Gönderen Konu: AKÇAABAT KÖFTESİ  (Okunma sayısı 11407 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı uSLaNMaZ

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +163/-17
AKÇAABAT KÖFTESİ
« : Mart 01, 2007, 09:16:13 ÖS »

Şehrin kültürel ve ekonomik yapısı içerisinde, 1945' li yıllarda Orta caddeden başlayan ve tüm ülkeye ve yurt dışına yayılan Akçaabat Köftesi ayrı bir yer tutmaktadır.

Haragali (Ali Çolak) ve Eşref Ustanın (Eşref Bal) mangalıyla başlayan, Çolakoğullarının köfte salonuyla duyulan, Cenikli Mustafa (Yılmaz) Recep Durna, Abdullah Komar, Pirali Altun, Bahriyeli Ahmet Serdar ve Şahpazoğulları gibi köfte ustalarının eliyle yayılan, Çolakoğulları ve Abdullah Komarı'ın yetiştirdiği Temel Kolot, Nihat Aydın, Kalkışım kardeşler ve benzeri ustalarımızla ve adını sayamadığımız nice ustaların maharetiyle Türkiye'ye adını duyuran Akçaabat Köftesi ülkemizde yapılan diğer köftelerden farklı ve ayrıcalıklıdır.

Maharetli ustalar tarafından yörenin otuyla beslenmiş ineklerin özenle seçilen etlerinin döş, kol ve        gerdanıyla bunların karışımından oluşan, sinir ve ekstra yağ bulunmayan etlerinden kıyılarak yoğrulan ve  bir gün dolapta bekletildikten sonra Akçaabat'ın temiz ve düzenli lokantalarında köfte ocağında pişirilen ve servis yapılan Meşhur Akçaabat köftesinin tadı bir başkadır.

Alıntıdır..
***KiMiNe GöRe KRaLıZ, KiMiNe GöRe YaLaNıZ, HeRKeS KeYFiNe BaKSıN, aDaMıNa GöRe aDaMıZ***

Çevrimdışı sancakbeyi_61

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +270/-7
Ynt: AKÇAABAT KÖFTESİ
« Yanıtla #1 : Mart 02, 2007, 02:31:29 ÖÖ »
ne cok özledim ya inşallah tekrar yemek nasip olur.teşekkrler
dümende ve başaltlarında insanlar vardı ki bunlar uzun eğri burunlu ve konuşmayı şehvetle seven insanlardı. sırtı lacivert hamsilerin ve mısır ekmeğinin zaferi için hiç kimseden hiçbirşey beklemeksizin bir şarkı söyler gibi ölebilirdiler....

Çevrimdışı rosegarden

• Paylaşımcı Üye
  • Rep Puanı: +12/-2
« Yanıtla #2 : Mart 03, 2007, 07:19:56 ÖS »
özlenmiyecek gibi de değil ki  :'( :'(
tşkrler  uslanmaz

Çevrimdışı öznur

• *V*İ*P*
  • Rep Puanı: +10/-2
« Yanıtla #3 : Nisan 16, 2007, 11:19:14 ÖÖ »
 özlemedim diyen yalan sölemiştir zaten yazı olsada akçaabata gitsek diyoruz  .,.P

Çevrimdışı uSLaNMaZ

• Premium Üye
« Yanıtla #4 : Nisan 16, 2007, 11:27:08 ÖÖ »
yorymlarınız için tşk ler..evet yaz olsada gitsen :( özledim \<
***KiMiNe GöRe KRaLıZ, KiMiNe GöRe YaLaNıZ, HeRKeS KeYFiNe BaKSıN, aDaMıNa GöRe aDaMıZ***

Çevrimdışı öznur

• *V*İ*P*
« Yanıtla #5 : Nisan 16, 2007, 11:30:49 ÖÖ »
uzakta olunca yazı beklemek zorunda kalıyoruz    :-\  ama ben mart da gitmiştim akçaabata 2 gün akşam yemeğimi orda yedim  \> ama sizin için hep aklımdan sizler geçtiniz \)    \>

Çevrimdışı uSLaNMaZ

• Premium Üye
« Yanıtla #6 : Nisan 16, 2007, 11:36:17 ÖÖ »
 \_ \_ bizi düşündüğün için çok şanslıyız..ama kandırılıyoz sanki >:( >:( şaka şaka afiyet olsun \)

Çevrimdışı öznur

• *V*İ*P*
« Yanıtla #7 : Nisan 16, 2007, 11:53:02 ÖÖ »
yokyaaaaaaaaa köfteler mükemml    \up ötesi  iyi inanmıyosan 1 dahakine sen götürürsün   "{   #F 

Çevrimdışı uSLaNMaZ

• Premium Üye
« Yanıtla #8 : Nisan 16, 2007, 12:00:19 ÖS »
Akçaabat'ta gerçekten çok güzel yapıyorlar , ben 6 yıl yaşadım oralarda <> <> ama şimdi özlemekten başka bişey yapamıyorum >:(

Çevrimdışı AyKaN

• Yeni Üye
  • *
  • Rep Puanı: +0/-0
« Yanıtla #9 : Nisan 19, 2007, 08:25:01 ÖS »
Bilgileri ve resimleri nereden aldığınızı da yazarsanız "Alıntı..." olur. Aksi halde "Çalıntı..." olur.
Forumunuzdaki 'Akçaabat' başlığına girenlerin bu bilgilerin alındığı siteyi de öğrenmesi size bişey kaybettirmez diye düşünüyorum.
Kolay Gelsin.

Çevrimdışı uSLaNMaZ

• Premium Üye
« Yanıtla #10 : Nisan 20, 2007, 01:41:46 ÖÖ »
Bilgileri ve resimleri nereden aldığınızı da yazarsanız "Alıntı..." olur. Aksi halde "Çalıntı..." olur.
Forumunuzdaki 'Akçaabat' başlığına girenlerin bu bilgilerin alındığı siteyi de öğrenmesi size bişey kaybettirmez diye düşünüyorum.
Kolay Gelsin.

buraya gelip, 1 mesaja cevap verip giderseniz buda onca emeğe ihanet olur...

Çevrimdışı AyKaN

• Yeni Üye
  • *
  • Rep Puanı: +0/-0
« Yanıtla #11 : Nisan 20, 2007, 06:40:27 ÖS »
Kolay Gelsin.

buraya gelip, 1 mesaja cevap verip giderseniz buda onca emeğe ihanet olur...
Hemşehrim, haklısın, bir mesaja cevap verdim. Çünkü cevap vermeye kalksam 9 başlığa da aynısını yazmam gerekirdi. Emek ve ihanet konusuna gelince, sahibi olduğum *** sitesine ait resim ve bilgileri, alındığı yeri belirtmeden buraya koymak mı emek, yoksa bunları derleyip sıfırdan bir site oluşturmak mı? Bazı şeyleri karıştırmayalım. Bu bilgi ve resimler bu tür sitelerde de görünsün, Akçaabat'ı daha çok insan tanısın diye yaptık *** zaten.  Beklediğimiz sadece bir izin ve kaynak, emeğe ihanet mevzusu olmasın diye.
« Son Düzenleme: Nisan 20, 2007, 07:25:23 ÖS Gönderen: uSLaNMaZ »

Çevrimdışı uSLaNMaZ

• Premium Üye
« Yanıtla #12 : Nisan 20, 2007, 07:17:27 ÖS »
Aykan bey;

sizi çok iyi anlıyor ve çabalarınıza canı gönülden kutluyorum. açıkçası şu an resimleri veya bilgileri nereden aldığımı çıkaramıyorum. bu şekilde yaklaşımlarda bulunursanız hiçkimse sıkıntı çekmez. Ancak bu bilgiler Kaynak: Akçaabat-H.Gedikoğlu/Akçaabat Belediyesi Kültür Yayını I. olarak geçmektedir. hepimiz aynı değerler için uğraşıyoruz ve memleketimizi tanıtmaya çalışıyoruz. sizin bahsettiğiniz sitedeki kaynakta konunun altında isim olursa o ismi buraya koymak bizlere gurur verir. aksi taktirde site reklamı yapmamız bize yakışan bir davranış değildir.böyle bir tanıtım yapmak istiyorsanız admine pm yoluyla ulaşır ve isteğinizi belirtirsiniz. bizlerde memleketimize ait site reklamlarına herzaman kapılarımızı açarız görüşündeyim.
« Son Düzenleme: Nisan 20, 2007, 07:26:10 ÖS Gönderen: uSLaNMaZ »