Gönderen Konu: Karadeniz müziğinin poplaşması  (Okunma sayısı 1707 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı blackseastorm

• Banned
  • *
  • Rep Puanı: +50/-1
  • Ne Mutlu Türküm Diyene
Karadeniz müziğinin poplaşması
« : Mart 06, 2007, 10:03:59 ÖS »
Ustalar Karadeniz müziğinin geldiği noktayı sevmedi

SÖNMEZ: POPA KARADENİZ MÜZİĞİ DENİLİNCE İÇERLİYORUM
Kamil Sönmez, Karadeniz Türküsü denilince akla gelen ilk isimlerden. Sönmez, gençlerin hevesini kırmak istemiyor ama gençlerin yaptığı Karadeniz müziğini pop olarak nitelendiriyor. "Her alanda olduğu gibi yeniliğin müziğe de katkısı olduğuna inanıyorum ama günümüzde yaşananlar yenilik değil, popüler kültürün etkileri" diyen usta sanatçı şunları söylüyor: "Gençler çok iyi. Dil olarak da müzik olarak da Karadeniz müziğini iyi biliyorlar. Ticari kaygıyla birlikte bu yöne yönlendirilmiş olabilirler. Yapılan Karadeniz müziği değil, pop müzik. Buna Karadeniz müziği denildiğinde içerliyorum. Ben de bu gençleri dinliyorum, hatta albümlerinde çok iyi okudukları Karadeniz yöresine ait türküler var." Bununla birlikte Sönmez, yıllardır albüm yapmıyor. "Nedeni pop tarzında söylememeniz mi?" diye sorduğumuzda, Sönmez'in yanıtı kesin oluyor: "Ben sahne adamıyım. O nedenle albüm üzerinde durmuyorum. Ayrıca tarzımızı ve tavrımızı değiştirmeden, bu işten ekmek yiyorsak, demek ki bu iş yapılıyor."

DAVULCUOĞLU: BİZ PARA DÜŞÜNMEDİK, 'SANAT' DEDİK
Karadeniz türkülerinin bir başka unutulmaz ismi ise Süreyya Davulcuoğlu... 35 yıldır müziğin içinde olan Davulcuoğlu, yöre ağzıyla söyleyen gençleri dinlediğini belirtiyor ama "Halk müziği niyetine değil, popüler müzik" niyetine diyor. Davulcuoğlu, şu sözleriyle ise şimdikilerin biraz da parayı düşündüğünü ima ediyor: "Yapmak isteyen her şeyi yapar. Biz para düşünmedik, önce sanatını yapacaksın... Şimdi Karadeniz müziği diye yapılan şey gerçek Karadeniz müziği değil. Gençler müzik yapsınlar ama özünü bozmasınlar... Ben de albüm hazırlıkları içindeyim ama iyi şeyler yapmak istiyorum. Çünkü kalıcı şeyler yapmak lazım. Toz bulutu gibi gelmişim geçmişim ne fark eder?
Biz Karadeniz ' in asi çocuğunu kaybetmedik . Biz Kazım ' ı , yani Karadeniz ' in hırçın çocuğunu notaların sonsuzluğuna uğurladık . Ve Köroğlu , Dadaloğlu , Aşık Veysel gibi kuşaktan kuşağa yaşayacak , yaşatacağız . Sen Bizimlesin Kazım....

Çevrimdışı tsira

• Yeni Üye
  • *
  • Rep Puanı: +2/-0
  • DÜnyada Bir Yerdeyim..
Ynt: Karadeniz müziğinin poplaşması
« Yanıtla #1 : Mart 07, 2007, 08:32:19 ÖS »
Evet kesinlikle Karadeniz müziğinin yerini yavaş yavaş pop müziği almaya başladı..maddi çıkarlar uğruna bir bölgenin kültürünü yok etmekten başka bir şey değildir gelinen nokta..Birde böyle sanatçıların şiveyi daha da Karadenize benzetmek için yaptıkları yanlışlıklar dilimize de zararlı..Yeni nesil sanatçıların çoğunluğunda bu görülüyor..Müziğimizde git gide eriyor..Gönül ister daha nice Kazımların Volkanların olmasını...

Çevrimdışı lazoglu61

• Bağımlı Üye
  • Rep Puanı: +7/-0
  • 61 vatan 54 Mekan
« Yanıtla #2 : Mayıs 10, 2007, 03:37:29 ÖS »
Müziğimizi yozlaştırmayalım,yozlaştırmak isteyenlere fırsat vermiyelim.

Çevrimdışı USTAD

• Paylaşımcı Üye
  • Rep Puanı: +19/-0
  • NOKTA KADAR MENFAAT İÇİN VİRGÜL KADAR EĞİLME
« Yanıtla #3 : Mayıs 10, 2007, 08:36:27 ÖS »
ustalardan mükemmel yorumlar geldi Karadeniz müzüğini katlettiler resmen
MÜSLÜMANIM TÜRK ÜM TRABZON LUYUM BUNDAN ÇOK ŞEREFLİ ÇOK GURURLUYUM.