Gönderen Konu: Ülkenin kalkınmasında tarım mı, sanayi mi önde tutulmalıdır?  (Okunma sayısı 22525 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı uSLaNMaZ

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +163/-17
Hadi düşünceleri alalım...
***KiMiNe GöRe KRaLıZ, KiMiNe GöRe YaLaNıZ, HeRKeS KeYFiNe BaKSıN, aDaMıNa GöRe aDaMıZ***

Çevrimdışı @sen@

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +100/-0
Ynt: Ülkenin kalkınmasında tarım mı, sanayi mi önde tutulmalıdır?
« Yanıtla #1 : Ekim 11, 2010, 11:30:06 ÖS »
Tarım olmadan sanayinin olması zor olur diye düşünüyorum ki şimdi bizim durumumuz da bu. Sanayi üretim yapıyor ama her malzemeyi dışarıdan alarak.
Zordur benimle yürümek. Bunu benimle yola çıkanlar bilir, hepsi yarı yolda gittiler. Suç kimde? Ben zoru seviyorum, onlar sevmiyor. Yapacak bi şey yok. Suçum var mı? Tabi ki var. 'Zor yola, kolay kişilerle çıkmak en büyük hatam'.

Çevrimdışı oflum_ts

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +33/-0
  • KAĞITTAN SİLMEK GİBİ DEĞİLDİR KALPTEN SİLMEK
« Yanıtla #2 : Ekim 12, 2010, 12:17:42 ÖÖ »
asenaya katılmakla beraber... sanayinin daha ön plan da tutulması lazım gelir aksi halde dışarıdan hammadde alarak yada dışarıya hammadde vererek bu ülke çok fazla ileriye gitmez... dimi.. :D
Bitmeyen tükenmeyen hatıran,
hergün varlığını hissettiren acın ve gidemediğim
terkedemediğim içimdeki sen..
Tarifin olmuyor..
Dilimde takılı bir hece ve artık anlatmaya,
tekrar konuşmaya değermi değmez mi bilmiyecek kadar ince bir düş..

Çevrimdışı uSLaNMaZ

• Premium Üye
« Yanıtla #3 : Ekim 12, 2010, 09:43:06 ÖÖ »
Tarım olmadan sanayinin olması zor olur diye düşünüyorum ki şimdi bizim durumumuz da bu. Sanayi üretim yapıyor ama her malzemeyi dışarıdan alarak.

sanayi sadece tarımlamı olur? bakır işletmesi kurmakta bir sanayi dalı değil midir? ve bakır bir hammaddedir. tarım kırsal kesimi ayakta tutar, kente göçleri ve işsizliği önemli derecede azaltır ki bir ülkenin kendi yiyeceğini üretmesi çok önemlidir. ama sanayi direk şehirlerdeki işsizlik oranına etki yapar. eğer ülke olarak gelişmek istiyorsak bence sanayiye ağırlık verilmelidir.
***KiMiNe GöRe KRaLıZ, KiMiNe GöRe YaLaNıZ, HeRKeS KeYFiNe BaKSıN, aDaMıNa GöRe aDaMıZ***

Çevrimdışı nigner

• Administratör
  • *
  • Rep Puanı: +277/-9
  • ŞİMAL@KUZEY YILDIZI@ YURTTA SULH, CİHANDA SULH
« Yanıtla #4 : Ekim 12, 2010, 03:06:21 ÖS »
Bana göre esasında tarım ve sanayi birbirini tamamlayan unsurlar.. Tarımın sanayiye katkısı küçümsenmemeli elbette..  Sanayısız yanı tarımın yalnız kaldığı bir ülkenın kalkınması zordur kanımca..Tarım, evet kırsal yerleşim yerlerınde önemli faktör.. lakın yalnız başına yada şöyle diyelim tarımın ağırlık verildiği, ön planda tutulduğu bir ülkenın kalkınması güçtür.
 "Ülkenin kalkınmasında tarım mı, sanayi mi önde tutulmalıdır? " konunun başlığından hareketle kalkınma için tarımın ön planda tutulduğunu varsayalım sanayinin arka planda kaldığını.. sürekli tarım-hayvacılıkla uğraşan bir devlet nasıl kalkınabilir ki? sanayinin ön planda tutulması demek tarımı yok saymak demek değildir..

bu şekılde bir kalkınma söz konusu olmadığı gibi bir çok ayaktan oluşan sacın ana ayağanın olmamasına benzer.. sanayısız sac topaldır..

sanayıyı sadece tarımın etkilediğini düşünmek bana göre eksik.. uslanmazın da belirttiği gibi sanayi sadece tarımla olmaz.. bir ülkenın yer altı ve yer üstü kaynakları, hammadeler vs bu sacın diğer ayaklarını oluşturur.. Bu kaynaklarında işletilmesi doğal ve ağırlıklı olarak sanayiye bağlıdır..
yani Sanayinin ön planda tutulması tarımında gelişmesıne bunun yanısıra diğer kaynakların, hammaddelerinde işletılmesı dolayısıyla bana göre ülkenın kalkınmasında Sanayının rolu oldukça büyüktür..

1. dünya savaşındaki durumu ekonomiyi düşünün... o dönemdeki güçlü ve ekonomisi yüksek devletlerin sanayi-tarım ilişkilerini incelediğimizde ekonomisi yüksek düzeyde olan devletlerın sanayı alanında gelişmiş olduklarını ve
diğer ekonomisi düşük devletlerın tarım alanında ağırlık vererek çalışma yaptıklarını göreceğiz..
1.savaşının nedenlerınden sömürgeciliği de baz alarak..sanayisi gelişmiş, ekonomisinin hatrı sayılır güçlü devletlerın de, tarımla uğraşıp ekonomisinin iyi olmadığı hatta sanayıden bihaber devletlerın üzerindeki oyunlarda cabası...

netice itibari ile "bir ülkenin kalkınması için Tarımın da var olduğu Sanayinin ön planda tutulması gerekir".... vesselam..
« Son Düzenleme: Ekim 12, 2010, 04:48:19 ÖS Gönderen: nigner »
@ŞİMAL RÜZGARI@KUZEY YILDIZI@
YURTTA SULH CİHANDA SULH

Çevrimdışı lazrail_67

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +23/-0
« Yanıtla #5 : Ekim 12, 2010, 04:13:44 ÖS »
her zmn sanayi önemlidir ... tarımda önemlidir ama  sanayisi gelişmiş bi dewlet bu zmanda herzmn önplandadır.. tarım olmadan sanayi olmaz demişler tarımla sanayinini bazı kolları birdir ama saddece bazıları mesela silah yapılırken tarıma ihtiyac yokturr... :) son olarak yine tekrarlıyorum tarımda önemli  sanayide ama bu zmnda sanayi 1-2 adım önde ;)

Çevrimdışı @sen@

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +100/-0
« Yanıtla #6 : Ekim 12, 2010, 07:13:09 ÖS »
Kalkınma için elbette ki sanayi önemlidir ancak; ben ülkemin birilerine ve bir yerlere bağımlı olması fikrinden hoşlanmıyorum. Bu gün gelişmekte olan her ülke ambargo tehdidi altındadır. Bildiğimiz gibi Amerka 1975'de ülkemize ambargo uygulamıştı. Sebebi de hepimizce malumdur; Kıbrıs. Yapılan silah ambargosuydu ama bugün herhangi bir sebepten yine ters düşsek ve daha geniş kapsamlı bir ambargo uygulandığını düşünecek olsak. İnsanın yaşamsal ihtiyaçlarının en başında gıda geliyor. Bu konu da kendi kendimize yeterli olmalıyız. Tarımın yanında madenciliğe de önem verilmeli. Yani öncelikle üretmeliyiz. Sonrasında zaten sanayi de gelir.
Zordur benimle yürümek. Bunu benimle yola çıkanlar bilir, hepsi yarı yolda gittiler. Suç kimde? Ben zoru seviyorum, onlar sevmiyor. Yapacak bi şey yok. Suçum var mı? Tabi ki var. 'Zor yola, kolay kişilerle çıkmak en büyük hatam'.

Çevrimdışı aylin

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +50/-0
  • İnsan alışkanlıklarının çocuğudur.
« Yanıtla #7 : Ekim 12, 2010, 09:08:47 ÖS »
tarım ya da sanayi mi önde tutulmalı diye bir soruyu rasyonel bulmuyorum.tarımda dışarıya bağımlı hale gelmemek için-ülkemizin tarımda dışarıya bağımlı olması göz önünde bulundurulursa-  tarımla birlikte sanayi de ön planda tutulmalıdır.bu ikisi arasında bir seçim yapılamaz, sanayi önemlidir amma ve lakin tarım olmadan bu ülkenin kalkınabilme olabilitesi yoktur.

Çevrimdışı MAHMUTOĞLU

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +62/-0
  • GURURLA BAKIYORUM DÜNYAYA
« Yanıtla #8 : Ekim 14, 2010, 02:08:57 ÖS »
Eşit oranda ikisi de.
Hamsi küçük bir balık, sakın ha aldanmayın, soyu çok kalabalık, yan göz ile bakmayın

Çevrimdışı emrecan

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +62/-0
« Yanıtla #9 : Nisan 27, 2011, 11:50:23 ÖÖ »
Başımızdaki Bu zihniyetle ne sanayi ne tarım, dışa bağımlılığa devam....!!

Çevrimdışı nigner

• Administratör
  • *
  • Rep Puanı: +277/-9
  • ŞİMAL@KUZEY YILDIZI@ YURTTA SULH, CİHANDA SULH
« Yanıtla #10 : Nisan 27, 2011, 12:18:36 ÖS »
her ne kadar eleştrisel de olsa yorumun Emre, o da farklı bir bakış açısı ki doğruluk payı yüksek ...
« Son Düzenleme: Nisan 27, 2011, 01:31:40 ÖS Gönderen: nigner »
@ŞİMAL RÜZGARI@KUZEY YILDIZI@
YURTTA SULH CİHANDA SULH

Çevrimdışı A.ÜSTÜNBAŞ

• Deneme Mod
  • *
  • Rep Puanı: +112/-0
« Yanıtla #11 : Nisan 27, 2011, 03:23:50 ÖS »
Tarım  da  gerekli, Sanayi  de  gerekli.. Mühim  olan  her  dalda  üretim  yapmak..Üretilenleri ülkede  tüketmekten  ziyade  dışarıya  ihraç  etmek..Her  işsize  iş  ve  ve  aşsıza  aş  temin  etmek...Çalışmak...çalışmak...çalışmak  çok  çalışmak  zorundayız... Çalışmadan  vede  üretmeden  yemek  ülkeyi  yıkıma  götürür... Herkesin  yapabileceği  işi  muhakkak  olmalıdır.. Emekliyse  dahi  çalışabiiliyorsa  mutlaka  çalışmalıdır.. Çevre  temizliğinde  işe  yaramalı.. Eğitmekte  işe  yaramalı.. Öğretmekte  işe  yaramalıdır... Çalışan  insanlar  daima  kalkınırlar...
SİGARA ' sız  temiz  çevre, temiz  toplum,  sağlıklı  yaşam  için  elele...

. . ..  NE  KADAR  TEMİZ  İSEN, O  KADAR  İNSANSIN  . . .

Çevrimdışı uSLaNMaZ

• Premium Üye
« Yanıtla #12 : Nisan 29, 2011, 12:16:31 ÖÖ »
çok güzel bir açıklama Ahmet Abi, tecrübe farklı...

yazıda okuyunca direk aklıma geldi, rahmetli Sakıp Ağa gibi, çalışmak, çalışmak, çalışmak...