Gönderen Konu: BEŞİKDÜZÜ KÜLTÜRÜ  (Okunma sayısı 3089 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı uSLaNMaZ

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +163/-17
BEŞİKDÜZÜ KÜLTÜRÜ
« : Mart 01, 2007, 09:34:02 ÖS »

XIII. ve XIV. Yüzyıllarda Doğu ve Güneydoğu Anadolu’dan gelen Türkmenlerin torunları olay yöre halkına yaylacılık geleneği halen devam etmektedir.

İlçemizin folklorik zenginliği birçok araştırmacının inceleme konusu olmuştur. Halkımızın, asker uğurlama, düğün, bayram ve cenaze merasimlerindeki dayanışması Karadeniz insanının beraberlik anlayışını yansıtır.

İşi birlikte yapma anlamına gelen imece usulü çalışma anlayışı kaybolmaya yüz tutmasına rağmen bazı yerlerde devam etmektedir.

Yöre halkı, mayıs ayından itibaren; Kadırga, Erikbeli ve Sis Dağı Yaylalarındaki kendilerine ait obalarda yaz aylarını geçirirler. Bu yaylalarda farklı tarihlerde ilçemizin folklorik ve kültürel zenginliğinin sergilendiği çeşitli etkinlikler düzenlenir. Yayla şenliklerimiz ülkemizin büyük illerinde de yapılmaktadır. Bu şenliklere atalarımızın Orta Asya’daki yaylak – kışlak tarzı yaşamlarının kültürümüzdeki uzantısıdır.

Yöre halkı, mayısa denk gelen günde ‘Mayıs Yedisi Şenliklerini’ yapar. Bu tür kutlamaların değişik tarihlerde değişik adlarda Karadeniz’in bazı sahil il ve ilçelerinde de kutlandığı görülmektedir. Bu törenler, baharı karşılama, eğlenme ve kaynaşma amaçlı yapılmaktadır. Mayıs yedisi törenleriyle yayla şenliklerinde giyilen yöresel kıyafetler, yapılan yöresel yemekler, oynanan oyunlar ve söylenen maniler folklor ve halk edebiyatı araştırmacılarının ayrıca inceleme konusudur.

Alıntıdır..

***KiMiNe GöRe KRaLıZ, KiMiNe GöRe YaLaNıZ, HeRKeS KeYFiNe BaKSıN, aDaMıNa GöRe aDaMıZ***

Çevrimdışı rosegarden

• Paylaşımcı Üye
  • Rep Puanı: +12/-2
Ynt: BEŞİKDÜZÜ KÜLTÜRÜ
« Yanıtla #1 : Mart 01, 2007, 09:49:45 ÖS »
tşkrler uslanmaz bu arada arsinle ilgilide birseyler de forumda yayınlarsan sevinirim ya rica ediyorum lütfen :)

Çevrimdışı uSLaNMaZ

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +163/-17
Ynt: BEŞİKDÜZÜ KÜLTÜRÜ
« Yanıtla #2 : Mart 01, 2007, 09:59:36 ÖS »
tşkrler uslanmaz bu arada arsinle ilgilide birseyler de forumda yayınlarsan sevinirim ya rica ediyorum lütfen :)

vaktim oldukça eklemeye çalışıyorum..Arsini sıralamamda en başa aldım..en kısa zamanda inşallah arkadaşım..
***KiMiNe GöRe KRaLıZ, KiMiNe GöRe YaLaNıZ, HeRKeS KeYFiNe BaKSıN, aDaMıNa GöRe aDaMıZ***