Gönderen Konu: Cennet seni hasretle bekliyor  (Okunma sayısı 1830 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı verdena

• Süper Moderatör
  • *
  • Rep Puanı: +70/-1
Cennet seni hasretle bekliyor
« : Nisan 30, 2010, 06:46:14 ÖS »
GÜNLER NE GÜNDÜ YA RASULALLAH...
GÖNÜLLERİ GÖZYAŞI, MUHABBET VE VEFA DUYGUSUYLA DOLDURAN BİR YAZI....

Kainatın Efendisi (s.a.v) buyuruyor:
'' Bana Hatice'den daha hayırlı kadın müyesser olmadı.Herkes kafir iken O iman etti.Baskaları beni yalanlarken, O tasdik etti. Başkaları esirgerken o malını bana ikram etti. Hak Teala bana O'ndan evlad nasip etti.''
Hz.Fatıma (r.h) 'nın dünyaya geldiği, Mescid-i Haram'dan sonra Mekke'nin en faziletli mekanı, Huzeyme'nin evi...

Hüznün ve ayrılığın zaman gergefine nakış nakış işlendiği acılı gün Ayrılık günü...Kainatın Efendisi (sav) üzgün,Hz. Fatıma üzgün...Hasta yatağında ecel rüzgarıyla bir bir yaprak gibi savrulan vücudu ve Rabbini arzulayan ruhuyla Allah'ın Rasulunden ve kızından gözlerini ayıramıyordu. Hz Hatice. Hastalıktan solmuş benzi, sarı nadide bir gülü andırıyordu. Bir yandan Yüce Yaratıcı'ya kavusmanın sevinç ve heycanını yaşarken diğer yandan biricik eşi Kainatın en kıymetli insanından, efendimizden ayrılmanın hüzününü yaşıyordu.

Hatice'nin elleri mübarek avuçlarında, yatağının başında oturan Kainatın Efendisi düşüncelere daldı...

''Oku'' emrinin geldiği,hayatının hiç unutamadığı o mübarek gün kendisine ne büyük bir destek vermişti.İnsanların çıkmakta zorlandığı o dik ve zahmetli kayaları her gün tırmanarak O'na yiyecek getirirdi.Herkesin kendisini yalanladığı, inkar ettiği, zulmettiği o sıkıntılı günlerde O kucak açmış, her şeyiyle destek olmuştu.

''Beni örtün, beni örtün'' buyurduğunda hemen üzerini örtmüştü, uyandığında ise hemen yanıbaşındaydı. Mağarada olanları tek tek anlatmiştı. Hz Hatice ilk defa duyduğu bu haber karşısında "Ey Muhammed , üzülme, korkma. Sen ki Kureyş'in en eminisin. Yüce Allah seni utandırmaz. İnanıyorum ki bu Allah'ın çağrısıdır " diyerek ümit ve teselli vermişti.

Allah Rasülü tüm bunları düşünürken vefakar eş Hatice önünde hasta yatıyordu. Kainatın Sultanı'nın benzi beyaza kesmişti alnında görülmemiş parlaklıkta bir nur belirmişti, üşüyor ve titriyordu. Sevgili eşi Hatice kaygı ve korku içinde mübarek yüzüne bakıyordu. Rasulullah'ın mübarek yanaklarından inci tanesi gibi yaşlar yavaş yavaş süzülmeye başladı.
Hayat arkadaşı olan Hatice' ye biraz daha yaklaştı ve gözlerinin içine muhabbetle bakarak:

_"Ey Haticem! Sevgili eşim, hayat ve dert ortağım. Sen bütün kadınların seyyidesi ve üstünü, mü'minelerin en faziletlisi ve kıymetlisisin.. CENNET SENİ HASRETLE BEKLİYOR" buyurdu ve gözyaşlarına hakim olamadı.

Kıymetli eş Hatice'nin mübarek yüzündeki nur daha da parlamış, sanki cennetteki mekanını görür gibi tebessüm etmişti. Bu fani dünyadan en sevdiklerini bırakarak beyaz bir güvercin misali ebedi aleme kanat çırpmıştı.
Kainatın Efendisi (sav), vefakar eş Hatice'nin tek emaneti olan kızı Fatıma'ya sarıldı. İkiside gözyaşlarını tutamıyordu.

Hatice annemiz Mekke'de buluna Hacun mezarlığına, Cennet-ül Mualla'ya defnedildi. Cenaze namazını Peygamber Efendimiz bizzat kıldırdı.

Kainatın Güneşi hayatı boyunca hiç bir dönemde eşini unutmamıştı. O sahip olduğu mükemmel ahlakı gereği, bitmek bilmeyen bir vefa duygusuna sahipti. O'nu hatırlatan herşeye sevgi duyardı.

Bir gün hane-i saadetlerinde otururken , içerden duyduğu bir sesle irkilmiş "bu Hatice'nin sesi" diyerek ayağa kalkmıştı. Gelenin Hz. Hatice'nin kız kardeşi Hale Hanım olduğunu görünce mübarek hırkasını yere sererek ona ikramda bulunmuştu.

Mekke'nin fethinde sahabeler Efendimiz (sav)'e çadırlarının nereye kurulacağını sorduklarında "Hatice'nin kabrini görebileceğim bir yere kurun" buyurmuştu.

Hz. Hatice (r.aha), güzel ahlak sahibi , "Habibim sen olmasaydın alemleri yaratmazdım " hitab-ı ilahisine mazhar iki cihan güneşine eş olma ve O'nun yıllar boyu yanında bulunma şerefine nail olmuş müstesna bir insandı. Kainatın Güneşine hizmetle geçmiş güzel bir dünya hayatından sonra kendisinden razı olunmuş bir şekilde ebedi sevgiliye Allah (c.c) kavuştu.
Allah şefaatlerine nail etsin
AMİN

Bugünlerde Hiç Çıkmıyorsun Aklımdan
Yüzümü Sarmış Pembe Bir Hüzün
Sanırsın Hep Sen Vardın Hayatımda...

Çevrimdışı A.ÜSTÜNBAŞ

• Deneme Mod
  • *
  • Rep Puanı: +112/-0
Ynt: Cennet seni hasretle bekliyor
« Yanıtla #1 : Mayıs 23, 2010, 09:12:29 ÖÖ »
ÇOK  DEĞERLİ  BİR  ALINTI.. TAMAMI  YUKARDA,  MÜMKÜNSE  OKUYALIM.. ALLAH  RAZI  OLSUN.

"Mekke'nin fethinde sahabeler Efendimiz (sav)'e çadırlarının nereye kurulacağını sorduklarında "Hatice'nin kabrini görebileceğim bir yere kurun" buyurmuştu.

Hz. Hatice (r.aha), güzel ahlak sahibi , "Habibim sen olmasaydın alemleri yaratmazdım " hitab-ı ilahisine mazhar iki cihan güneşine eş olma ve O'nun yıllar boyu yanında bulunma şerefine nail olmuş müstesna bir insandı. Kainatın Güneşine hizmetle geçmiş güzel bir dünya hayatından sonra kendisinden razı olunmuş bir şekilde ebedi sevgiliye Allah (c.c) kavuştu.
Allah şefaatlerine nail etsin. AMİN.."  
 :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :ççk: :ççk: :ççk: :ççk: :ççk: :ççk:
« Son Düzenleme: Mayıs 23, 2010, 09:14:35 ÖÖ Gönderen: A.ÜSTÜNBAŞ »
SİGARA ' sız  temiz  çevre, temiz  toplum,  sağlıklı  yaşam  için  elele...

. . ..  NE  KADAR  TEMİZ  İSEN, O  KADAR  İNSANSIN  . . .

Çevrimdışı verdena

• Süper Moderatör
  • *
  • Rep Puanı: +70/-1
Ynt: Cennet seni hasretle bekliyor
« Yanıtla #2 : Şubat 23, 2012, 11:38:56 ÖS »
ya ne zaman okusam ağlarım, her seferinde insana farklı bir haz yaşatıyor birmiyoruzki hangi noktasındayiz resüle ve onun sevdiklerine yaklaşmakta.. Resüle ve aline hakiki manada yakın olanların sevgisini tatttır bize Rabbim..

Bugünlerde Hiç Çıkmıyorsun Aklımdan
Yüzümü Sarmış Pembe Bir Hüzün
Sanırsın Hep Sen Vardın Hayatımda...