Gönderen Konu: Trabzonforum Hatim Organizasyonu  (Okunma sayısı 9120 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ali bakkal

• Co-Admin
  • *
  • Rep Puanı: +334/-14
  • Teslim ol HAK dostuna, düşen bir yaprak gibi
Trabzonforum Hatim Organizasyonu
« : Eylül 07, 2008, 12:01:56 ÖÖ »
Arkadaşlar, Yeterli katılım ve ilgi olması halinde forumumuz üyeleri olarak ramazan ayı içersinde bir hatim tamamlayalım diye bir teklif sunuyorum. Dileyen üyelerimiz Sıralı bir şekilde cûz alarak hep birlikte bir hatim yapalım. Ne dersiniz?

Eğer yeterli katılım olursa , bu organizasyonu başlatan üye olarak 1. Cûz'e talibim. Dileyen arkadaşlar buraya cevap yazarak , katılıma ortak olabilirler.Şİmdiden hepinize teşekür ediyorum

1.Cûz  :Ay Işığı

2.Cûz  :Albay..

3.Cûz  :

4.Cûz  :

5.Cûz  :

6.Cûz  :

7.Cûz  :

8.Cûz  :

9.Cûz  :

10.Cûz :

11.Cûz :

12.Cûz :

13.Cûz :

14.Cûz :

15.Cûz :

16.Cûz :

17.Cûz :

18.Cûz :

19.Cûz :

20.Cûz :

21.Cûz :

22.Cûz :

23.Cûz :

24.Cûz :

25.Cûz :

26.Cûz :

27.Cûz :

28.Cûz :

29.Cûz :

30.Cûz :
« Son Düzenleme: Aralık 21, 2015, 04:07:23 ÖS Gönderen: Ay Işığı »

Geçici dünya için "GAYRET ÜSTÜNE GAYRET", Ebedî dünya için "GAYRET YOK HAYRET"!
Biz aşkı İLKOKULdan değil; İLK O KUL'dan (S.A.V.) öğrendik. :gul:

Çevrimdışı ¤ۣۜ..¤SessizGemi

• Administratör
  • *
  • Rep Puanı: +333/-3
Ynt: Trabzonforum Hatim Organizasyonu
« Yanıtla #1 : Eylül 07, 2008, 06:55:28 ÖÖ »
Öncelikle bu organizasyon için teşekkur ederim, Allah razı olsun inş. Daha önceden hiç hatim yapmamıştım, Kur'an okumayı çok az biliyorum Arapça olarak. Nasıl bir yol izlenecek burada, eğer Arapça olarak okunacaksa sanırım okuyamayacağım ama normal bir yolu varsa katılmak isterim inş.
Sen üzülme, senin için bu gönlüm ağlar..

Çevrimdışı ali bakkal

• Co-Admin
  • *
« Yanıtla #2 : Eylül 07, 2008, 08:12:40 ÖS »
Öncelikle bu organizasyon için teşekkur ederim, Allah razı olsun inş. Daha önceden hiç hatim yapmamıştım, Kur'an okumayı çok az biliyorum Arapça olarak. Nasıl bir yol izlenecek burada, eğer Arapça olarak okunacaksa sanırım okuyamayacağım ama normal bir yolu varsa katılmak isterim inş.
Amin ustam , Allah cümlemizden razı olur inşallah.
Sorunuzu , albay kardeşimin verdiği cevaba binaen şu şekilde yanıtlayalım öncelikle:

soru?=Kur’an-ı Kerim’i sadece gözlen takip edersek hatim olur mu?

cevap=Kur’an-ı Kerim’i okumak, harflerin ses ve mahreçlerini ve şeddeleri çıkarmakla olur. 0kuyan kişi namazdaysa, en az kendi sesini işitecek bir şekilde okumalıdır. Namazda fatihayı sadece kalbinden okusa veya yazılı bir sayfayı göz ile takip etse namazı olmaz. Çünkü Kur’an-ı Kerim Kıraati: Harflerin şekil ve mahreçlerine göre seslendirilmesidir. Başka bir ifadeyle; Sesin, harflerin özellik ve mahreçlerine göre çıkarılmasıdır. Yani Kur’an-i Kerim tilavetinde mutlaka ses olmalıdır ve çıkarılan bu ses, bir engeli yoksa en az okuyanın duyabileceği kadar olmalıdır. Kur’an-i Kerim’i, sadece kalbinden geçirmek veya sadece gözle takip etmek kıraat sayılmadığından cenabetli olan kişi, hayız (aybaşı adeti) veya nifas (lohusa) halinde olan bayanlar sadece kalpleriyle Kur’an-i Kerim’i okuyabilirler veya sadece gözleriyle Kur’an-ı Kerim’i takip edebilirler, başkasından dinleyebilirler. Bundn dolayı sevap da kazanırlar. Çünkü bu şekildeki bir okuma “Kıraat” sayılmaz.
Hatta bazı alimler: “Eğer bir şahıs başkasına ücretle Kur’an-ı Kerim’ı okutursa okuyan kişinin talaffuz (harflerin mahreçlerini açıklayacak şekilde sesli okumak ) ederek okuması şarttır” diye fetva vermişlerdir. Her şeyin en doğrusunu bilen Yüce Allah’tır (cc). (El-Ezkar 31, Muğni El-Muhtaç 1/149, El-İhtiyar 1/16, İhya 1/285, İbni Abidin 1/172)M.Enver Kılıçaslan (inzar Dergisi 29. Sayı)

Bu eserden alıntı yaptığım konu cevabına göre ben anlıyorum ki; öncelikle başkasının okuduğunu , sadece göz ve parmakla takip etmek yeterli değil, kendimiz de okunan kur'an ile birlikte kısık da olsa sesli bir şekilde kendimiz de okuyacağız. Fakat şu şekilde bir şey yapılabilir, Forumda yapılan hatim niyetiyle okumak kaydıyla, sizin adınıza bir başkasına (ücretli demiyorum, ücret şart değil) okutabilirsiniz. Anne, baba, kardeş, komşu vs.vs.

Çevrimdışı xardas

• Forumun Gülü
  • *
  • Rep Puanı: +145/-10
  • ••Sessiz Sedasız••
« Yanıtla #3 : Eylül 07, 2008, 11:22:44 ÖS »
alibakkal böyle bir organizasyon için çok teşkkrler Allah razı olsun.inş. yeterli ilgi ve katılım olur ve hatim yapılmış olur.Ben almayı çok isterdim ancak bende Kur'anı az biliyorum ve cok yavas okuyorum.Ayrıca alibakkal yukarıdaki açıklamayı merak ediyordum bende öğrenmiş oldum teşkkrler.

Çevrimdışı ali bakkal

• Co-Admin
  • *
« Yanıtla #4 : Eylül 07, 2008, 11:28:04 ÖS »
alibakkal böyle bir organizasyon için çok teşkkrler Allah razı olsun.inş. yeterli ilgi ve katılım olur ve hatim yapılmış olur.Ben almayı çok isterdim ancak bende Kur'anı az biliyorum ve cok yavas okuyorum.Ayrıca alibakkal yukarıdaki açıklamayı merak ediyordum bende öğrenmiş oldum teşkkrler.
bazı akılda kalan sorulara cevap olduysa paylaşımım ne mutlu bana! Dediğim gibi illaki kendiniz okuyacaksınız diye bir şart yok. Başkası  da okuyabilir, ama niyet önemli.almak istersen ismini eklersin buraya. malum ben mesajlara müdahele edemiyorum.

Çevrimdışı fuzuli

• Banned
  • *
  • Rep Puanı: +36/-0
« Yanıtla #5 : Eylül 08, 2008, 05:51:09 ÖÖ »
öncelikle ali bakkala teşekkür ediyorum bu güzel olaya vesile olduğu için ayriyeten de teşekkür ederim sessiz gemi ve xarkadasa o samimi duygularından ötürü

şimdilik ben 3 4 ve 5 inci cüzleri alıyorum inşallah bu hatim tamamına erecek

Çevrimdışı aLeLade

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +73/-0
  • ÖyLe Bi GeÇer ZaMaN ki..
« Yanıtla #6 : Eylül 08, 2008, 06:11:23 ÖÖ »
ali bakkala teş. aderm böyle bi girişimde bulunduğu için
bende 6.cüzü alıyorum

Sevgide güneş gibi ol
    Dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol
    Hataları örtmede gece gibi ol
    Tevazuda toprak gibi ol
    Öfkede ölü gibi ol
    Her ne olursan ol.
    Ya olduğun gibi ya göründüğün gibi ol...

Çevrimdışı kuzeydenizi

• Premium Üye
  • Rep Puanı: +338/-14
  • çok şükür...
« Yanıtla #7 : Eylül 08, 2008, 08:19:51 ÖS »
arkadaşlar Allah razı olsun sizden ;ne güzel bir organizazyon bu :-*
"Annesi nin Gülü,bitanesi ve canım oğlum-2"

asimelek61

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Eylül 08, 2008, 09:47:54 ÖS »
1.cüz okundu

Çevrimdışı nigner

• Administratör
  • *
  • Rep Puanı: +277/-9
  • ŞİMAL@KUZEY YILDIZI@ YURTTA SULH, CİHANDA SULH
« Yanıtla #9 : Eylül 08, 2008, 09:56:40 ÖS »
çok sağolun Allah razı olsun hepinizden çok guzel bı uygulama ...Rabbım kabul eder inşaAllah...amin...

bende çokaz bıldığımden belkı çok erken almak olucak bu son cüzü lakın.. bende 30 cüzü alayım inş...
@ŞİMAL RÜZGARI@KUZEY YILDIZI@
YURTTA SULH CİHANDA SULH

Çevrimdışı ¤ۣۜ..¤SessizGemi

• Administratör
  • *
  • Rep Puanı: +333/-3
« Yanıtla #10 : Eylül 08, 2008, 10:10:29 ÖS »
İlgi ve katılşımlar için teşekkurler..

Ayrıca albay ve ali bakkal konu hakkında bilgilendirmeleriniz içinde ayrıca sağolun. Umarım bu hatim Ramazan ayı içinde tamamlanabilir.Katılan herkese teşekkürlerimi sunuyorum.Allah razı olsun
Sen üzülme, senin için bu gönlüm ağlar..

Çevrimdışı *Laz kızı*

• بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّح
  • Co-Admin
  • *
  • Rep Puanı: +616/-19
« Yanıtla #11 : Eylül 08, 2008, 10:18:18 ÖS »
Böyle bir konuyu başlatanlardan öncelikle Allah razı olsun..9. cüzüde ben alıyorum..Allah (c.c.) şimdiden kabul etsin inşAllah..Okuyanlarınkide kabul olsun inşAllah selam ve dua ile... :-* :-* :-*
"İnsanların En Hayırlısı, İnsanlara Faydalı Olandır." Hz.Muhammed (S.A.V)..!!!"

Çevrimdışı *Laz kızı*

• Co-Admin
  • *
  • Rep Puanı: +616/-19
« Yanıtla #12 : Eylül 08, 2008, 10:42:22 ÖS »
Böyle bir konuyu başlatanlardan öncelikle Allah razı olsun..9. cüzüde ben alıyorum..Allah (c.c.) şimdiden kabul etsin inşAllah..Okuyanlarınkide kabul olsun inşAllah selam ve dua ile... :-* :-* :-*

allah kabul etsin listeye adını yazıver özlem

Amin Abi inşAllah yazdım... :-*
"İnsanların En Hayırlısı, İnsanlara Faydalı Olandır." Hz.Muhammed (S.A.V)..!!!"