin vatanseverliği sorgulanmaya, milliyetçiliği tartışılmaya başladı.

Hatta, Trabzon halkı yüzünden puan kaybedilmiş gibi bir hava oluşturulmak istendi. Her fırsatta, “keşke o maç İstanbul’da oynansaydı” gibisinden cümleler kuruldu.

Türkiye-Gürcistan maçından sonraki ilk iç saha maçımız İstanbul’da oynanmış ve seyircilere “bedava Türk bayrağı” dağıtılmıştı. Bunu, Trabzon halkına yapılan bir nispet olarak görmüştüm.

Özellikle dikkat etmiştim: O tarihlerde, Trabzon ve fuhuş kelimelerinin yanyana geldiği haberlerde de ciddi bir artış olmuştu. Sanki Nataşalar Trabzon’dan yurda yayılıyordu.

5 Nisan 2005’te, F Tipi cezaevleriyle ilgili bildiri dağıtmak isteyen Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma Derneği üyeleri ile vatandaş arasında arbede çıktı. Bu, “linç girişimi” olarak basında yer aldı.

Trabzon halkı diken üstündeyken, sinirler gerginken, 10 Nisan’da yine bir grup TAYAD üyesi, 5 Nisan’daki olayları protesto etmek istedi. Sonuç yine aynı: Kavga, gerilim... Trabzon halkının tutumunu herkes eleştirdi de, TAYAD’lıların tahriki üzerine kimse bir şey söylemedi.

Yine, aynı günlerde, Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne mensup bir profesör ve bir yardımcı doçent, cinayete kurban gitti.

Bir sene önce Trabzon halkının milliyetçiliği tartışılırken, bu olaylar sonrasında, milliyetçiliğin zararları gündeme geldi. 25 Ocak 2006’da MHP’nin Trabzon il binasına bomba konulması da bu oyunun bir parçasıydı. Çünkü, olaydan bir hafta önce, yani 19 Ocak’ta, Kürt vatandaşlarımızın gittiği bir çay ocağına molotof kokteyli atılmıştı.

Trabzon bir anda “şiddetin başkenti” olarak adlandırıldı. Trabzonlular ise şiddete meyilli insanlardı. Nitekim maçlarda da sık sık kavga çıkarıyor, tribündeki koltukları falan söküyorlardı(!)

Dikkat edilirse, şehir insanını bir arada tutan, meşgul eden futbol da hızlı bir şekilde gündemden düşmeye başladı. İki sene önce şampiyonluğa oynayan takım, şimdi, kümede kalabilmek için mücadele ediyordu. Futbolcular ve yöneticilerin her fırsatta hakeme yüklenmesi, boşuna olmayabilir.

Olaylar bitecek gibi görünmüyordu.

2006 yılı başlarında, Trabzon’daki misyonerlik faaliyetleri yoğun bir şekilde gündeme getirildi. Üst rütbeli subaylar bile konuyla ilgili sert çıkışlar yaptı.

Yine, Trabzon’un kültürü ve geçmişiyle ilgili yayınlarda ciddi bir artış oldu. Trabzonlu Rumlar, Potnus devleti vs... (Trabzonspor’a, EUFA Kupası maçlarında, iki sene üst üste Rum takımının çıkması da bana oldukça anlamlı gelmiştir.)

Konuyla ilgili haberleri hep beraber okuduk, açıklamaları dinledik. Misyonerler, Trabzon’u pilot bölge seçmişlerdi. Yunanistan’a götürülen gençler, dağıtılan İnciller, Trabzon halkının geçmişinin kurcalanması vs.

Sonra şu oldu: 16 yaşındaki bir genç, 5 Şubat 2006’da, Santa Maria Kilisesi Rahibi Andrea Santoro’yu öldürdü.

Papazın yoğun şekilde misyonerlik faaliyetleri yaptığı biliniyordu. İddialara göre, üçyüz Müslümanı Hıristiyan yapmıştı.

Papaz cinayetinden sonra, “şiddete meyilli insanlar” tanımına bir kelime daha eklendi: “Hoşgörüsüzlük...”

Trabzon halkı hem şiddete meyilliydi, hem de hoşgörüsüzdü... Haberlere göre, Trabzon şehrindeki şiddet olayları, beş yılda on beş kat artmıştı. (Diyarbakır şehrimizdeki şiddet olayları, Türkiye ortalamasının çok çok üstündedir. Buna rağmen, Diyarbakır’ın değil de Trabzon’un öne çıkarılması, düşündürücüdür.)

Bilime ve çağdaş eğitime de karşıydılar(!) Başka şehirlerde niçin öğretim görevlileri cinayete kurban gitmiyordu da Trabzon’da gidiyordu?!

Son olarak, Hrant Dink’i öldüren 17 yaşındaki gencin de Trabzonlu çıkması, fotoğrafın tamamını görmemizi sağladı.

Bütün bu olayları yan yana getirdiğimizde, katilin Trabzonlu olması, tesadüf gibi görünmüyor, daha çok bilinçli bir seçime benziyor.

Peki neden?

Neden, Trabzon ismi bu olaylarla ön plana çıkıyor, çıkarılıyor? Neden Trabzon halkı olumsuzlanmak isteniyor?

Bu soruların cevabını çok düşündüm.

Trabzon ve çevresi, Türkiye’nin bölünmek istenmesine ve ayrılıkçı PKK terör örgütüne karşı en kararlı tutum sergileyen illerin başında geliyor.

Öyle ki, PKK terörüne karşı en sert tepkiyi Trabzonlular veriyor. Trabzonlular, PKK’nın niyetlerine karşı adeta bir duvar vazifesi görüyor. Yine, tekrar canlandırılmak istenen Potnus Rum devleti için de en büyük engeli Trabzon halkı oluşturuyor.

Nitekim, Hrant Dink’in öldürülmesinin hemen sonrasında, meydana çıkan göstericiler arasında PKK ve DHKP-C bayrağı taşıyanlar da vardı.

Şunu da hatırlatmakta fayda var: ASALA terör örgütünün eylemlerine son verdiği tarih ile PKK’nın eylemlerine başladığı tarih, neredeyse aynı...

Görüyoruz ki, ileride yaşanacak bazı olumsuz gelişmelere karşı, Trabzon ahalisi şimdiden sindirilmek isteniyor

Bunlar Benim Görüşlerim Siyasi Bir Amaç Taşımamaktır

Çevrimdışı suskun-61

• Aktif Üye
  • **
  • Rep Puanı: +3/-0
« Yanıtla #15 : Ağustos 26, 2007, 05:32:33 ÖÖ »
bu video çok güzel ve çok şey ifade edıyor.Basın trabzon'un ustune ne kadar gelırse gelsın Türk milletı trabzon halkının vatana olan bağlılığını bılmektedır trabzon halkı milliyetçidir ama katil değildir.karadenız bu ülkenın çimentosudur,karadenız bölgesıne gereken değer verılmıyor evet..!!
Son olarak diyeceğim trabzon halkının vatana olan sevdası hiç bir zaman tartışılamaz,TRABZON iş ekmek aş bulamamanın karsılığında devlete baş kaldırılmayacağının en büyük kanıtıdır...

Can dediniz canımızı verdik, kan dediniz kanımızı verdik, biz bu vatanı
karşılıksız sevdik;Türküm, doğruyum, Trabzonluyum.."VARLIĞIM TÜRK VARLIĞIMA
ARMAĞAN OLSUN..

EGELİ SEVDİĞİM EBRUM

Çevrimdışı maçkalı_murat61

• Yeni Üye
  • *
  • Rep Puanı: +1/-0
« Yanıtla #16 : Eylül 08, 2007, 08:48:54 ÖS »
ben sitede yeniyim .blackseastorm nickli arkadaşımızın yazısı gerçekten çok mükemmel .yazısı için teşekkürler.mesela o gürcistan maçında ne kadar kızdıık trabzolular olarak.sanki türkiye gürcistan maçının berabere bitmesinin sorumlusu trabzon insanıymış gibi,yok işte maç trabzonda olmasaydı farklı olurdu gibi trabzon artniyetliliği dolu saçma sapan laflar ...güzel trabzonumuz insanı şenol güneşe yapılanlar...yok çok maaş alyor yok bu adam milli takımı batırır kendi adamları (fatih terim) çok güzel yönetiyor ya! şenol güneşin giydiği elbiselere laf atmalar.tabi şenol güneş insandı.böyle medya asalakları karşısında.sakinliğini korudu her zaman.hrant dink olayında şahıstan çok güzel trabzonumuzun üstüne gelinmesi sanki tüm trabzon insaı olarak öldürdükte .hemen trabzonu medyada kötüleme olayları.YETER ARTIK .BIKTIK MEDYA ASALAKLARINDAN.TRABZON TRABZONLULARINDIR.

Çevrimdışı hülyaa

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +44/-0
  • en buyuk ceza unutmaktır !!!
« Yanıtla #17 : Eylül 08, 2007, 09:03:17 ÖS »
HEPİMİZ TÜRKÜZ..bir kişinin yada birilerinin hatasını böyle sorgulamak yanlıstı..+rep emegine paylasımın içn..bu güzel videoyu bizimle paylastıgın için..medyanın bu kadar olayları carpıtmasından bıktık mackalı_murat61 inde dedigi gibi.bu arada hosgeldin...bu video yu kim yapmıssa emegine saglık bircok seyi cok güzel sekilde ifade ediyor..trabzon halkının üstüne bukadar gidilmemesi gerekirdi olay öyle saptırıldıki birilerinin yaptıgı hata bütün herkese mal oldu..bence utanması gereken varsa bu olayda medyadır ve bu kötü olaya yanlıs yaklasan bikac vatandasımızdırr...

son olarak ne mutlu türküm diyene !!
Gelemiyorum yanına !
O kadar çok engel var ki arada
Bir uçurtmanın kuyruğuna takılıp gelmek istedim;
Çekmedi yorgun bedenimi.
Bulutlara takılmayı denedim;
Bir yıldırımla attı üzerinden.
Dalgalara bıraktım kendimi
kıyılarına vurmak için
Kağıttan bir gemi kesti yolumu
Koparılan takvim yapraklarıyla
gitgide tüketiyor zaman beni
Gün geceye gömdü gözlerimi
Gece güne savurdu yüreğimi...

Çevrimdışı Gustavo61

• Bağımlı Üye
  • Rep Puanı: +1/-0
« Yanıtla #18 : Ocak 19, 2008, 01:52:55 ÖÖ »
abı ellerıne kollarına saglık
bız oldugumuz surece
bu ulke yabancı ayak gormez
ne demek ıstedıgımı anlamıssınızdır saygılar
yolunda ölümü göze alanlar,bu sevda uğruna yaş akıtanlar,karakolda gecen zindan hayatlar,burası ÇILGINLAR burda herşey var___ÇILGINLAR

Çevrimdışı emrecan

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +62/-0
« Yanıtla #19 : Aralık 25, 2010, 11:39:37 ÖÖ »
Hazırlanan Video Herşeyi Anlatıyor...!!!

Çevrimdışı A.ÜSTÜNBAŞ

• Deneme Mod
  • *
  • Rep Puanı: +112/-0
« Yanıtla #20 : Aralık 25, 2010, 01:41:37 ÖS »
  :bayrak: KARADENİZ  ÜZERİNE, KARADENİZLİ  OYUN  OYNATMAZ !!. KARADENİZLİ  VATAN  AŞKI  İLE  BÜYÜR !..(A. ÜSTÜNBAŞ)  :bayrak:
bu video çok güzel ve çok şey ifade edıyor.Basın trabzon'un ustune ne kadar gelırse gelsın Türk milletı trabzon halkının vatana olan bağlılığını bılmektedır trabzon halkı milliyetçidir ama katil değildir.karadenız bu ülkenın çimentosudur,karadenız bölgesıne gereken değer verılmıyor evet..!!
Son olarak diyeceğim trabzon halkının vatana olan sevdası hiç bir zaman tartışılamaz,TRABZON iş ekmek aş bulamamanın karsılığında devlete baş kaldırılmayacağının en büyük kanıtıdır...

Can dediniz canımızı verdik, kan dediniz kanımızı verdik, biz bu vatanı
karşılıksız sevdik;Türküm, doğruyum, Trabzonluyum.."VARLIĞIM TÜRK VARLIĞIMA ARMAĞAN OLSUN..

SİGARA ' sız  temiz  çevre, temiz  toplum,  sağlıklı  yaşam  için  elele...

. . ..  NE  KADAR  TEMİZ  İSEN, O  KADAR  İNSANSIN  . . .